СПОРТ

Баскетболистите ни отстъпиха на Черно море след много обрати

26-те точки на капитана Хрисимир Димитров се оказаха недостатъчни

Хриси ДимитровСтраницата подготви Николай ИВАНОВ

Баскетболистите на Спартак (Плевен) записаха второ поражение в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Дарин Великов отстъпиха с 71:81 (12:15; 27:19; 9:19; 23:28) на Евроинс Черно море (Варна) в своята зала "Балканстрой" в Плевен. Двата отбора се гонеха непрекъснато в резултата, но гостите от морската столица нанесоха своя удар в началото на четвъртата четвърт. Началото на самата среща бе за плевенчани. Те поведоха с 5:0 след тройка на Трайков и кош на Хриси Димитров. Гостите взеха прекъсване и успяха да изравнят - 9:9. След силна игра на Тихомир Желев в края на първата четвърт Евроинс Черно море успя да поведе с 15:12 след 10 минути игра. В началото на втората част варненци продължиха да водят в резултата, но разликата бе 3 - 5 точки. Последваха добри изяви на Трайков и Димитров за плевенчани, които завършиха успешно няколко красиви комбинации и резултатът отново беше изравнен - 22:22. Варненци отново дръпнаха с 5 точки след успешна стрелба на Тихомир Желев и Симеон Илиев, които успяха да изведат тима си напред. Само минута преди края на първото полувреме на таблото за пореден път резултатът бе равен - 34:34. В тази поледна минута Илия Станков направи страхотно включване и след 5 последователни точки изведе отбора си напред за 39:34.

Веднага след подновяване на играта Александър Янев наниза тройка, последвана от кош на гостите, което доведе до ново равенство в резултата - 39:39. Играта продължи да бъде динамична с гонитба в точките, като нито един от отборите не успяваше да се откъсне напред дори с малка преднина. В самия край на третата част Симеон Илиев бе основна действаща фигура за Евроинс Черно море и успя да даде на тима си 5 точки преднина за 53:48. Варненци нанесоха своя удар в началото на последната четвърт. Кошове на Ивайло Касабов и Васил Кьосев в началото на решителните 10 минути изведоха варненци с 9 точки напред. Спартак намали изоставането си до 6 точки, но нова тройка на Желев върна разликата на Евроинс Черно море, точно 7 минути преди последния съдийски сигнал. Спартак се опита с далечна стрелба да се противопостави, но времето бързо изтичаше, а разликата не намаляваше. Минута и половина преди края плевенчани стопиха изоставането си на 4 точки, но Кьосев и Касабов бяха точни и оформиха крайното 71:81.

Капитанът на Спартак Хрисимир Димитров направи дабъл-дабъл, като записа 26 точки и 10 борби, но това не бе достатъчно за победа на домакините. Дяковски реализира 13 точки за актива на плевенчани.

В следващия кръг баскетболистите на Спартак гостуват в Ямбол на местния тим, като срещата е на 30 октомври, събота.

Спартак: Дяковски - 13 т.; Станков - 8; Димитров - 26; Трайков - 6; Тодоров - 7 (В. Георгиев - 0; Острев - 3; Софрониев - 8).

ШАХМАТ

Плевенчани спечелиха убедително зоналното

Шахматистите на Спартак Плевен ХХI спечелиха по убедителен начин зоналното първенство по шахмат за мъже. Нашият град бе домакин на проявата за мъже и жени. В нея взеха участие 6 отбора при мъжете и 4 при дамите от Северна България. Отборът на Спартак Плевен ХХI даде почивка на почти всичките си титуляри, като в състава бяха включени състезатели от юношеския отбор, отбора на ветераните и състезатели, неучаствали до този момент в него. Всички те се представиха отлично, въпреки че отборът бе 4-ти по ЕЛО. С постигнатите четири победи и една равна среща Спартак Плевен ХХI убедително се класира на първо място.

В състава на Спартак Плевен ХХI бяха Светозар Цеков, Васил Кръстев, Емил Шукин, Цако Иванов, Борислав Стефанов, Николай Ненчев, Иван Василев и Радослав Атанасов.

