СПОРТ

Брой 41
(29 ноември - 5 декември 2013 г.)

ФУТБОЛ

Спартак завърши полусезона с равенство, остана на пето място в есенното класиране

Синьо-белите ще провеждат тонизиращи тренировки преди ваканцията

Отборите сътвориха истинско дерби, сн. авторът

Страницата подготви: Николай ИВАНОВ

Футболният Спартак завърши наравно 1:1 срещата си с Етър (В. Търново) от последния есенен кръг на първенството в Северозападната В група. Това бе първо равенство за плевенчани в първенството, което бе постигнато срещу един от стойностните отбори в групата. Двубоят бе доста динамичен и протече при темпо, на което могат да завидят редица професионални отбори. Славните в недалечното минало Спартак и Етър сътвориха истинско дерби пред близо 600 зрители. И двата състава са изградени предимно от млади футболисти, които през всичките 90 минути не спряха да тичат. Те показаха бърза и безкомпромисна, но коректна игра, с атаки към двете врати. Домакините владееха по-често топката и създадоха повече положения, но успяха само веднъж да поразят противниковата врата. Етър разчиташе на преса още от средата на терена, като гостите използваха всяка възможност да контраатакуват опасно. Първото сериозно положение бе за Спартак. В 18-та минута след пробив отляво топката попадна в Любомир Тодоров. Той успя да стреля технично покрай вратаря, но застанал на голлинията бранител във виолетово изби топката. Десетина минути по-късно Милен Тодоров центрира от фаул, Мариян Симеонов насочи топката с глава, но не уцели вратата на гостите.

Второто полувреме започна кошмарно за плевенчани. В 49-та минута защитникът на Етър Мартин Николов хвърли дълъг тъч. В малкото

наказателно поле на Спартак настана суматоха. Защитниците и вратарят не се разбраха кой да изчисти топката и Милен Тодоров я вкара в собствената си врата, след като кълбото срещна на два пъти и гредите. Радостта на гостите бе само 5 минути. Веднага след попадението възпитаниците на Бойко Цветков вдигнаха още повече оборотите.В 54-та минута Милен Тодоров направи поредния си рейд по лявото крило. Последва остро центриране и голмайсторът на Спартак Любомир Тодоров с глава възстанови равенството. Домакините продължиха да са по-активни. Те разчитаха на атаки по фланговете. Особено активен бе младият защитник Лъчезар Кънчев. Юношата бе стабилен в защита и намираше време да се включи в няколко остри атаки, които завършиха с опасни удари. В 75-та минута Тихомир Тодоров стреля от границата на наказателното поле, но вратарят Димитров спаси. В самия край двата състава си размениха по няколко опасни атаки, но без да стигнат до голово положение. Така се стигна до подялба на точките. Равенството запази досегашните позиции на двата състава. Етър ще зимува четвърти, а Спартак е пети в есенното класиране. Отборите показаха, че ще са фактор в групата през пролетта.Междувременно стана ясно, че футболистите на Спартак ще продължат да тренират. Наставникът Бойко Цветков възнамерява да провежда тонизиращи тренировки и през първите дни на декември, преди играчите да бъдат разпуснати.

Спартак игра в състав: Васил Тодоров, Лъчезар Кънчев, Атанас Атанасов, Теодор Михайлов, Милен Тодоров, Тихомир Тодоров, Мариян Симеонов, Ивайло Дангуров (58 - Даниел Цветков), Йоан Петков, Венцислав Миленов, Любомир Тодоров.

Извадиха Буковлък от А ОФГ

Отборът на Ракета (Буковлък) бе изваден от състава на А ОФГ, след като на срещата Пордим - Буковлък състезател на гостите преби главния съдия. Екшънът се разиграл в средата на второто полувреме, когато при резултат 3:1 за Пордим реферът отсъдил дузпа във вреда на Буковлък. Наказателният удар бил бурно оспорван от гостите, но в крайна сметка те се съгласили с реферското решение. Тогава играчът на Буковлък Коста Бечков повалил на терена рефера с шут в гърба. Последвала серия от ритници в лицето на арбитъра, който изгубил съзнание. Наложило се Спешна помощ да помага на пострадалия футболен съдия.

И преди този момент играчите на Буковлък оспорвали остро съдийските решения, като още на полувремето реферът доста се чудел дали да продължи срещата през вторите 45 минути.

След тежкия инцидент, който покърти цялата област, комисиите към ОС на БФС Плевен се събраха да разгледат случая. След запознаване с докладите на длъжностните лица бяха взети следните решения: Коста Бечков е наказан да не играе футбол 2 години, считано от 23 ноември 2013 г.; отборът на Ракета (Буковлък) е изваден от А ОФГ - Плевен. Резултатите от досегашните срещи на Ракета се запазват. За следващите срещи от пролетния полусезон ще се присъждат служебни резултати 3:0 за отбора, който по програма трябва да играе с Ракета.

До края на настоящото първенство са спрени състезателните права на всички футболисти от Ракета, взели участие и записани в тимовия лист за срещата с Пордим на 23 ноември, като те нямат право да бъдат картотекирани в други отбори.

На пострадалия рефер сега предстоят серия от оперативни намеси, за да се лекуват нанесените му сериозни травми в областта на главата.

