Спартак ще зимува на върха с аванс от 4 точки след разгром над Ситомир

Голмайсторът на синьо-белите Стефан Христов наниза пет попадения

Плевенчани разбиха Ситомир (Никопол) със 7:0, сн. авторът

Страницата подготви: Николай Иванов

Футболният Спартак (Плевен) ще зимува на върха в Северозападната В група след изиграване на срещите от есенния полусезон. Възпитаниците на треньора Бойко Цветков записаха 11 победи, 1 равен и 1 загуба и събраха актив от 34 точки. На четири зад плевенчани са футболистите от Бдин, които имат 30, а трети са Етър с 29 точки. Четвърти и пети са Академик (Свищов) и Видима-Раковски, съответно с 27 и 24 точки.

В последния си за годината мач Спартак постигна и най- изразителната си победа от началото на първенството. Плевенчани разбиха последния Ситомир (Никопол) със 7:0 в отложена от 11-ия кръг на Северозападната В група среща. Цели пет гола за успеха на синьо-белите вкара голмайсторът на тима Стефан Христов, а още два добави другият нападател Любомир Тодоров. Гостите едва събраха 11 играча, за да се проведе срещата. Наложи се на вратата да застава полевият футболист Пламен Генов, който направи чудеса от храброст под рамката и е с главна заслуга резултатът да не е двуцифрен.

Още в началото на първото полувреме се видя, че класите на двата отбора са коренно различни и това веднага се отрази и на резултата. В 3-ата минута опитният Любчо Тодоров навлезе отдясно в наказателното поле и с шут под плонжа на Пламен

Генов откри головата поредица. Осем минути по-късно таранът Стефан Христов получи хубав пас от Тодоров и с лек прехвърлящ удар сложи началото на своята поредица гол след гол. В 16-ата мин. Христов направи резултата класически, след като остана сам срещу стража на Ситомир, навлезе в пеналта и пусна топката покрай вратаря за 3:0.След половин час игра резултатът набъбна на 4:0, а Стефан Христов вече празнуваше своя хеттрик. В следващата атака Любомир Иванов подаде перфектен пас през защитата на гостите, при което намери Любомир Тодоров абсолютно сам, но нападателят на Спартак не се полакоми да отбележи, а подаде успоредно на Христов, който само чукна топката в опразнената врата за 5:0.

В началото на второто полувреме треньорът на плевенчани Бойко Цветков пусна в игра резервния страж Радослав Михайлов, юношата Кристиян Иванов, както и новото попълнение Роберт Росинов. Това почти не се отрази на играта на домакините, които продължиха да нападат, но и да пропускат положение след положение. Все пак до края на двубоя спартаковци вкараха още два гола. В 55-ата минута Стефчо Христов върна жеста от предходното попадение на Любомир Тодоров, който мушна кълбото в мрежата за 6:0. Десет минути преди края Христов ознаменува прекрасната си игра и с пети гол. При една контраатака централният нападател на Спартак получи пас зад гърба на защитниците от Никопол и с рейд от центъра и последващ техничен удар по земя матира за седми път Генов и оформи разгромното 7:0. Гостите от Ситомир много рядко стигаха до вратата на синьо-белите, като през втората част все пак се добраха до две положения. При първото резервата Михайлов изби в корнер силен шут на играч на гостите, а малко след това стражът на Спартак улови без проблеми анемичен удар, попаднал в очертанията на неговата врата.

Срещу Ситомир наставникът на Спартак Бойко Цветков пусна като титуляри двама играчи от юношеската школа на клуба - Виктор Иванов и Ангел Делев.

ВОЛЕЙБОЛ

Девойките с три победи във Враца

Волейболистките на Спартак 1996 - девойки старша възраст, се завърнаха от Враца с три победи от три срещи и първо място от турнира на държавното първенство - група 6, за девойки старша възраст. Възпитаничките на треньора Кръстьо Лабешки бяха с класа над съперничките си и надделяха с по 3:0 над отборите на Етрополе, Ботев (Враца) и Царевец - 19 (Велико Търново).

Според регламента група 6 няма да излъчи директен участник в следващия етап на първенството, съставите на Спартак 1996, Етрополе и Ботев отиват на квалификации. Все още не е известно кои ще са съперниците им в тях.

