Спартак се бетонира на първото място във В група след победа с 3:1 над Етър

В неделя (19 октомври) синьо-белите гостуват на Партизан в Червен бряг

Плевенчани заиграха по-активно след изравнителния гол на гостите, сн., авторът

Страницата подготви: Николай ИВАНОВ

Футболистите на Спартак (Плевен) победиха Етър с 3:1 и дръпнаха сериозно на конкуренцията си в битката за първото място в Северозападната В група. Срещата бе от деветия кръг и събра на стадион "Плевен" около 2 000 зрители, независимо от телевизионното излъчване на мача. В сектора за гости имаше и атрактивна агитка от около петдесетина привърженици на болярите, които подкрепяха своите. Победата за Спартак обаче не дойде никак лесно. И двата състава започнаха доста предпазливо, като се стремяха да не допуснат грешка в защита. През цялото първо полувреме Етър владееше повече топката, като се опитваше да атакува по крилата. На два пъти се стигна до прострелни центрирания, но нападателите във виолетово не успяха да нанесат точен последен удар. В тези минути спартаковци действаха доста припряно и нервно, като играеха повече на контри. И точно в този момент плевенчани поведоха с първия си удар към вратата на Етър. В 23-ата минута Любомир Тодоров напредна отдясно, шутира от около 25 метра и топката неспасяемо влетя в долния десен ъгъл на Ивайло Петков за 1:0.

След почивката гостите започнаха вихрено и в 47-мата минута успяха да изравнят чрез Иван Петков. Едва тогава футболистите на Спартак заиграха по-активно. Плевенчани натиснаха здраво своя противник и до края на срещата бяха с класа над него.

В 64-ата минута отново Любомир Тодоров се озова в прегръдките на съотборниците си. Шопов излъга много майсторски двама бранители на Етър и пусна като по конец вляво на Тодоров, който излъга защитник на гостите и с неспасяем шут по диагонала матира за втори път Петков. В 75-ата минута домакините поведоха с 3:1, след като Стефан Христов реализира точно отсъдената от главния рефер Георги Йорданов дузпа за нарушение на Радослав Анев срещу капитана на плевенчани Любчо Иванов. До края спартаковци можеха да стигнат и до разгром, но Любчо Тодоров пропусна да направи хеттрик, като нов силен негов удар мина много близо до страничната греда.

Така Спартак уверено гледа към Б група, като вече води с цели осем точки пред един от основните си конкуренти Етър.

"Получи се оспорван мач срещу пряк съперник за първото място. Нормално бе да има и напрежение, но при нас то бе по-малко отколкото при Етър, с оглед на това, че водим убедително в класирането. Трябваше ни победата, за да изкараме първенството по-спокойно. Имаше агресия и мотивация за днешния мач. Искам да поздравя защитата, тя бе от 17 - 18-годишни момчета, най-големият беше на 20 години, много дисциплинирани бяха. Имаме доста път до края на първенството, търсим изграждане на отбор за професионалния футбол", сподели след срещата наставникът на Спартак Бойко Цветков.

В следващия десети кръг предстои поредното областно дерби. На 19 октомври (неделя) от 16,00 часа синьо-белите ще гостуват на традиционно неудобния Партизан в Червен бряг.

Децата втори на турнир в Мездра

Малките футболисти на Спартак (Плевен) спечелиха престижното второ място на първия мемориален турнир "Семко Горанов" в Мездра. В надпреварата, която беше организирана от ПФК Локомотив (Мездра), участваха пет отбора, които играха всеки срещу всеки.

Възпитаниците на треньора Момчил Челестинов спечелиха три от срещите си в състезанието, а в своеобразния финал завършиха наравно 0:0 с победителя ДИТ (София).

Малките плевенски футболисти се справиха с тимовете на Локомотив 2012 (Мездра) и Бдин (Видин), като ги победиха с по 2:0, както и с Ботев (Враца), когото надвиха с категоричното 3:0. Така в крайното класиране спартаковци завършиха с 10 точки и голова разлика 7:0. Макар и без допуснат гол, плевенчани останаха на второ място. Заради по-добра голова разлика - 13:1, столичният ДИТ, който също приключи с 10 точки, успя да грабне купата. Освен престижното второ място, Спартак (Плевен) заслужи и наградата за най-добър вратар в лицето на Емил Найденов.

