СЕДМИЧНИК ЗА НОВИНИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ И ОЩЕ НЕЩО...                                                СПОРТ                        "BG Север" - брой 41 (23 - 29 ноември 2012 г.)

Футбол

Плевенчани се препънаха в Каварна

Хроничната слабост - пропуските пред вратата, доведе до нулево равенство

Играта бе равностойна, но беззъба в атаките, сн. авторът

Страницата подготви: Николай Иванов

Футболният Спартак записа трето поредно равенство, след като завърши 0:0 при гостуването на Калиакра в Каварна. Второто поредно нулево равенство позволи на Нефтохимик да се изкачи на върха по голова разлика след убедително домакинско 5:0. В сряда, 28 ноември, от 14,30 часа на градския стадион "Плевен" е дербито между двата лидера, които трябва в директен сблъсък да определят есенния първенец.

Срещата в Каварна бе много равностойна, като на моменти домакините играха доста грубо, за да могат да спрат бързите атаки на плевенските нападатели. Наставникът Красимир Бислимов бе направил някои промени в стартовия състав, но и те не дадоха желания резултат. Във втори пореден мач атаките на "синьо-белите" се оказаха беззъби. Трите смени не се оказаха особено печеливши, като отново играчите на плевенския тим не успяха да намерят верния път към вратата на съперника.

И в този мач началото бе за Спартак. В първите десетина минути плевенчани натиснаха и пропиляха две добри възможности за гол. Домакините също пропуснаха едно изгодно положение. В последните 15-тина минути на първата част Калиакра заигра по-нападателно и принуди Спартак да се прибере в собствената си половина.

До почивката резултатът не бе променен, като домакините изпуснаха още две положения пред вратата на Антонов.През вторите 45 минути и двете защити не допуснаха фатални грешки. Спартак дори удари греда чрез Иво Иванов, но топката така и не пожела да влезе в мрежата на съперника. "Не спечелихме в Каварна, защото демонстрирахме хроничната си слабост - пропуските пред вратата на противника. За съжаление това се случва за кой ли път от началото на сезона, сподели наставникът Красимир Бислимов. - Бяхме по-добрият отбор в един динамичен двубой. Започнах мача с Любомир Тодоров и Станислав Иванов, за да внесем нужната острота в атака. Получи се, но пък не успяхме да реализираме. Яловостта пред противниковата врата е нашият проблем. Във всяка тренировка работим върху този недостатък. В заниманията често се получава, но по време на мачовете не става. Отдавам го на неувереност във възможностите и разконцентрираност в момента на завършващия удар. Ето, в Каварна трябваше да водим с 2:0 след първите десетина минути. После ударихме и греда. Ето как изпуснахме победата. Сигурен съм, че ще преодолеем този спад. Продължаваме да преследваме целите си", завърши Бислимов.

Днес, 23 ноември, Спартак трябва да изиграе срещата реванш от втория кръг на турнира за купата на България срещу Черноморец (Бургас). След 4:0 насред Плевен за тима на Херо, реваншът е протоколен, като и двамата наставници вече обявиха, че ще заложат на играчи, които по-рядко се появяват на терена. За Спартак много по-важна е срещата срещу другия бургаски отбор - Нефтохимик, защото още в първия мач срещу Черноморец се видя, че разликата на плевенчани с А група е огромна.

Съставът на Спартак срещу Калиакра: Станислав Антонов, Цветомир Панов, Петър Ванков, Михаил Милчев, Мариян Блажев, Иво Иванов, Ивайло Раденцов (Десислав Русев), Станислав Иванов, Янислав Иванов (Любомир Иванов), Васил Шопов, Любомир Тодоров.

Двувластие на върха в областната група

Противниците от Сторгозия и Кнежа не излъчиха победител, сн. авторът

Два отбора ще зимуват на върха в Плевенската А ОФГ след края на есенния полусезон. Безспорните хегемони Сторгозия и Мизия (Кнежа) се срещнаха в пряк двубой в последния есенен кръг, за да определят по- добрия. След първите 12 кръга и двата състава записаха само победи. Поради тази причина срещата помежду им на стадион "Белите орли" предизвика сериозен интерес, въпреки мъгливия съботен следобед. Повече от 300 зрители дойдоха да видят дербито на региона. Срещата завърши наравно 1:1, като спорът кой е по-добър се отложи за пролетта. Някои от зрителите още не бяха на стадиона, когато падна първият гол в полза на Кнежа. Гостите започнаха по-амбицирано срещата и логично стигнаха до попадение. Още в третата минута Радослав Христов си отбеляза автогол след прострелно центриране. В тима на Кнежа личаха имената на футболисти със сериозен професионален стаж като Ивайло Иванов, Петър Трифонов, шампионът с юношите на ЦСКА Стефан Христов, а останалите са със солиден стаж във В група. Макар и привидно да бяха отстъпили инициативата, гостите използваха всяка възможност за контраатака. Атаките на домакините от Сторгозия стигаха до границата на наказателното поле, като заплахи за вратаря Светлин Линев липсваха. Доста под нивото си се представиха халфовете на Сторгозия Светльо Бърканичков, Даниел Островски и Цветомир Петков (Куки), които не използваха по най-добрия начин бързите външни халфове.

Това притъпяваше атаките на Сторгозия и те бяха лесна плячка за защитата на съперника. След почивката футболистите на Сторгозия продължиха да нападат повече. Те вече използваха и крилата и направиха няколко опасни атаки. Към края на мача физическите сили на гостите попривършиха. В 84 мин. грешка в отбраната на Кнежа позволи на Емилов да изравни резултата. До последния съдийски сигнал и двата състава решиха, че няма да рискуват и се задоволиха с точката. Така само по голова разлика Сторгозия е пред Кнежа, като ни очаква доста интересна пролет в борбата за първото място. По всичко личи, че срещата в Кнежа ще бъде финалът на първенството.

