СПОРТ

ФУТБОЛ

Локомотив (Мездра) премина транзит през гара Спартак

Плевенчани продължават да бъдат гостоприемен домакин и пак загубиха

Груба игра и жълти картони декорираха мача, сн. авторътСтрницата подготви: Николай ИВАНОВ

Футболният Спартак 1919 продължава да бъде гостоприемен домакин и записа поредната си домакинска загуба в шампионата на северозападната "В" група. Момчетата на Красимир Бислимов отстъпиха с 0:1 на Локомотив (Мездра) и продължават да затъват в класирането. Това бе дебют за новия треньор пред собствена публика, но неговите футболисти не успяха да се преборят дори за точка. Единственият гол за гостите, които до миналото първенство играеха в "А" група, реализира Илия Далгонски. В 4-ата минута той бе оставен непокрит на границата на наказателното поле и с премерен шут изпрати топката в горния десен ъгъл на вратата, пазена от Николай Христов (Пантерата). Ранното попадение съвсем улесни гостите. Те се прибраха в своята половина и дружно бранеха аванса си. В 18-ата мин. напрежението ескалира, когато Янков ритна много грубо Милен Тодоров в средата на терена. Ситуацията бе безобидна, без реална голова опасност, но нарушението плачеше за червен картон. Двата състава веднага се скупчиха, като се наложи и охраната да влиза на терена, за да успокои страстите. В този момент главният съдия Станислав Груев пропусна да наложи пълен контрол върху събитията на терена. Вместо нарисувания червен картон, той показа жълт на грубиянина Янков, а за протестите си и Борислав Иванов от Спартак също бе декориран в жълто. В средата на полувремето Михайлов стреля с глава след ъглов удар, но защитник изчисти пред самата голлиния. Гостите от Мездра имаха идентично положение, но Петров от плевенския тим изби в 39-ата минута. При последвалата контраатака Младенов се отскубна от пазещия го Петков. Защитникът на Локомотив се хвърли върху него и го събори, предотвратявайки сериозна голова ситуация. Реферът Груев и тук реши да се прави на милостив и показа само жълт картон, като съвсем си навлече справедливия гняв на всички от плевенския щаб и публиката. След почивката Спартак засили натиска си, като в игра се появи и Мартин Велев. Въпреки че владееха повече топката, плевенските футболисти трудно създаваха голови положения. Прояви се тяхна стара слабост да играят добре до противниковото наказателно поле. Като стигнат до него обаче, играчите наливат гипса и не знаят какво да правят с топката. Техните хаотични центрирания ставаха лесна плячка за опитните защитници на Локомотив. Единственото положение за домакините бе в 74-ата минута, когато топката срещна напречната греда след удар на Велев. В последния половин час Спартак бе с човек повече на терена след изгонването на Янков за втори жълт картон, но и численото предимство не даде резултат.

Пред наставника Красимир Бислимов има много ребуси за решаване. Очевидно е, че през зимната пауза ще трябва да се прави сериозна селекция. Най-малко, за да се засили конкуренцията на отделните постове. Някои от играчите на Спартак очевидно не се напрягат на терена, живеейки с чувството, че са неизменни титуляри. Тяхната игра няма нищо общо с представянето им преди години, когато и отбори от "А" група се интересуваха от тях.

В следващия кръг Спартак гостува на Локомотив (ГО) с надеждата да се сложи край на серията от загуби.

Срещу Локомотив (Мездра) Спартак игра в състав: Христов, Радослав Иванов, Борислав Иванов, Кръстев, Тодоров, Младенов, Михайлов (65 - Чанов), Георгиев (46 - Велев), Антонов, Петров, Рудашки.