При жените първи е отборът Михаил Тал от Червен бряг, а втори е отборът на другият плевенски клуб Плевен 21.

Младите боксьори с купата на България

Младите боксьори на Спартак спечелиха купата на България за младежи на провелия се в Плевен турнир. Над 80 състезатели от 30 клуба се състезаваха в зала "Спартак" в продължение на няколко дни. Младите плевенски надежди спечелиха три златни медала, които се оказаха достатъчни за спечелване на купата. В кат. до 53 кг златото е за Георги Огнянов, който на финала надигра с 4:0 Димитър Георгиев от Тракиец. С много по-голяма стойност бе победата на Георги на полуфинала, където той надигра европейския шампион за юноши Стефан Иванов. В категория до 75 кг първото място е за Христо Христов. Той срещна на финал Денис Фикретов от Омуртаг и го победи с 4:2.

Третият златен медал е за Ангел Ангелов в категория 91 кг. Във финалната битка той се наложи над Алтес Мехмед от Хасково, след като съперникът му се отказа във втория рунд.

В отборната надпревара Спартак събра 25 точки, с което грабна и купа България по бокс при младежите.

"Плевен защити реномето си на боксова школа - коментира плевенския успех световният шампион при професионалистите Александър Владимиров. - Състезанието бе повече от интересно.

Получиха се доста качествени срещи. Георги Огнянов успя да си върне за няколкото загуби напоследък от Стефан Иванов и затова златото му има особена цена. За пореден път се уверявам, че имаме боксови таланти, но трябва много и правилна работа с тях", коментира Александър Владимиров.

ФУТБОЛ

Спартак прекъсна негативна серия

Момчетата на Краси Бислимов направиха реми в Г. Оряховица

Треньорът е доволен от момчетата си в последния мачФутболистите на Спартак прекъснаха негативната си серия от 5 поредни загуби, след като завършиха наравно 1:1 като гост на Локомотив (Горна Оряховица). Поредицата от поражения бе затормозила психиката на футболистите, но те все пак успяха да покажат характер. Момчетата на Красимир Бислимов дори бяха близо до трите точки, но шансът не бе на тяхна страна. Липсата на достатъчна увереност в собствените им сили не им позволи да си тръгнат с победа от Горна Оряховица.

Срещата протече равностойно. Спартаковци обаче създадоха повече голови положения. Въпреки това те отново се оказаха догонващи в резултата. Само след двадесетина минути игра Господинов бе оставен непокрит в наказателното поле и след центриране той насочи топката с крак в мрежата на плевенската врата. Радостта на домакините бе твърде кратка. Само няколко минути след това равенството бе възстановено. Плевенски футболист насочи топката остро към наказателното поле на железничарите. Тя се удари в играч на домакините и попадна в Пламен Николов, който стреля точно за 1:1. Попадението възвърна самочувствието на Спартак. Отборът действаше сигурно и с всяка изминала минута налагаше своя стил на игра. Плевенските футболисти не позволяваха на своите съперници да ги изненадат. Особено след почивката предимството на Спартак стана осезаемо. Пропуски на Карабакъров и Антонов лишиха плевенчани от победата, която нямаше да бъде нелогична с оглед на показаното на терена.

"Доволен съм от момчетата - сподели след срещата старши треньорът Красимир Бислимов. - Футболистите ми играха много добре. Това се отнася най-вече за тактическата дисциплина. Познавахме добре качествата на противника. Локомотив е силен отбор, особено на собствен терен. Очаквах да ни подценят. Така бе в самото начало. После те се опитаха да се вдигнат и да ни натиснат, но ние бяхме подготвени да им противодействаме. Играхме прибрано, затваряхме пространствата и ги дебнехме с бързи контраатаки. Шансът обаче не бе на наша страна. Късметът споходи Локомотив, който се спаси от загуба. Искам да повторя, че направихме много добър мач. Подчертавам го, защото виждам, че момчетата вече разбират това, което искам от тях. Те са млади и трябва да се работи с тях в спокойна обстановка. В момента сме на незавидно място в класирането, но съм сигурен, че съвсем скоро ще бъдем по-нагоре в таблицата".