Иван Царя дърпа Глава към третото място

Небезизвестният футболист от недалечното минало Иван Лалов - Царя отново нахлузи футболните обувки, за да помага на своите приятели от Глава в последните кръгове на плевенската А ОФГ. Заради многото кадрови проблеми около състава от клуба решили да картотекират 48-годишния полузащитник. За последно Царя се подвизаваше по терените преди 5 години с екипа на Згалево. В последно време Лалов бе главно край тъчлинията по време на срещите на Глава. Отборът бе застигнат от кадрови проблеми заради контузии на някои основни футболисти и ангажименти на Краси Бислимов и Благовест Петков към мъжете на Спартак. Поради тази причина Иван Лалов игра като полузащитник в две срещи, в които Глава постигна две победи, благодарение на гениалните изяви на Царя в халфовата линия. Със спечелените 6 точки Глава ще зимува на трето място в плевенската А ОФГ.

БАСКЕТБОЛ

Нашите с нова домакинска загуба

Баскетболният Спартак остана без победа като домакин в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Цветан Антов за втори път от началото на първенството не успяха да спечелят в своята зала "Балканстрой". В среща от петия кръг плевенчани загубиха от Черно море Порт (Варна) с 81:98 (22:13; 18:31; 19:29; 22:25). След това поражение плевенчани се закотвиха на предпоследното девето място с 6 точки, като изпреварват само младежкия национален тим, който е последен без спечелен мач. Началото на срещата въобще не предвещаваше подобен развой. То беше повече от обещаващо за Спартак. Гостите от Варна вкараха първи и поведоха с 0:3. Веднага последва реакция на плевенчани. С добре организирана защита те вкараха 13 безответни точки и поведоха с 13:3. Разликата дори стана двуцифрена - 18:5 след две успешни атаки на Спартак. До края на първата част варненци се окопитиха и успяха да стопят малко от преднината на домакините, като след първите 10 минути плевенчани имаха 9 точки аванс - 22:13. Плевенските баскетболисти поддържаха крехък аванс почти до края на втората четвърт. Техният аванс обаче се топеше прогресивно, за да могат гостите след тройка на Асен Великов дори да поведат и да имат 4 точки преднина на почивката - 44:40. До края на срещата варненци продължиха да са по-активният отбор и спечелиха мача най-вече под коша, където вкараха цели 50 точки срещу 36 за Спартак, а и показаха много добра успешна стрелба от зоната за три точки - 63%, което също наклони везните в тяхна полза.

Плевенчани допуснаха и доста брак в действията си, като направиха 22 грешки, докато варненци завършиха с 13. За Спартак най-резултатен с 22 точки бе Илия Станков. 14 точки плюс 17 борби записа новото попълнение Денис Агре, а 11 наниза Росен Софрониев. Асен Великов изигра много силен мач за победителите и записа 23 точки, 10 асистенции и 5 борби. С тези свои показатели, синът на Дарин Великов стана и най-добрият баскетболист на изминалия пети кръг. Георгиос Галиотис също добави дабъл-дабъл от 18 точки и 11 борби, а 13 вкара Милчо Борисов.

В следващия 6-и кръг Спартак (Плевен) ще има много трудно гостуване на Ямбол. Двубоят е на 24 ноември (събота) от 18,00 часа в зала "Диана".

ВОЛЕЙБОЛ

Шампионките не дадоха гейм на Спартак

Волейболистките на Спартак завършиха есенния полусезон със загуба. Момичетата на Виолета Антонова паднаха с 0:3 (16:25; 14:25; 14:25) от шампионките ЦСКА Демакс. За малко повече от час софиянки надиграха гостите, без да им позволят да достигнат до 20 точки в нито една от трите части. Плевенските волейболистки бяха равностойни само до средата на първата част. До второто техническо прекъсване играта вървеше точка за точка, като при втория таймаут Спартак 1996 губеше само с точка - 15:16. Веднага след прекъсването ЦСКА се развихри и до края на гейма даде само една точка на плевенчанки - 25:16. В останалите два гейма софиянки имаха тотално надмощие, което им осигури категорични резултати и в тях, а логично и победата в мача с 3:0. Най-резултатна за Спартак 1996 беше Виктория Стоянова с 6 точки, а Ана Петкова и Сибел Шефкет се отчетоха с по 5 успешни атаки. Във временното класиране след първия дял от шампионата волейболистките на Спартак 1996 заемат предпоследното седмо място с 3 точки след 1 победа и 6 загуби и геймово съотношение 3:18.

Междувременно стана ясно, че осемте волейболни отбора при дамите ще изиграят два допълнителни турнира, за да запълнят постния си календар.

С тези турнири се цели да се обогати календара и да има повече двубои в дамския шампионат. Миналогодишният опит с допълнителните турнири в зала "Христо Ботев" бе отчетен като положителен и представителите на всички тимове у нас приветстваха идеята.

Отборите ще бъдат разделени в две групи по четири, където се играе всеки срещу всеки. Столичните клубове ЦСКА, Левски Волей, Славия - СУ и Локомотив 1929 Връбница играят в момента, като домакин е ЦСКА Демакс, а мачовете се играят в столичната зала "Васил Симов".

Останалите четири отбора от страната - Марица (Пловдив), Казанлък Волей, Спартак 1996 и Феникс 09 (Шумен) ще премерят сили помежду си на турнир в Казанлък, който ще бъде от 25 до 28 (неделя - вторник) в местната зала "Арсенал". През пролетта след приключване на редовния шампионат се планират още два такива допълнителни турнира, като в тях вече отборите ще бъдат размесени.