СЕДМИЧНИК ЗА НОВИНИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ И ОЩЕ НЕЩО...                                                СПОРТ                          "BG Север" - брой 39 (9 - 15 ноември 2012 г.)

Футбол

Спартак стъпи накриво срещу Раковски

Изпълненият с драматизъм и обрати мач завърши 3:3

След двубоя - треньор и президент са бесни на футболистите ни, сн. авторът

След двубоя - треньор и президент са бесни на футболистите ни, сн. интернет

Страницата подготви Николай ИВАНОВ

Футболният Спартак направи грешна стъпка в битката за влизане в А група. Възпитаниците на Красимир Бислимов завършиха 3:3 в зрелищен мач, изпълнен с много драматизъм и обрати. Предварителните очаквания за много труден мач при гостуването на Спартак Плевен в Раковски на местния тим се оправдаха напълно. Тежкият двубой преди това срещу Черноморец за купата бе поизцедил силите на плевенските футболисти и те видимо не изглеждаха толкова свежи, както в последните си срещи. Мачът започна по възможно най-добрия начин за Спартак. Още в 16 мин. плевенчани имаха преднина от два гола и нищо не предвещаваше последвалите драми.

Гостите взеха инициативата още след първия съдийски сигнал. Те овладяха центъра и заредиха няколко опасни атаки. В 15-ата минута Енчев от домакините сбърка, което позволи на Ивайло Раденцов да открие резултата за Спартак. Буквално в следващата атака защитниците на Раковски допуснаха нова грешка, която този път бе наказана от Любомир Иванов за 0:2. Раковски бе в нокдаун, но Спартак пропусна да довърши съперника си. След второто попадение гостите рязко намалиха оборотите и бяха наказани. В 26-ата минута след ъглов удар домакините се върнаха в мача с гол на Георги Стоянов за 1:2. След почивката футболистите на Спартак решиха да играят на контри и дадоха инициативата на домакините, които

максимално се възползваха от това. В 56-ата минута Иван Площаков изравни резултата. Само 10 по-късно Цветан Павлов доведе нещата до пълен обрат. В самия край на двубоя Петър Ванков изравни и спаси точката за Спартак, а буквално в последните секунди плевенчани пропуснаха да се поздравят с победата след пропуск пред противниковата врата.

"Сами сме си виновни за пропусната победа - сподели

наставникът Красимир Бислимов, - бързо поведохме с два гола и дадохме инициативата на съперника. А в състава на Раковски има доста опитни футболисти, които веднага се възползваха от нашите подаръци."

От своя страна президентът на Спартак Иван Динов бе доста остър към играчите си.

"Бесен съм както от резултата, така и от представянето на нашия отбор в този мач. Такова безхаберие от наша страна не бях виждал, откакто поех клуба. Двубоят започна отлично за нас. Поведохме с 2:0 и - край. Спряхме да играем, явно мислейки си, че вече сме спечелили срещата, а до края оставаха повече от 70 минути. Не знам на какво се дължи това поведение. Вероятно футболистите ни помислиха, че трите точки вече са за нас и до края само ще търкалят топката. Вместо да спечелим убедително, в един момент мечтаехме за щастие, ако си тръгнем с точка за Плевен. Виждаше се, че сме по-добрият отбор, но Раковски ни разказа играта за 45 минути. Така не може да продължава. През следващите дни ще имаме много сериозен диалог с отбора. На този тим има поставени цели. Вместо сериозно да ги преследваме, ето - загубихме 2 точки. Нямаме оправдание. Приказките за тежки мачове въобще не ги вземам на сериозно. Къде е лесно? Другите не играят ли тежки двубои", заяви Динов.

В следващия 11-и кръг Спартак ще имат ново важно домакинство, този път срещу Светкавица, като мачът е на 11 ноември (неделя) от 14.30 часа. Тимът от Търговище е трети в класирането с 19 точки, на 4 зад плевенчани.

Тимът заема пето място след есенния кръг

Тимът заема пето място след есенния кръг, сн. авторът

Кмет и бизнесмени възродиха отбора в Долни Луковит

След 17-годишно прекъсване в село Долни Луковит отново гонят футболната топката. Идеята за възраждане на футбола в селото е на местния кмет Десислав Илиев. Тя намери подкрепата на бизнесмени и земеделци от района и Долни Луковит отново си има футболен отбор. Президентът Тихомир Дамянов и спортно-техническият директор Румен Вратняшки се стремят на футболистите да не им липсва нищо. В тима са само местни момчета, които предпочитат да гонят топката, пред нощните изкушения. Долни Луковит се състезава в Западната Б ОФГ, като след есенния полусезон заема 5 място. Клубното ръководство не преследва първо място на всяка цена, въпреки двете победи в края на полусезона. Повече от 200 души редовно посещават домакинствата, за да подкрепят своите любимци. Над 20 деца също редовно тренират, като в селото предвиждат догодина и детският отбор да се включи в Областното първенство. В момента се строи нов стадион със съблекални и места за сядане, като на него ще се играят срещи през следващото първенство.

