СЕДМИЧНИК ЗА НОВИНИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ И ОЩЕ НЕЩО...                                           СПОРТ                                "BG Север" - брой 41 (18-24 ноември 2011 г.)

Треньор спаси Ситомир от двуцифрена загуба

Спартак разгроми с 8:0 гостуващия тим от Никопол и частично се реваншира

Нашите позволиха само един удар към вратата си, сн. авторът

Страницата подготви Николай ИВАНОВ

Футболният Спартак (Плевен) разгроми с 8:0 гостуващия Ситомир (Никопол) за първенство на Северозападната "В" група и частично се реваншира пред феновете си за загубата в предишния кръг в Мездра. Плевенските футболисти излязоха пределно мотивирани. Срещу себе си те имаха съперник, който бе излязъл на градския стадион с мисълта да инкасира по-малко голове. За капак титулярният страж на Ситомир се контузи на загрявката и се наложи треньорът Юсджан Юсеинов да слага ръкавиците. Той направи чудеса от храброст и спаси своите от двуцифрена загуба. Още в първите минути Юсеинов на два пъти със самоотвержен плонж спаси удари на останалия сам срещу него Кунчев. Гостите бяха изградили два защитни вала пред своето наказателно поле, за да спират атаките на Спартак. От своя страна плевенчани атакуваха и по двата фланга, като Рудашки и Ст. Иванов непрекъснато сменяха своите места. Бетонът на Ситомир издържа

до 22-ата минута, когато след центриране на Петров от фал бранителите на гостите не се ориентираха правилно и Ст. Иванов изпрати топката в мрежата за 1:0. Едва след попадението гостите погледнаха напред. В 25-ата мин. Скорчев напредна, пробва удар от границата на наказателното поле, но стреля встрани от вратата. Това бе единственият удар на Ситомир за цял мач по посока вратата на Спартак. В самия край на първото полувреме Спартак стигна до нови две попадения. В 40-ата мин. Рудашки напредна по лявото крило и центрира, а Кунчев с глава направи 2:0. Само четири минути по-късно упражнението бе повторено отново от двамата за 3:0.

И след почивката картината на терена не се промени. Домакините нападаха, гостите се бранеха пред своето наказателно поле. В 50-ата минута и Рудашки се разписа като голмайстор след двете асистенции. В 61-ата мин. и гредата помогна след удар от фал на Цв. Петков, но веднага в следващата атака той коригира мерника си и изпрати топката в мрежата за 5:0. Наставникът на Спартак Красимир Бислимов направи някои смени, но това не се отрази на играта. Влезлите след почивката Янислав Иванов и Стефан Христов намериха време също да се запишат като голмайстори. Яни вкара шестия гол в 73-ата мин., а Христов вкара две попадения - в 83-ата и 85-ата минути. На два пъти в самия край вратарят на гостите се намеси решително, за да предотврати нови попадения.

"Подходихме сериозно към срещата и бързо решихме мача в наша полза. След загубата в Мездра се нуждаехме от подобен успех, за да повишим самочувствието си преди важните мачове за първенство и купа. Предстои ни сериозно гостуване на Академик в Свищов, където ще търсим трите точки", сподели наставникът Красимир Бислимов.

Шахмат

Плевенчани и червенобрежци спечелиха зоналното

В шахклуба на бул. "Скобелев" в Плевен се проведе зоналното отборно първенство на зона "Северозападна България" по шахмат за мъже и жени. Първенството е от календара на Българската федерация по шахмат и бе организирано съвместно от Спартак Плевен XXI и Плевен XXI. В надпреварата взеха участие 6 отбора при мъжете - Спартак Плевен XXI, Плевен XXI, Михаил Тал (Червен бряг), Враца, Ловеч и Дебют (Оряхово), и пет при жените. Мъжките състави играха по системата "Всеки срещу всеки". Отборите бяха съставени от по 6 състезатели и две резерви.

Първенството премина при оспорвана борба за първото място между отборите на Спартак Плевен XXI и Враца. Двата състава победиха всичките си съперници, като срещата в третия кръг помежду им завърши наравно - 3:3. След последния кръг и двата отбора завършиха с еднакъв брой точки. Плевенчани бяха доста по-убедителни срещу останалите си съперници и с повече спечелени партии се класираха на първо място. Втори остана отборът на Враца, а трети е съставът на Ловеч.

Женските отбори бяха съставени от 4 състезателки и една резерва. Убедително на първо място се класира тимът на Михаил Тал (Червен бряг), който победи всичките си съперници. Втори остана отборът на Плевен XXI, трето място зае Дебют (Оряхово).

КАРАТЕ

Петромакс с отличия от Хасково

Сн. Ани Антонова

С 5 златни, 1 сребърен и 9 бронзови медала се завърна плевенският карате клуб Петромакс от Националната купа по карате - "Хасково". Състезанието бе за деца и младша възраст. В надпреварата взеха участие близо 300 участници от 21 клуба от цялата страна. Със спечелените медали каратеките на Петромакс станаха трети в крайното комплексно класиране.