В Коиловци без мачове почти чак до Великден

В плевенското село Коиловци няма да могат да гледат футбол почти до Великден. Заради инцидентите на срещата Коиловци - Шияково (1:3), домакините получиха тежкото наказание: лишаване от домакинство за шест срещи. Публика на домакините е навлизала на терена, като удряла главния съдия и единия от помощниците му. Именно заради тези тежки прояви от ОС на БФС - Плевен, наложиха това сурово наказание. Справка с програмата показва, че едва в предпоследния кръг на пролетния полусезон Коиловци отново ще домакинства на своя стадион. В предишния кръг пък и Шияково пострада заради феновете си. Любопитното е, че в предишния кръг и Коиловци пропищяха от държането на публиката в Гривица, където гостуваха. Тяхното ръководство дори написа жалба до дисциплинарната комисия, която разпространи и до медиите. Това явно не се е оказало достатъчно, а веднага в следващия си мач също правят грозни сцени, като публиката дори малтретира и съдиите. С наложеното тежко наказание, ОС на БФС показа, че ще бъде безкомпромисен към подобни прояви. Хората на Боби Михайлов в Плевен припомнят, че футболът е игра за забавление, което остана единствено по селата в тези тежки времена, като грижа на всички е мачовете да са като празник. Както е било дербито в "А" ОФГ между Червен бряг и Пелишат. Почти от цялата Червенобрежка община е имало публика на този мач, който е бил на ниво "Б" професионална група. Освен 7 гола (5:2 за Ч. бряг) зрителите са имали удоволствието да наблюдават и редица футболисти, подвизавали се в професионалния футбол.

КАРАТЕ

Петромакс се завърна с 11 медала от Хасково

Наградените каратекиПлевенският карате клуб Петромакс се завърна с 11 медала от провелото се в Хасково Национално първенство по карате за деца и младша възраст - Национална купа "Хасково". Турнирът събра над 230 състезатели от клубове в цялата страна. Най-малките плевенски каратеки спечелиха 3 златни, 5 сребърни и 3 бронзови медала.

При момичетата, родени през 2000 г., и в двете категории за дисциплината кумите индивидуално - до 35 кг и над 35 кг, шампионските титли грабнаха състезателките на Петромакс Йоана Иванова и Ивет Горанова. Ивет е вицешампион и на дисциплина ката индивидуално. От момчетата, родени 2000 г., отлично представяне направи Пламен Луканов, който стана трети в категория до 27 кг в дисциплината кумите индивидуално. Роденият през 1999 г. Красимир Христов стана трети в категория над 40 кг. При родените през 1998 г. се отличиха Габриела Горанова - вицешампион в кат. до 42 кг, и Изабел Кръстева - вицешампион в кат. до 50 кг. Добро представяне при дисциплина кумите индивидуално направиха и Християн Цветков - бронзов медалист в кат. до 37 кг., Богомил Занков - 5-о място в кат. до 37 кг, и Евгени Михайлов - 5-о място в кат. до 45 кг. При момчетата младша възраст в кат. до 57 кг публиката стана свидетел на клубен финал. В директен спор за златното отличие един срещу друг застанаха двама представители на Петромакс. Първото място бе за Вилислав Якимов, а среброто остана за Никола Гроздев. Техният съотборник Емил Йолов извоюва среброто в кат. над 57 кг.

На турнира в Хасково федерацията по карате награди призьорите от Балканското първенство, което се проведе тази година в Лутраки, Гърция. От Петромакс отличия получиха Александър Николов - балкански шампион, и Габриела Горанова - балкански вицешампион.

Баскетболистите не оказаха съпротива на шампиона

Баскетболистите на Спартак започнаха с очаквана загуба участието си в новото държавно първенство. Плевенчани отстъпиха с 104:68 (24:18, 28:13, 28:20, 24:17) на шампиона Лукойл-Академик. Студентите започнаха силно и дръпнаха с 11:3 в първите минути. Плевенските баскетболисти не позволиха преднината на шампионите да нарасне чувствително и поддържаха някаква интрига. В 8-ата минута Спартак стопи изоставането си до 5 точки след успешна стрелба на Хриси Димитров и Станков - 28:23. Още в началото на втората част Спартак вкара тройка и разликата бе свалена до три точки. До равенство не се стигна, като преднината на Лукойл дълго бе между 6 - 8 точки. Едва към края на втората част шампионите вдигнаха оборотите и на почивката преднината им скочи на 19 точки - 52:31. След почивката срещата се доиграваше, като разликата в полза на домакините растеше. Възпитаниците на Дарин Великов не успяха да се противопоставят на своите съперници и загубиха с повече от 30 точки разлика. В клуба обаче не правят трагедия от тази загуба. Липсата на контроли през подготвителния период се наваксва в движение. За плевенчани Хрисимир Димитров завърши с 15 точки и 7 борби. Никола Трайков отбеляза 14 точки, като се отличи и с няколко атрактивни забивки, а Илия Станков добави 10 точки. В следващия кръг Спартак приема в своята зала "Балканстрой" отбора на Черно море (Варна). Срещата е в събота, 23 октомври, от 18,00 ч.