Бриджори от София и Варна начело на турнира Габи

Над 120 състезатели взеха участие в 33-ят национален турнир по спортен бридж "Габи", който се проведе в плевенския Туристически дом. Това е най-старият традиционен турнир у нас. Поредното му издание регистрира рекорд по посещаемост за последните 20 г. В него се включиха състезатели от София, Пловдив, Варна, Русе, Стара Загора, Ловеч, Враца, Габрово, Търговище, Шумен, Златица, Казанлък, Сопот, Червен бряг, Белене и Плевен.

В турнира по двойки участваха 46 отбора. Те изиграха 46 дона в 12 кръга. Убедително на първо място се класира двойката Диана Дамянова - Виктор Аронов от София с резултат от 67 %. Втори остана отборът на Червен Бряг в състав Петър Гвоздев - Георги Петров със 61 %, а трети са Росен Гунев - Иван Нанев от София с 60 %. От домакините отлично впечатление остави двойката Цанко Василев - Станислав Миленков, които се класираха 7-ми с 57 %.

В отборния турнир се включиха 17 тима. Те играха 11 кръга по "Датска система". На първо и второ място се класираха два варненски отбора - съответно "Нова Генерация" и "Движение". Трети е "Авеста"(София). Многократният победител в този турнир -"Найтингейл", имаше добри шансове за медал, но след загуба в последния кръг остана назад в класирането.

Турнирът може да се отчете като огромен успех за плевенския бридж, независимо, че домакините останаха без медали. По масовост турнирът се нарежда на челните места в България в този спорт. Той бе и много качествен, тъй като в него участваха състезатели от всички национални гарнитури на България - мъже, жени, младежи. Отборният турнир бе излъчван в специализирания световен сайт за спортен бридж ВВО. В този сайт пряко едновременно се предават състезания от цял свят, като в определени моменти плевенският турнир "Габи" събираше най-много зрители. Надпреварата бе организирана от "Бридж Клуб-Плевен" със съдействието на община Плевен и няколко фирми.

Децата на Спартак спечелиха първия турнир във В. Търново

Малките шампиони с треньора си, сн. авторът

Детският футболен отбор на Спартак Плевен, родени след 2002 г., с треньор Цветомир Младенов, спечели първия турнир Футбол 7 за зона Велико Търново. В надпреварата взеха участие 8 отбора. Играе се на игрище с размери 60х40 метра, като идеята е малчуганите да покажат начални футболни умения. Идеята на Футбол 7 е да бъде начално училище за голямата игра. Осемте отбора играха всеки срещу всеки, като срещите бяха много емоционални както за играчите, така и за родителите им в публиката. Младите плевенски таланти спечелиха 6 срещи и завършиха наравно 5:5 с децата от академия Литекс. Голмайстор стана Слав Петков, който е син на известният плевенски бивш футболист Ивайло Петков. Петков младши порази 18 пъти противниковата врата. На върха на атаката пък действаше внукът на друг известен плевенски футболист - Павел Челестинов, който носи името на дядо си. За най-добър защитник бе определен Марио Гуглин. Талантът на плевенчани не остана незабелязан за футболните специалисти. Отборът разви своя потенциал с активното съдействие на Даниел Митов и Георги Милев, които след като спасиха плевенския футбол, сега подават финансова ръка и на най-малките в клуба.

БК Мизия 80 започна работа с малчугани

Плевенският боксов клуб "Мизия 80" с президент световния боксов шампион при професионалистите Александър Владимиров започна работа по проект "Спорт за децата в детската градина" на МФВС.

Повече от 35 деца от две детски градини - Юнско въстание и Ралица, ще вземат участие в заниманията, които ще продължат до края на май 2013 година.

За децата са предвидени много занимателни игри и запознаване с първите стъпки в бокса.

Като най-интересни се очертават срещите със световните шампиони Александър Владимиров и Детелин Далаклиев, който е състезател на "Мизия 80".

Гигант измъчи лидера Локомотив

Гигант Белене измъчи лидера в Северозападната В група Локомотив Мездра, като загуби с 0:2 след две попадения в последните 6 минути.

До успеха в крайдунавското градче гостите стигнаха трудно. През цялото първо полувреме нито един от съперниците не успя да наложи волята си. Преобладаваха единоборствата в средата на терена, като топката се движеше между двете наказателни полета.

След почивката отборът на Локомотив взе инициативата и пренесе играта в половината на противника. От Гигант приеха играта в своята половина. Те се бранеха без паника и при всяка възможност осъществяваха бързи контраатаки. Две от тях бяха доста опасни, но Иван Киряков и Пламен Костадинов не успяха да реализират от изгодни позиции. Гостите налитаха от всички страни към вратата на Иван Николов, но сътвориха само две опасности.

Срещата отиваше към края си, когато топката все пак навести мрежата на беленчани. В 84-ата минута играещият треньор Иван Редовски засече с глава центриране на съотборник за 1:0.

Победата затвърди Петър Златков с второ попадение, вкарано секунди преди последния съдийски сигнал. По този начин железничарите ще зимуват на върха в Северозападната В група.