Гигант надигра Видима с 2:1

Гигант (Белене) спечели като домакин срещу Видима-Раковски (Севлиево) с 2:1 в среща от последния есенен кръг на Северозападна В аматьорска футболна група. Успехът дойде трудно и бе извоюван едва в даденото от съдията продължение. През първото полувреме битката се водеше предимно в централната част на терена. Гостите бяха по-добрият отбор, който контролираше играта. Голът висеше на косъм, но вратарят на Гигант Иван Николов се намеси авторитетно. Още с подновяване на играта за второто полувреме домакините поведоха. Защитник на Видима извърши нарушение в наказателното поле и главният съдия Мирослав Михайлов отсъди дузпа. Най-опитният на терена - Борислав Борисов, застана зад топката и я изпрати в мрежата зад Христо Христов за 1:0. В 82-ата минута таранът на Видима Петко Петков отбеляза много красив гол с далечен удар, с който възстанови равенството.

Развръзката настъпи в самия край на мача. Домакините тръгнаха за последна атака, която Светослав Младенов завърши с победен гол.

Със спечелените три точки Гигант събра актив от 18 точки и ще зимува на 10-о място в групата.

БК Мизия 80 обучава деца на първи стъпки в бокса

Малчуганите по проекта са 60

За втора поредна година плевенският БК Мизия 80 ще обучава плевенски деца на първи стъпки в бокса. Проявата е безплатна за самите деца и е по проект "Спорт за децата в детските градини" на Министерството на младежта и спорта. 60 деца от две детски градини - "Юнско въстание" и "Ралица", целогодишно ще имат занимания по гимнастика, подвижни игри и бокс. На първите занимания присъства и световният боксов шампион Детелин Далаклиев, който е състезател на Мизия 80. Президентът на клуба Александър Владимиров изтъкна, че децата са особено активни по време на заниманията.

ВОЛЕЙБОЛ

Плевенчанки ще зимуват без спечелен гейм

Волейболистките на Спартак загубиха като домакини от ЦСКА-Демакс (София) с 0:3 (11:25; 13:25; 16:25). Двубоят бе част от 6-ия кръг на женския национален шампионат по волейбол. През целия мач плевенските момичета, които повечето са в девическа възраст, не успяха да се противопоставят на шампионките, които бяха по-добри и логично победата тръгна за София.

Срещата започна равностойно - точка за точка до 4:4. Последва серия от 5:0 за "червените" и те дръпнаха с 9:4. На второто техническо прекъсване плевенчанки изоставаха с 7:16. До края състезателките от Плевен записаха само още 4 точки за 11:25. ЦСКА започна втория гейм с 5 бързи точки. Мигновено обаче отборът на Спартак навакса за 4:6. Постепенно гостенките започнаха да увеличават аванса си и на второто техническо прекъсване той беше 16:9. До края изненада не се получи и след 25:13 отборът от София взе и втория гейм. В заключителната трета част шампионките поведоха с 10:5 и до края поддържаха комфортен аванс, който им донесе успех с 25:16 и 3:0 в двубоя.

Това бе последният шампионатен мач на плевенския тим за годината. В последния кръг Спартак почива. Равносметката от представянето на полусезона е последно място без нито един спечелен гейм от изиграните шест срещи. Ако съставът се запази така и през пролетта, едва ли положението ще се подобри.

БАСКЕТБОЛ

Времето не стигна на момчетата на Цветан Антов за обрат

Баскетболистите на Спартак загубиха гостуването си на Балкан (Ботевград) с 73:84 (21:28; 15:29; 22:14; 16:12) в регионалното дерби на мъжката Национална баскетболна лига. Плевенските баскетболисти изиграха изключително слаби първи 20 минути, а едва след почивката се сетиха да играят. Именно в първите две части Балкан изкова успеха си. Срещата започна с безпогрешни стрелби и към двата коша, но постепенно домакините взеха превес. Те направиха няколко добри защити и след първите 10 минути водеха с 28:21. Втората четвърт се оказа решаваща за крайния изход на мача. В нея баскетболистите на Балкан доминираха във всичко, докато възпитаниците на Цветан Антов от минута на минута закъсваха. В началото разликата се запази - 30:23 за ботевградския тим. Към средата на частта разликата вече бе 15 точки - 29:44. Развихрилият се тим на домакините отнесе съперника си в последните около три минути, когато след серия от 11:2 поведе с 21 точки - 57:36 в края на първото полувреме.

Едва през второто полувреме плевенчани заиграха, както могат. Те се активизираха и спечелиха третата част - 22:14. Разликата обаче преди последните 10 минути от мача бе 13 точки в полза на тима от Ботевград - 71:58. В заключителната четвърт Спартак продължи със силните си изяви в защита. Това му позволи да намали още изоставането си. В оставащото време плевенчани не успяха да стопят разликата от първите две части и загубиха. Основното оръжие на Балкан за успеха бе по-точната стрелба за 2 точки. Те успяха в 24 опита от 47, а плевенските баскетболисти вкараха едва 18 от 34 опита. Проблем за Спартак бе и неточната стрелба от линията за наказателен удар. Най-добър от плевенчани бе Веселин Георгиев с 23 точки и 6 борби.

В следващия кръг на 30 ноември Спартак е домакин на Левски. Срещата е в зала "Балканстрой" от 18 часа.

13. Д. Дъбник 16-45 4

Отборът на "Ракета" Буковлък е изваден от състава на А ОФГ. Досегашните резултати се зачитат.

9. Садовец 6-37 0

Заб. Отборът на Горни Дъбник е изваден от групата за три неявявания на футболни срещи. Досегашните резултати на отбора се анулират.