СЕДМИЧНИК ЗА НОВИНИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ И ОЩЕ НЕЩО...                                                СПОРТ                           "BG Север" - брой 38 (2 - 8 ноември 2012 г.)

Футбол

Спартак надделя над съименниците си от Варна и се утвърди на върха

С гол от дузпа Ивайло Раденцов донесе ценните три точки за плевенчани

Плевенчани владееха повече топката и достигаха по-лесно до вратата на съперника, сн. авторът

Страницата подготви: Николай Иванов

Плевенският Спартак се утвърди на първото място в Б група, след като взе с минималното 1:0 дербито със съименника си от Варна. Въпреки кадровите проблеми в атака, плевенчани изиграха тактически правилно срещата и заслужено се поздравиха с крайния успех. Той е с двойна цена, защото е срещу пряк съперник за влизане в А група. Лекувалият травма Иво Иванов стисна зъби и игра на висота. Неговото присъствие в средата на терена се оказа решаващо за крайния успех. Опитният халф престоя час на игрището и властваше в повечето единоборства. Срещата не беше от най-качествените, за което допринесе и мокрият терен, който допълнително затрудни двата състава. Плевенчани започнаха малко по-добре двубоя, като владееха повече топката и достигаха по-лесно до вратата на съперника. В 11-ата минута Янислав Иванов стреля от границата на наказателното поле, но топката премина встрани на варненската врата. В 16 мин. след изпълнение на пряк свободен удар вдясно от вратата на варненци защитник от стената игра с ръка в наказателното поле. Реферът обаче си замълча. Само 4 минути по-късно ситуацията се повтори - отново след свободен удар, изпълнен от Раденцов, противников играч от стената - Смирнов, игра с ръка в наказателното поле. Този път Георги Кабаков без да се замисли посочи бялата точка. Раденцов с техничен удар вкара единственото попадение в срещата.

Едва след това гостите от Варна заиграха малко по-отворено и нападателно и само за две минути създадоха две сериозни опасности пред вратата на Спартак (Плевен). В 26-ата минута след бърза контраатака Георги Станчев - Гонзо надбяга защитата на плевенчани, но се засуети и ударът му бе слаб и право в ръцете на вратаря Антонов.Минута по-късно отново Станислав Антонов се намеси с вещина, след като изби много силен удар на Беадир Беадиров, който беше оставен непокрит в пеналта на "синьо-белите".

Домакините продължиха да играят силно и организирано, като започнаха да редуват атака след атака към противниковата врата. Гостите като че ли започнаха да отпадат физически. Плевенчани диктуваха темпото, като не пропускаха всяка възможност да атакуват. Малко след подновяване на играта Милчев стреля по диагонал, но Славов улови. В 61 мин. Ивайло Раденцов изпълни хубав фаул пред полето на варненци, но ударът му премина на сантиметри до гредата. В 69-ата минута Станислав Краев остана непокрит вдясно, напредна в полето на варненци, но излезлият вратар успя да се хвърли в краката му и да блокира неговия удар. Десет минути по-късно влезлият Станислав Иванов пробва шут, който също мина встрани. Играта се оживи в последните десет минути. Гостите започнаха да атакуват по-масирано, търсейки изравнително попадение. Те оставиха повече пространства в полето, като плевенчани контратакуваха опасно. В 82-ата минута Любчо Иванов направи добър рейд, влезе в полето пред Славов и стигайки почти до аутлинията пусна топката към точката на дузпата, там Васил Шопов шутира, но кълбото се отби от ръката на паднал бранител на гостите. Претенциите на Спартак (Пл) за дузпа този път останаха без последствия, като реферът не посмя да даде втори 11-метров наказателен удар за домакините.

Плевенските футболисти продължиха с атаките и в 84-ата минута резервата Любомир Тодоров открадна една топка, подаде вляво на Раденцов, който без забавяне намери Станислав Иванов абсолютно сам на границата на вратарското поле. Крилото нанесе силен удар, но отново топката мина близко до дясната греда. Две минути преди края Шопов намери с хубав пас Любомир Тодоров зад защитата на гостите. Той напредна, но се засуети и вместо да вкара второ попадение, топката му беше открадната в последния момент от бранителите на варненци.

В даденото от съдията 3-минутно продължение Спартак (Пл) игра внимателно в защита, като дори снажният Кристиян Григоров се появи на терена.

Със спечелените три точки плевенчани вече са твърдо на върха с 22 точки, с 3 повече от втория Нефтохимик и с 5 пред Спартак (Варна) и Чавдар (Етрополе). В следващия 10-и кръг момчетата на Красимир Бислимов гостуват на Раковски, като двубоят ще бъде на 4 ноември (неделя) от 14,30 часа.

ВОЛЕЙБОЛ

Първи успех за момичетата на Виолета Антонова

Волейболистките на Спартак 1996 постигнаха първата си победа през този сезон. Момичетата на Виолета Антонова разбиха гостуващия Локомотив 1929 Връбница (София) с 3:0 (25:19, 25:17, 25:13) в среща от 4-тия кръг на Националната волейболна лига за жени. Преди тази среща плевенчанки нямаха дори спечелен гейм, но след силна игра се поздравиха с чиста победа. Плевенските волейболистки тотално надиграха софиянки, като само до средата на първия гейм срещата беше равностойна. Мачът вървеше точка за точка до 18:17 за Спартак 1996, но след този момент гостенките започнаха да грешат често. Плевенчанки бързо се възползваха от шанса и затвориха гейма при резултат 25:19. Добрата игра на плевенския тим не позволи да се завърже интрига в срещата. Столичните волейболистки бързо се предадоха, като във втория гейм отбелязаха 17 точки, а в заключителната трета част - само 13.

