СЕДМИЧНИК ЗА НОВИНИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ И ОЩЕ НЕЩО...                                 СПОРТ              "BG Север" - брой 38 (28 октомври - 3 ноември 2011 г.)

Спартак убедителен в Селановци

Момчетата на Красимир Бислимов продължиха победната си серия

Плевенските футболисти се справиха и със съперника, и с лошия терен, сн. архив

Страницата подготви: Николай Иванов

Футболният Спартак продължи победната си серия по терените на Северозападната "В" група. Като гости плевенчани надиграха с категоричното 3:0 новака в групата Дунав (Селановци). Срещата се очакваше с интерес заради присъствието на голяма част бивши футболисти на плевенските отбори в съперника и треньора Вачко Маринов. Възпитаниците на Красимир Бислимов взеха инициативата от самото начало и недвусмислено показаха с футболни средства кой е по-стойностният отбор. Още в 11-ата минута Цветан Петров получи пас отдясно, напредна и центрира в наказателното поле на домакините, където Кунчо Кунчев овладя топката и я изпрати в мрежата на съперника. След попадението плевенските футболисти продължиха да са по-дейният състав и да контролират мача. Ники Боянов стреля с глава над гредата от изгодно положение. Капитанът Кунчев също пропусна да вкара втори гол. И Рудашки пробва мерника си в тези минути, но без успех. Домакините успяха да създадат няколко мелета, но така и не достигнаха до чиста голова ситуация. След почивката картината се запази. Спартак продължи да контролира ритъма и да държи инициативата, като търсеше начини да реши окончателно спора.

Това се случи в 58-ата минута, когато играч на Дунав фаулира футболист на Спартак пред границата на наказателното поле. Главният съдия отсъди нарушението и Цветомир Петков изпрати топката за втори път в мрежата на противника. Домакините изпаднаха в нокдаун и бързо инкасираха трето попадение.

"Получи се добър мач за нашия отбор. Спечелихме на изключително лош терен. Според мен в двубоя имаше много малко футбол. Повечето бе борба. Спечелихме я и добавихме към актива си още три точки. Хубавото е, че не дадохме на съперника да осъществи нито една чиста голова възможност. Иначе Дунав е сериозен отбор. Могат да победят всеки в групата. Ще продължавам да разчитам на всичките ни футболисти. Ще играят обаче тези, които показват, че са най-подготвени в тренировките преди всеки мач. Такъв е примерът с Николай Боянов, който вече втори мач започва като титуляр", сподели наставникът на Спартак Красимир Бислимов.

На срещата в Селановци присъства и новият главен мениджър на клуба Мирослав Миронов, който също изказа задоволство от играта на Спартак. "Доволен съм от нашия отбор. Победихме един от най-коравите тимове в групата. Освен това начело е опитен треньор като Вачко Маринов. Нашият тим трябваше да се справи освен със съперника и с лошия терен. Направиха го по един безспорен начин. Показаха мобилизация на ниво, като играха като колектив. Всички се представиха добре", каза Мирослав Миронов.

В следващия кръг, който ще се играе на 31.10. (понеделник), Спартак е домакин на Локомотив (Дряново), като срещата е от 14 ч.

Срещу Дунав Спартак игра в състав: Васил Тодоров, Милчев, Григоров, Ванков, Милен Тодоров, Петков, Петров (Радослав Иванов), Боянов (Велев), Шопов, Рудашки (Янислав Иванов), Кунчев.

Юношите загубиха за пореден път

Вече шест поредни мача юношите на Спартак, които се състезават в елитната юношеска група до 19 г. не могат да спечелят дори точка в своите срещи. Поредният съперник надиграл плевенчани бе Чавдар (Етрополе). Възпитаниците на Момчил Челестинов бяха надиграни с 1:4 и продължиха пропадането си в класирането. Крайният резултат не дава обективно отражение на показаното от съперниците на терена, но отново плевенчани допуснаха два бързи гола. Момчетата на треньора Момчил Челестинов дори надиграваха през по-голямата част от първото полувреме съперника. Индивидуални грешки в защита обаче позволиха на съперника да поведе още в самото начало. До 10-ата минута гостите вече имаха предимство от две попадения. При първата си контраатака, още в 3-ата минута, те се възползваха от разредената плевенска защита и откриха резултата, използвайки не доброто позициониране на бранителите. Домакините мигновено тръгнаха да търсят изравняване и пак оголиха тила си, което помогна на Чавдар да изпрати топката за втори път във вратата на Спартак. Плевенчани продължиха да натискат, търсейки връщане в играта. Усилията им дадоха резултат в 30-ата минута. Десният защитник Цветомир Игнатов проби по фланга и върна топката в наказателното поле, където Ивайло Иванджиков стреля неспасяемо от воле. Малко след попадението си обаче младият нападател не успя да повтори с успех същото упражнение. Добра възможност за изравняване пропиля и Павлин Чукански. В самия край на полувремето Игнатов сгреши в защита и позволи на съперника да достигне до трето попадение. С този гол на практика спорът бе разрешен. След почивката спартаковци нямаха сили за обрат, а съперникът им се съсредоточи около запазване на аванса си. Десетина минути преди последния съдийски сигнал след заучено положение гостите реализираха четвърти гол.

