СЕДМИЧНИК ЗА НОВИНИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ И ОЩЕ НЕЩО...                                                СПОРТ                        "BG Север" - брой 40 (16 - 22 ноември 2012 г.)

Футбол

Светкавица спря устрема на Спартак към А група

Момчетата на Краси Бислимов са на принципа "гладна мечка хоро не играе"

Цял мач плевенчани не успяха да се справят с противниковата отбрана, сн. интернет

Страницата подготви: Николай Иванов

Футболният Спартак на прави грешна стъпка в битката за А група след домакинско 0:0 срещу пряк съперник - Светкавица. От доста време сигналната лампа светеше, за да се стигне до този резил срещу мълниите. Още от първите минути си пролича, че плевенските футболисти нямат желание за игра. Спартак цял мач не успя да се справи с отбраната на гостите от Светкавица и закономерно загуби първите си точки на собствен терен през този сезон.

Безидейната и хаотична игра на плевенчани ставаше лесна плячка за гостите от Търговище, които заслужено си заминаха с точка. Спартак не упражни традиционния си домакински натиск и двубоят започна равностойно. Гостите от Светкавица още в началото показаха, че не са дошли в Плевен да загубят. В първите 10 минути те владееха по-често топката и не даваха възможност на Спартак да се организира в нападение. Първото положение бе за Светкавица, когато след пробив на Шоколаров последва центриране, но Михайлов се подхлъзна и не успя да засече топката. Постепенно плевенчани взеха инициативата и погледнаха по-сериозно към вратата на търговищкия тим. Едва в 21 мин. те отправиха първи удар в рамките на вратата.

Любомир Иванов стреля от фаул, но стражът на гостите Григоров лесно улови топката.Малко след това Ивайло Раденцов пробва хубав шут от около 30 метра, но отново Григоров спаси удара му. Към края на първото полувреме гостите се прибраха в своята половина, за да чакат атаките на плевенчани. Светкавица реши да играе на контри, но до последния съдийски сигнал футболистите й не успяха да направят нищо съществено в нападение. Плевенчани продължаваха да атакуват, като в 35-ата минута Десо Русев отправи параболичен удар, но кълбото мина над гредата. Отново той в 42-ата шутира, но ударът му пак не намери очертанията на вратата на гостите. Най-интересното положение до почивката беше в 44 минута, когато Янислав Иванов се пребори с двама защитници вдясно в наказателното поле, пусна към Любомир Иванов, който се засуети и бранител му изби топката в корнер.

На почивката старши треньорът на Спартак Красимир Бислимов засили атаката, като пусна Станислав Иванов на мястото на Янислав Иванов. Крилото на плевенчани наистина раздвижи нападението, като беше в основата на доста от най-добрите положения за "синьо-белите". Едва след 60-та минута играчите на Спартак видимо вдигнаха оборотите, подкрепяни от своите фенове с възгласите "играйте за нас". В 67-ата минута Станислав Иванов напредна отдясно и направи хубаво центриране в наказателното поле, като топката стигна до непокрития Любчо Иванов. Той успя да я спре на гърди и отправи хубав и силен шут, но вратарят на Светкавица с акробатичен плонж спаси. На терена се появиха Любомир Тодоров и Станислав Краев - на мястото на Русев и Л. Иванов, но и те не направиха почти нищо, за да променят развоя на срещата. В 80-ата минута дойде ново добро положение за Спартак. Десният защитник Цветомир Панов напредна отдясно, излъга трима бранители на гостите, но стигайки на два-три метра от вратата вместо да стреля потърси подаване, което беше блокирано от Григоров. Пет минути преди края Иво Иванов поиска дузпа, като падна в наказателното поле след допир със защитник на гостите, но главният съдия Александър Костадинов реши, че няма основание да посочва бялата точка.

Така със защитна тактика Светкавица си тръгна със спечелена една точка, която може в края на сезона да се окаже скъпоценна. За Спартак остана утехата, че все пак продължават да са водачи в групата след издънките на Нефтохимик и Спартак (Варна).

Повод за безпокойство обаче е играта на плевенчани. Според запознати играчите действат на принципа "гладна мечка хоро не играе". Футболистите имат да получават сериозни премии, но заплатите им са изплатени и те не могат да разтрогнат договорите си по вина на клуба. Обстановката се доближава до тази през пролетта, когато дори тренировките бяха преустановени за известно време. Клубното ръководство продължава да афишира като цел влизането в А група, но играчите вече като че ли не искат да карат на мускули. Досегашните победи бяха с минимални резултати, а в някои домакинства феновете направо трепереха през вторите полувремена. Едва ли неравният терен може да бъде единствена причина за постната продукция.

Наставникът Красимир Бислимов се опита дипломатично да защити своите момчета, които в този момент имат най-малка нужда да бъдат хулени, както стана след гостуването в Раковски.

"Жалко, че с оглед на другите резултати от 11-ия кръг пропуснахме възможността да натрупаме по-убедителна преднина в класирането, сподели Краси Бислимов. - Разбира се, че съм ядосан. През целия мач имахме преимущество. Притежавахме топката, но така и не вкарахме. Лошият терен ни създаде доста трудности. Нека не прозвучи като оправдание, но това е истината. Нашият отбор играе бърз и комбинативен футбол. Е, нямаше как да го демонстрираме. А това е едно от основните оръжия, с които можехме да бием съперника. Неравностите обаче попречиха на бързото придвижване на топката и по този начин нямаше как да изненадаме противника. И друг път съм казвал - теренът на стадион "Плевен" помага на съперниците ни. Всички идват тук с мисълта да не допуснат загуба и се барикадират пред вратата си. Но какво да се прави, не винаги може да се побеждава. Гледаме към следващия мач, който трябва да спечелим".