След този успех и спечелените 3 точки плевенчанки излязоха на шесто място в класирането. След тях остават тимовете на Славия и Локомотив (Сф) без актив.

Следващият двубой на Спартак 1996 е гостуване в Шумен на местния Феникс 09. Срещата е насрочена за 3 ноември (събота) от 17,00 часа.

Вицешампионите на ката отборно със семпай Ивайло Петков

КАРАТЕ

Петромакс с 10 медала от Хасково

С 1 златен, 6 сребърни и 3 бронзови медала се завърнаха младите каратеки на плевенския клуб Петромакс от турнира за Националната купа, който се проведе в Хасково. При момичетата в дисциплината кумите в категория над 42 кг на клубен финал мериха сили съотборничките и съученички от Спортно училище "Георги Бенковски" Ивет Горанова и Йоана Иванова. Ивет стана шампионка, а Йоана се изкачи на второто стъпало на почетната стълбичка. Сребърни отличия завоюваха и Теодор Димитров в кат. до 40 кг на кумите, Георги Ценов в кат. над 57 кг, Виктория Росева в кат. над 50 кг, Ивет Горанова на ката индивидуално и на ката отборно отборът на Петромакс в състав Ивет Горанова, Виктория Росева и Йоана Иванова. С бронзови медали се окичиха Християн Тенев в кат. до 40 кг и Дара Ганчева в кат. до 35 кг.

БРИДЖ

Найтингейл начело в Западната лига

Плевенският отбор по спортен бридж Найтингейл спечели убедително първото издание на "Западната лига". Още преди последния турнир плевенчани си бяха осигурили първото място. Лигата се проведе в шест турнира, в продължение на 6 месеца, като в нея взеха участие 8 отбора.

Последният от шестте турнира се проведе във Враца и той бе спечелен от отбора на домакините. След спечелените три турнира Найтингейл стана първи в генералното класиране.

Плевенчани играха в състав Слави Алексиев, Румен Маринчев, Златко Сариев, Алексансър Иванов и Юри Николов. В лигата игра още един плевенски отбор - Славяново, който остана седми.

От днес - 2 ноември, до края на седмицата в Плевен ще се състои 33-тият национален турнир по спортен бридж "Габи". Това е най-старият традиционен турнир у нас и на него се очакват състезатели от цялата страна.

Надпреварата ще се проведе в Туристическия дом и ще включва състезание по двойки и отборен турнир.

Илия Станков реализира 14 точки

Баскетболистите победиха младежките национали

Първа победа в Националната баскетболна лига извоюваха баскетболистите на Спартак (Плевен). Възпитаниците на Цветан Антов надиграха с 71:61 като гости младежкия национален отбор до 20 год. Плевенчани спечелиха благодарение на своя по-голям опит, който си пролича особено след почивката. Младежите започнаха по-добре и поведоха с 7:2, но Спартак бързо възстанови равенството. През първите две части играта вървеше кош за кош, като двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 37:37. Спартак дръпна в началото на третата част след серия 7:2. Плевенчани запазиха преднината си до края на частта, а в последната четвърт разликата стана двуцифрена и се запази до последния съдийски сигнал. Денис Агре вкара 22 точки и овладя 13 борби. Илия Станков пък реализира 14 точки.

В следващия кръг плевенчани са домакини на Рилски спортист, като срещата е на 3 ноември от 18 часа в зала "Балканстрой".

ШАХМАТ

Кристиян Григоров и Давид Цветанов спечелиха вътрешните турнири

Младите плевенски шахматни надежди Кристиян Григоров и Давид Цветанов спечелиха поредните турнири от веригите "Проходна пешка" и "Млади надежди", които се организират от плевенския ШК Плевен 21. Двете вериги намериха своите победители, въпреки че предстоят по още два турнира до края на годината. Според регламента купата става притежание на този състезател, който я е печелил най-много пъти.

При малките шахматисти убедителна победа извоюва Кристиан Григоров със 7 точки от 7 възможни, който печели преходната купа за шести път. С този успех Григоров си гарантира първото място в годишната класация. Преди седмица младият талант бе на върха и на първия турнир от веригата "Млад гросмайстор", провел се в Плевен. На втора позиция се нареди Михаил Кирков с актив от 5 точки. Третата грамота спечели Валентин Митев със същия резултат, но с по-лоши допълнителни показатели. В състезанието взеха участие тринадесет деца.

В турнира "Млади надежди" се включиха осем състезатели от представителните отбори на клуба. И тук стана ясен носителят на преходната купа за 2012 година. Давид Цветанов за пети път спечели първенството и е вече недостижим в генералното класиране. Той натрупа 4 точки от 5 възможни и бе награден с плакет "Шахматист на месец октомври", грамота и предметни награди. Втори се класира Владимир Върбанов с 3,5 точки, а наградата за първо място до 10 години извоюва Никола Ненков с актив от 2,5 точки.