Във възрастовата група на деца, родени през 2000 г. отлично представяне в дисциплината кумите индивидуално в кат. до 40 кг направи бронзовият медалист Станислав Цанов, който се класира втори. При момичетата Ивет Горанова извоюва шампионската титла в кат. над 37 кг в дисциплина кумите индивидуално. Тя взе участие и в дисциплина ката индивидуално, където също демонстрира отлични умения, но те стигнаха за бронзов медал. В дисциплината кумите индивидуално в кат. до 37 кг със златен медал се окичи Йоанна Иванова. При родените през 2001 г. в дисциплината кумите индивидуално отлична игра демонстрира Теодор Димитров, който стана бронзов медалист в кат. над 37 кг. Дара Ганчева (2002 г.) бе наградена с бронзов медал на ката индивидуално.

При младшата възраст (родени 1998 г.) плевенчани също спечелиха отличия. В дисциплината кумите индивидуално Христо Димитров стана

шампион в кат. до 57 кг, а с трети места се завърнаха от Хасково Християн Цветков (кат. до 45 кг) и Петър Йотов (кат. до 52 кг). При момичетата Габриела Горанова взе златния медал в категория до 50 кг. При младшата възраст (родени 1999 г.) в дисциплината кумите индивидуално Красимир Христов стана шампион в кат. над 52 кг, а Георги Ценов взе бронзов медал в категория до 52 кг. Карате клуб Петромакс взе участие и в отборната дисциплина ката за родените 1998 г. младша възраст. Отборът на мъжете по ката - Станислав Цанов, Красимир Христов и Ангел Нешовски, се класира на 3-то място. Тимът при жените в състав от Ивет Горанова, Габриела Горанова и Виктория Росева също стана бронзов медалист.

Червена звезда (Глава) картотекира Доктора

Христо Станчев (Доктора)

Отборът на Червена звезда (Глава) направи трансферен удар в самия край на есенния полусезон в първенството на Плевенската "А" ОФГ. В отбора на практика играят шампионите с Пелишат от миналата година, но поредица от равни мачове отдалечи играчите от защита на първото място. Клубното ръководство реши Глава да финишира есента по шампионски и направи трансферен удар с картотекирането на бившия футболист на Белите орли Христо Станчев (Доктора), който близо година се подвизаваше в Германия. Дебютът на Доктора беше срещу Брест в събота. Любопитна подробност е, че до миналата есен преди да замине в странство Станчев бе футболен съдия, като последният му мач бе в Брест. На дербито Брест - Кнежа, при резултат 0:1 в последните минути домакините искаха дузпа и се наложи Христо да задмине спринтьорските качества на Юсеин Болт, бягайки през близките ниви, за да се спаси от линч. Сега Доктора реши да си връща с футболни умения на Брест. А за това, че не ги е забравил, говори фактът, че в Германия той е ритал в местен аматьорски отбор от 5-а дивизия. Христо Станчев дори успя да порази противниковата врата, но с ръка и попадението бе отменено. Все пак Доктора помогна, като срещу него бе нарушението за дузпа в средата на второто полувреме. Краси Бислимов вкара за 1:0, а само минута по-късно гостите напуснаха терена, несъгласни с наказателния удар. Другият двубой на Станчев е срещу Спартак (Койнаре), където Станчев игра във "В" група. Новото попълнение ще може да играе и в отложения мач срещу Сухаче. Доктора едва ли пази добри спомени и от това село, след като преди 2 години и тук демонстрира спринтьорски качества след мач между Сухаче и Глава от "Б" ОФГ, когато фенове го гониха с колове и брадви. Главната заслуга за картотеката е на спортния менажер на Глава Евгений Гърков.

Баскетболистите изпуснаха победата в последните минути

Баскетболистите на Спартак загубиха гостуването си на Рилски спортист (Самоков) с 91:80 (22:25; 24:17; 17:16; 28:22), но бяха равностойни на съперника си цели 37 минути. Едва в заключителните 3 минути домакините изтръгнаха победата. Рилецо започна по-добре срещата и поведе със 7:2. Самоковци поддържаха известна разлика в следващите минути, но плевенчани изравниха играта. Те стегнаха защитата, което им позволи дори да поведат в резултата. До края на първата част двата тима непрекъснато се гонеха в резултата, размениха водачеството няколко пъти, а гостите имаха три точки аванс след първите 10 минути - 25:22. През втората четвърт Рилски спортист излезе напред, като водеше до края на първото полувреме. На моменти преднината на домакините стигаше до 7 т., но Спартак не позволи да има по-голямо откъсване. В средата на втората четвърт разликата бе свалена до 2 т., но в края на полувремето самоковци поведоха с 46:40. Третата четвърт бе много силна за възпитаниците на Тихомир Милев. Те не само наваксаха изоставането си, но след серия 11:2 дори поведоха с 3 точки. Силното оръжие на скиорите се оказа Бранко Миркович, който в края на третата четвърт даде малка преднина на домакините - 63:58. Интригата се завърза в средата на последната четвърт, когато разликата бе само 2 т. По-малко от две минути преди края пък бе 3, но последваха два коша на Миркович и разликата скочи на 7. В последната секунда Христо Захариев вкара тройка и направи разликата двуцифрена - 91:80. В следващия кръг баскетболистите на Спартак са домакини в своята зала "Балканстрой" на Евроинс-Черно море. Срещата е в събота (19.11.) от 18 ч.

16. Левски 4-38 1

От актива на Локомотив /Мездра/ са отнети три точки.

Сторгозия почива

Заб. Отборът на Пелезо Пелишат е изваден от групата заради три неявявания. Резултатите на отбора до този момент се анулират. Отборите, на които им предстои мач с Пелезо, ще почиват.