Футболистите на Спартак трябва ясно да осъзнаят, че отборът винаги е бил символ на града ни и играчите винаги са защитавали с чест емблемата на клуба. Именно това искат да виждат привържениците. Плевенската публика винаги е приемала достойно загубите на своите, но никога липсата на сърце в играта им. За щастие обаче все още не е късно за промяна. До края на полусезона има два мача, в които футболистите на Спартак могат да докажат, че заслужават своите фенове. Те могат да са сигурни, че имат подкрепата на плевенската публика, която през годините се е убедила в качествата им - не случайно завръщането на всеки един в отбора беше приемано с пълно одобрение. Най-верните привърженици продължават да стоят твърдо зад тима и зад треньора му Красимир Бислимов. Когато се появи напрежение в отбора, ръководството трябва да се постарае да премахне фактори от всякакъв вид, които пречат на по-добрите резултати. Точно сега е моментът футболната общественост в Плевен да получи официална информация от клуба и тя да разсее постоянно излизащите слухове, които отблъскват хората от стадиона и със сигурност влияят негативно и на самите футболисти. Съдбата на Спартак е в краката на футболистите и в ръцете на клубното ръководство. Предстои гостуване на Калиакра и домакинство на Нефтохимик, които могат да дадат отговор на въпроса ще гледат ли плевенските фенове догодина футбол с марка А група.

ВОЛЕЙБОЛ

Момичетата на Антонова не взеха гейм срещу Славия

Волейболистките на Спартак допуснаха домакинска загуба с 0:3 (19-25; 15-25; 13-25) от Славия СУ, като момичетата на Виолета Антонова не успяха да преминат границата от 20 точки в нито един гейм. Единствената интрига в срещата бе до средата на първия гейм. Славия поведе с три точки в началото, но плевенчанки не позволиха разликата да набъбне. След две сполучливи атаки Спартак 1996 намали пасива до една точка- 11:12, но тогава капитанката на отбора Поля Дакова получи нелепа контузия. След една блокада тя се приземи лошо и контузи коляното си. Играта беше прекъсната за около пет минути, а Поля дори бе транспортирана до спешна помощ на плевенската болница. Отсъствието на най-добрата плевенска състезателка се отрази негативно на играта на плевенските момичета и тотално разстрои техните действия на терена. Славия СУ се възползва в максимална степен от това и до края на първата част, както и в останалите два гейма, те бяха пълновластни господари на игрището. Резултатът закономерно не закъсня - 0:3. Плевенчанки успяха да реализират само 47 точки в целия мач и за пореден път отстъпиха с класическия резултат във волейбола. Това бе първата победа за гостенките от София, които вече са пред плевенчанки във временното класиране заради по-доброто си геймово съотношение.

В последния есенен кръг на 16 ноември (петък) Спартак 1996 ще гостува в София на шампионките ЦСКА-Демакс, които са четвърти до момента с 12 точки, след 4 победи и 1 загуба.

БРИДЖ

Найтингейл продължава напред към държавното първенство

Плевенският отбор по спортен бридж Найтингейл се класира за втория етап на Държавното отборно първенство по спортен бридж след убедителен успех в първия кръг на надпреварата. Тя се състоя в Плевен, като в нея трябваше да се определят три отбора от Централна Северна България, които да продължат в следващия етап. Клубовете от областите Ловеч, В. Търново и Габрово прецениха, че нямат шансове и не изпратиха отбори за турнира.Така пет отбора от "Бридж клуб Плевен" изиграха квалификацията по системата "Всеки срещу всеки". Победи най-силният наш отбор - Найтингейл, който допусна само една загуба и набра 71 точки от 100 възможни. Съставът на Найтингейл бе Слави Алексиев, Румен Маринчев, Златко Сариев и Юри Николов. На второ и трето място с по две победи, една равна и една загуба, са съответно Бенковски - със 70 точки, и Кайзер - с 65 точки. За отбора на Бенковски се състезаваха Олег Петракиев, Атанас Живков, Веселин Узунов и Пламен Балев, а за Кайзер - Цанко Василев, Станислав Миленков, Светлин Антонов и Чавдар Андреев.

Следващият етап е от 23 до 25 ноември във Варна, където 12 отбора от Северна България ще определят двата тима, които се класират за А група. През миналата година тази квалификация бе спечелена от плевенския Найтингейл.

БАСКЕТБОЛ

Левски ни разгроми на свой терен с 92:58

Сините ни превъзхождаха във всеки компонент, сн. интернет

Баскетболистите на Спартак допуснаха загуба с разгромното 58:92 (17-19; 13-30; 10-28; 12-21) като гости на Левски. Възпитаниците на Цветан Антов оказаха съпротива само през първите 10 минути, в които плевенчани не даваха възможност на своя съперник да се откъсне в резултата. Изоставането на Спартак след първата четвърт бе само две точки и нищо не предвещаваше последвалия тотален обрат в играта. Втората четвърт обаче започна със серия 14:2 за Левски и авансът на сините бързо стана двуцифрена. И след почивката домакините бяха видимо по-добрият състав и преднината им методично растеше, за да стигне до внушителните 46 точки в края на срещата. Сините превъзхождаха във всеки един компонент своя съперник и логично се стигна до огромната разлика. Плевенчани не оказаха никаква съпротива в борбата под двата коша, което също даде отражение на резултата от представянето на двата състава. Най-точен в стрелбата за плевенчани бе Росен Софрониев, който завърши с 14 точки. 13 реализира Симеон Ценов, като хвана и 6 борби, а с 11 точки завърши Цветослав Острев.

В следващия кръг Спартак е домакин на Черно море Порт Варна, като срещата е на 17 ноември от 18 часа в зала "Балканстрой".