Мъмрят състезателите ни заради дълги гащета,
Захариев глобен със 100 лева

Плевенчани играха добре в Самоков, но загубиха след лоша втора част

Страницата подготви: Николай ИВАНОВ

Плевенският баскетболен клуб Спартак е предупреден от Дисциплинарно-административния съвет към НБЛ, че "състезателите на Спартак (Плевен) са с дължина на гащетата под коляното" в срещата с Рилски спортист. БК Спартак (Плевен) получава "предупреждение" и краен срок за отстраняване на допуснатите пропуски и нарушения - 31.10.2014 г. Другото провинение на плевенчани е за техническо нарушение на Тодор Захариев, заради което той е глобен със 100 лева. Спартак игра добре при гостуването си на Рилски спортист в Самоков, но след много лоша втора част загуби с 69:82. Плевенчани започнаха навито мача и набързо поведоха с 6:0. Домакините не останаха длъжни и след още малко игра успяха да изравнят. До края на първите 10 минути мачът вървеше кош за кош и частта приключи с минимална преднина на Рилски спортист - 15:14.

Вторият период се оказа най-важен в двубоя, като в него съставът на Росен Барчовски натрупа солиден аванс след серия от 13:0. Така сирената за край на полувремето дойде при 16 точки пасив за гостите - 42:26.

След паузата Рилецо продължи да атакува успешно и авансът им набъбна на 21 точки.

До края на третата част обаче баскетболистите на Спартак се развихриха и върнаха интригата, като разликата стана само 12 точки. Последните 10 минути преминаха на приливи и отливи за плевенския тим. Първо самоковци се откъснаха със 17 точки, но в последствие след добри изяви на Веселин Георгиев и Милен Захариев гостите смъкнаха своето изоставане само на 9 точки. Все пак опитът на домакините им помогна да приключат срещата без изненада и да спечелят с 82:69.Много слабо се представиха плевенските баскетболисти в стрелбата от далечно разстояние, като имаха само 18% успеваемост след едва 5 успешни опита от 28, срещу 6/14 (43%) на победителите. И в борбата под двата коша Спартак отстъпваше значително - 42 срещу 26 за Рилски спортист. Гостите от Плевен се представиха добре в отнетите топки, като успяха да откраднат цели 15, предизвикаха и 21 грешки на съперника. За Спартак Милен Захариев изнесе втора поредна силна среща, като завърши със 17 точки и 9 борби. Михаил Танев добави 12 точки и овладя 3 борби, а с по 11 точки се отчетоха Веселин Георгиев и Иван Тилев.

В следващия трети кръг баскетболистите на Спартак ще почиват, но междувременно стана ясно, че момчетата на Илия Станков ще посрещнат вицешампионите от Лукойл Академик на 31 октомври (петък), вместо на 1 ноември (събота), както беше в предварително изготвената програма. Началният час и мястото на двубоя се запазват - 18,00 часа в зала "Балканстрой".

Спартак игра в състав: Милен Захариев - 17 точки, Цветослав Острев 6, Михаил Танев 12, Иван Тилев 11, Васил Александров 2 (Веселин Георгиев 11, Симеон Ценов 2, Тодор Захариев 5, Антонио Илиев 3).

Футбол

Спартак с икономична победа в Червен бряг

Футболистите на Спартак (Плевен) продължиха победната си серия по терените на Северозападната В група. Възпитаниците на Бойко Цветков победиха Партизан в Червен бряг с 2:0 в областното дерби на десетия кръг. Плевенчани играха икономично, което бе достатъчно да отбележат по един гол през двете полувремена. Победата в мача донесоха капитанът Любомир Иванов и нападателят Любомир Тодоров, които отбелязаха по едно попадение във всяко от полувремената за крайното 2:0.

Спартак започна по-добре срещата, като в 17-ата минута пропусна да открие резултата. Васил Шопов нахлу в наказателното поле и подаде към Стефан Христов, но ударът на голмайстора на Спартак беше избит с крак от вратаря на Партизан. В 20-ата минута стражът на домакините все пак извади топката от мрежата си. Любомир Тодоров центрира отдясно към Любомир Иванов и капитанът на Спартак изведе своя отбoр напред, след като отбеляза от малък ъгъл. Буквално в последните секунди на частта "партизаните" можеха да изравнят, но параболичен удар на Цветан Петров срещна напречната греда. В 63-ата минута и Спартак удари греда чрез Любомир Иванов. Опитният халф изпълни своя специалитет - пряк свободен удар, но тресна гредата. Три минути по-късно синьо-белите получиха втора възможност да решат мача, но Васил Шопов стреля във вратаря, след като беше изведен очи в очи срещу него. В 71-ата минута левият защитник на Партизан Калоян Чакъров бурно реагира на едно съдийско отсъждане, логично получи втори жълт картон и беше изпратен под душовете.