Срещу Чавдар Спартак игра в състав: Хинов, Игнатов, Аднян Димитров (Ботушаров, Мартин Кръстев), Светослав Кръстев, Станев, Сълев, Христов, Чукански (Денислав Димитров), Генчевски, Златарев, Иванджиков (Божинов).

БАСКЕТБОЛ

Плевенчани отстъпиха с малко на Балкан (Бт)

Второ поражение претърпяха баскетболистите на Спартак в Националната баскетболна лига. Както и срещу шампиона Лукойл-Академик, така и в Ботевград срещу местния Балкан възпитаниците на Тихомир Милев играха добре, държаха се достойно, но загубиха в последните минути с 84:78 (17:17; 16:15; 25:22; 26:24). Срещата бе равностойна с непрекъсната гонитба в резултата. Нито един от двата състава не успяваше да вземе солиден аванс, като двубоят се реши в заключителните минути.

Първото полувреме бе слабо откъм резултатност. До 4-ата минута съперниците реализираха едва 11 точки. Тогава Веско Георгиев изпълни успешно три наказателни удара, давайки минимален аванс на плевенчани - 8:6. Филипов опита да отвърне, но на два пъти не сполучи от зоната за три точки. В същото време стрелбата на плевенчани потръгна и чрез Славейков, Тодоров и Георгиев Спартак дръпна с 14:6 в 6-ата минута. Това бе най-големият аванс в полза на Спартак в цялата среща. Само две минути бяха нужни на домакините от Балкан да се върнат в мача и да изравнят - 17:17. Неточната стрелба на двата състава продължи и през втората четвърт. И двамата треньори заложиха на стабилна защита. Борбата бе здрава и под двата коша, за да се стигне до 33:32 за ботевградчани на почивката. Балкан започна по-нахъсано третата част и в 23-ата минута вече водеше с 46:39. В следващите четири минути обаче домакините не сполучиха нито веднъж в опитите си за кош. В същото време плевенчани направиха поредица от тройки и изравниха - 51:51. Благодарение на Маринов, който се разигра в края на тази четвърт, домакините имаха преднина от 4 точки преди заключителните 10 минути - 58:54. В заключителната част нито един от дватата състава не взе надмощие. Спартак се опита в средата на последната четвърт, когато Ценов вкара тройка и кош за 69:67, но Маринчешки върна тройката и след две несполучливи атаки на плевенчани Балкан реши мача в своя полза.

"Играхме добре, но допуснахме стари слабости. Контролирахме събитията с изключение на заключителните минути. Срещу нас Балкан игра в пълен състав за разлика от първото си домакинство, когато загуби от Черноморец. Сега ние играем срещу бургазлии. Те са силен колектив и който ги подцени, си пати. При нас и дума няма за подценяване. Излизаме за победа", сподели наставникът Тихомир Милев.

Спартак е домакин на Черноморец в събота, 29.10., от 18 часа в зала "Балканстрой".

Спартак игра в състав: Дяковски - 9, Станков - 18, Славейков - 9, Георгиев - 13, Тодоров - 11 (Ценов - 12, Острев - 6, Софрониев).

БАТУТ

Антоан Ван и Росен Чочев взеха златните медали

Плевенските състезатели по батут на Спартак спечелиха два златни, един сребърен и три бронзови медала на провелото се в Габрово държавно първенство по скокове на батут. Близо 200 състезатели от всички възрастови групи от 15 клуба взеха участие в надпреварата. 11 състезатели на Спартак се пуснаха на състезанието, като 9 от тях продължиха на финалите след квалификациите. От плевенчани най-добре се представиха Росен Чочев и Антоан Ван, които взеха златни медали. Чочев стана шампион в групата 13 - 14 години. Антоан бе на крачка от още един златен медал. Той бе първи в синхрона, където заедно със съотборника си от националния тим Георги Илиев (Космос - Ямбол) разби конкуренцията при 15 - 16-годишните. В същата възраст, но в индивидуалната надпревара, Ван остана трети, след като получи травма, която попречи да демонстрира потенциала си. Трето място в индивидуалната битка спечели и Николай Гинев при 9 - 10-годишните. Веднага на четвърто място завърши съотборникът му Александър Стефанов. Двамата се представиха по-добре в синхрона, където спечелиха среброто. Пак в синхрона плевенчаните Кристиян Матеев и Николай Лаков завършиха трети.

"Доволни сме от представянето на нашите състезатели. Това е по-добро представяне от предишното ни участие. Росен Чочев достигна върха на възможностите си за момента. Иначе той има още неразкрит потенциал, но трябва да се работи с него. Антоан получи травма и не успя да покаже най-доброто от себе си. Реалното класиране на Александър Стефанов бе второто място. Той има талант и след време ще е национален състезател. Николай Гинев направи това, което се очакваше от него. Синхронът на двамата достигна върха си за момента. Можеше и да са първи, но допуснаха малки разминавания, които обаче се изчистват с натрупване на опит. Сега те са нормални за възрастта им. Матеев и Лаков също имаха възможност за по-добро класиране, но допуснаха грешки. Синхронът Антоан Ван и Георги Илиев е най-добрият на България в тяхната възраст и напълно логично е да са първи", сподели треньорът Тони Русев.