БОКС

Нова титла за Детелин Далаклиев

Боксьорът от плевенския клуб Мизия 80 Детелин Далаклиев прибави нова титла към богатата си колекция от отличия. Дидо стана национален шампион за мъже в категория до 60 кг. Добрич бе домакин на 1-ви кръг от държавното лично-отборно първенство и турнира за купата на България. Далаклиев надви четирима съперника по пътя към златото. Първо победи с 3:0 Костадин Минев от НСА. Със същия резултат се справи и със съотборника на Минев - Стефан Куцаров. На полуфинала плевенчанинът набързо отказа Пламен Иванов от клуб Ивайло (В. Търново). Битката за златото бе с Елиан Димитров от Победа (Бургас). Детелин я спечели с 2:1. От надпреварата отсъстваха боксьорите на Спартак. Така освен Далаклиев, честта на Плевенска област защитаваше и Ивелин Иванов от Червен бряг, който спечели бронзов медал в кат. до 56 кг. Очакван златен медал завоюва плевенчанинът Радослав Панталеев, който се състезава за ЦСКА.

"Взех си почивка през последната година, но не съм спирал с бокса, водих нормален тренировъчен процес - сподели световният шампион от Милано 2009 Детелин Далаклиев. - Имах нужда да презаредя. Това ми е първо състезание и не съм в оптимална форма. 2015-а е по-важна, защото има световно и европейско. Ще играя и в световните профи серии. Ще опитам да взема квота за Рио 2016. Но не е само да вземеш квота. Ходил съм на две олимпиади досега, една изпуснах... Целта е да отидеш и да вземеш медал, за да останеш в историята. Ще бъда на 33 през 2016 г., но вече съм оформен боксьор и се чувствам по-зрял. Игрите в Рио са най-голямата ми цел", завърши Далаклиев.

ШАХМАТ

Кристиян Георгиев спечели надпревара за 10-годишни

Кристиян Георгиев (вляво) и Никола Тодоров, сн. личен архив

Плевенският клуб по шахмат Спартак Плевен XXI организира турнир, който се проведе в зала "Спартак". В него взеха участие 10 деца до 10-годишна възраст по правилата на ускорения шах. На първо място с 9 точки се класира Кристиян Георгиев. След него останаха Никола Тодоров и Алекс Борисов, съответно с 8 и 7 точки. Това е първият турнир за най-малката група състезатели, които тренират в плевенския клуб при тренъора Михаил Гигов. През 2015 г. ще се организира верига от такива турнири с комплексно класиране под наслов "Млади надежди".

Веднага след турнира първите двама състезатели заминаха на Четвъртия детски турнир "МОЛ-България" в град София. В него взеха участие 79 състезатели от цялата страна до 12 години. Въпреки че бяха сред най-малките, плевенските състезатели играха много добре и направиха отлично класиране. Никола Тодоров набра 4, а Кристиян Георгиев 3 точки, които им отредиха места в челната десетка на тяхната възрастова група.

Междувременно в хотел "Ростов" в Плевен се проведе национален турнир по шахмат за хора с увредено зрение. В него взеха участие 6 отбора от София, Пловдив, Русе, Монтана, Кюстендил и Плевен. Плевенчани, които играха в състав Илия Величков, Иван Василев и Павел Семерджиев, постигнаха 5 победи и събраха 14,5 точки от 15 възможни, които им отредиха първото място в отборното класиране, като и тримата са победители на своите дъски.

Бридж

Найтингейл първи в Западната лига

Състезателите по спортен бридж от плевенския клуб Найтингейл заеха първо място в крайното комплексно класиране на Западната лига. В последния от веригата осми турнир, провел се в мотел "Гривица" край Плевен, взеха участие 8 отбора от София, Плевен, Враца, Перник, Червен Бряг и Златица. Те играха 7 кръга по системата "Всеки срещу Всеки" мачове по 8 дона. Убедителната победа на плевенчани бе четвъртата от общо осемте турнира от "Западната Лига" състояли се през годината, с което те спечелиха златните медали в крайното комплексно класиране.

Отборът на Найтингейл игра в състав Слави Алексиев, Румен Маринчев, Златозар Сариев и Юри Николов.

Надпреварата бе и генерална репетиция за националния турнир "Габи", който ще се състои от 21 до 23 ноември в "Туристически дом" - Плевен. Това е най-старият традиционен турнир в България и се провежда за 35-и път. Той включва състезание за двойки и отбори и на него се очакват състезатели от цялата страна.

Искър (Ореховица) Ясен 0:2

Ракета (Буковлък) Бенковски (Опанец) 3:0 сл.

Свобода (Милк.) Спартак (Божурица) 3:1 сл.

Лавров (Г. Дъбник) - почива

Пълните програми на футболните групи за есенното първенство, резултати и класирания са публикувани на www.bgsever.info/news