Макар и с 10 души домакините продължиха да атакуват опасно, но тогава дойде времето на опитния голмайстор на гостите Любомир Тодоров. В 78-ата минута крилото на Спартак вкара за 2:0, като реализира след добре насочен диагонален удар от десния ъгъл на наказателното поле. До края резултатът можеше да стане и класически, но Васил Шопов не успя да реализира дузпа, отсъдена пет минути преди края на срещата за нарушение срещу Венцислав Миленов.

В следващия кръг за плевенските футболисти предстои лесен домакински двубой. На стадион "Плевен" на 26 октомври от 14,30 часа ще гостува в областно дерби никополският Ситомир.

Пропусната дузпа лиши Левски от точки

Първа домакинска загуба записа отборът на Левски в първенството на Северозападната В група. Възпитаниците на Красимир Станчев и Петър Ванков отстъпиха с 2:3 на Видима Раковски (Севлиево), но бяха близо дори и до трите точки. През първото полувреме домакините бяха по-добри и логично след неговия край водеха с 1:0. Голът реализира в 16-ата минута Ивайло Иванов, който изведе своя тим напред след удар с глава. След почивката севлиевци започнаха да атакуват по-често и стигнаха до изравняване. Малко след подновяване на играта главният рефер отсъди дузпа и Альоша Илиев направи 1:1. Кулминацията на срещата бе в 70-ата минута, когато Левски получи правото да изпълни дузпа. Светослав Бърканичков не успя да вкара от бялата точка, като ударът му срещна гредата. След пропуска на Барни гостите решиха мача, като четвърт час преди края на срещата, само за две минути, Стефан Гинчев отбеляза на два пъти и резултатът набъбна на 3:1 за Видима Раковски. Около пет минути преди финалната свирка Мариян Маринов с впечатляващ удар от около 25 метра фиксира крайното 2:3. Четвъртата загуба отдалечи Левски 2007 от челните позиции в класирането, като с 16 точки те заемат шестото място. Следващият мач на Бърканичков и компания ще бъде на 26 октомври от 14,30 часа, когато в среща от 11-ия кръг левскарите ще гостуват на седмия Ботев (Луковит).

БОКС

Млади надежди със злато и сребро

Младите боксьори на Спартак (Плевен) спечелиха титла и бронзов медал от провелото се в Русе държавно лично-отборно първенство за ученици. 94 състезатели, разпределени в 20 категории, излязоха на ринга. Сред тях бяха и четирима боксьори от нашия град. Златното отличие извоюва при най-тежките (кат. над 76 кг) Владислав Янков, който на финала победи Вениамин Кирилов от Лом след технически нокаут в третия рунд.

В категория до 41,5 кг, където взеха участие само четирима състезатели, плевенското момче Мариян Ламбев се окичи с бронзовия медал, като в полуфинала отстъпи с технически нокаут в третия рунд на Георги Радостинов от Черно море (Варна).

Другите двама млади плевенски боксьори отпаднаха в четвъртфиналите, като не успяха да стигнат до медали. В категория до 56 кг възпитаникът на боксов клуб Спартак Тихомир Йонков загуби по точки от Красимир Кръстев от Локомотив (София), който малко по-късно спечели титлата. Стефан Андреев пък престоя на ринга само един рунд, като в мача си в категория до 34 кг допусна да бъде победен с технически нокаут от Георги Станчев от Русе.

Скокове на батут

Без наши на световното в САЩ

Плевенският клуб по скокове на батут Спартак няма да има свой представител на световното първенство по скокове на батут. Надпреварата ще се проведе от 4 до 18 ноември в Дейтона Бийч, Флорида (САЩ). Огромното разстояние до Америка е причина за отсъствието на плевенски скачач и на другите малки български таланти. Над 17 часа ще продължи въздушният преход за отбора на България. Повече от 3 часа ще е първия полет София - Франкфурт (Германия) - Лондон (Англия). Следва 14-часов въздушен преход, който започва от лондонското летище Хийтроу и приключва в Дейтона Бийч. Ръководството на родната федерация по скокове на батут смята, че въпросните продължителни полети са убийствени за най-малките ни състезатели. Именно затова шефовете са взели решение малчуганите да не пътуват до Щатите. Този ход спря най-силния в момента плевенски скачач Александър Стефанов - национален шампион за момчета във възрастовата група 11 - 12 години, да премери сили с най-добрите в света. Другият изявен скачач на Спартак - Антоан Ван, също няма да участва, тъй като не е провел подготовка.

Спартак (Плевен) Ситомир (Никопол)

Ювентус (Малчика) Партизан (Червен бряг)

Павликени (Павликени) Етър (Велико Търново)

Видима-Раковски (Севлиево) Академик (Свищов)

Искър (Ореховица) Космос (Гривица) 0:1

Ракета (Буковлък) Свобода (Милк.) 3:0 сл.

Искър (Д. Луковит) почива

Пълните програми на футболните групи за есенното първенство, резултати и класирания са публикувани на www.bgsever.info/news