БРИДЖ

Найтингейл лидер в Западната лига

Плевенският отбор Найтингейл е лидер в Западната лига по спортен бридж. Нашите момчета в състав Слави Алексиев, Румен Маринчев, Георги Боянов и Пламен Христов се класираха на първо място в седмия кръг на Западна лига, който се състоя в Перник. В турнира взеха участие 7 отбора, които играха по системата "всеки срещу всеки" мачове по 8 дона. Плевечани водят преди последния кръг от лигата, който ще е на 23 ноември в Плевен. Преди това от 7 до 9 ноември в Туристическия дом в нашия град ще се състои най-старият традиционен турнир "Габи". Той ще се проведе за 35-и път и ще включва състезания за двойки и отбори. На него се очакват състезатели от цялата страна, като отборният турнир ще се предава на живо по интернет.

БОКС

Сребро и бронз от държавния шампионат

Девет боксьори от Плевенска област участваха в първия кръг на държавното лично-отборно първенство и турнира за купата на България при юношите младша възраст по бокс. Надпреварата се проведе в Пловдив, като в нея взеха участие 138 състезатели от 38 клуба.

От нашата област играха 7 боксьори от Спартак (Плевен), по 1 от Мизия 80 (Плевен) и БК Червен бряг.

Сребърното отличие спечели представителят на БК Червен бряг Николай Бебов в категория до 66 кг. Той започна с категоричен успех - 3:0 над габровлията Александър Стоянов. На полуфинала спечели първите два рунда, а в третия отстъпи минимално (28:29) срещу Синан Сариев от Омуртаг. На финала не успя да се противопостави на Стоян Илчев от Победа (Бургас) в битката за златото.

Два бронзови медала завоюваха боксьорите на Спартак. При най-леките (кат. до 42 кг) Ивайло Ивайлов достигна започна с успех над Алит Алитов от русенския Локомотив. На полуфинала обаче загуби от добричлията Кольо Атанасов. Другото трето място е за Ивайло Иванов, който участва на първенство от такъв ранг за първи път. На полуфинала при 46-килограмовите той не успя да надвие Венсан Киркоров от ЦСКА. В кат. до 63 кг боксьорът на Спартак Красимир Ангелов започна отлично мача срещу Виктор Никифоров от ЦСКА. Той дори водеше в резултата, когато получи тежка контузия на рамото и лекарите не му позволиха да продължи.

При 60-килограмовите Наско Николов започна вихрено и още в първия рунд отказа Теодор Пенев от Ботев (Пловдив). Във втората среща обаче загуби.

Останалите плевенски състезатели понесоха поражения още в първите си срещи.

БАСКЕТБОЛ

Плевенчани започнаха със загуба новия сезон

Баскетболистите на Спартак (Плевен) стартираха с очаквана загуба от Балкан новия сезон в Националната баскетболна лига за мъже. Момчетата на новия старши треньор на тима Илия Станков отстъпиха в зала "Балканстрой" с 60:85 (16:23; 9:18; 16:16; 19:28). Гостите бяха по-добри през цялото време и закономерно спечелиха двубоя.

Мачът бе равностоен до 11:11, след което с две-три серии Балкан си осигури добър аванс от 7 точки. Серия от 0:10 за гостите във втората четвърт като че ли предопредели развоя на срещата, като след първите 20 минути на таблото светна 25:41 за Балкан. След третата част разликата се запази, а в последната спартаковци се опитаха да стопят пасива си, но само успяха да намалят разликата на 11 точки осем минути преди края при 46:57. В този момент българската звезда на ботевградския тим Иван Лилов взе нещата в свои ръце и заедно със сърбина Ненад Шулович изковаха убедителния успех. Гостите бяха много по-добри в стрелбата от зоната за три точки, успявайки в 8 от 21 опита срещу 4 от 22 за Спартак. И в подкошието нещата бяха почти в двойни размери в полза на Балкан - 42 срещу 24 точки.

За Спартак само двама баскетболисти постигнаха двуцифрен брой от точки. Най-добър беше Милен Захариев, който приключи срещата с 16 точки и 7 борби. Гардът Цветослав Острев записа 14, а ветеранът Иван Тилев и Тодор Захариев се отчетоха с по 8 точки. "След такава загуба трудно се правят конкретни анализи. Имаме нови състезатели, които трябва да коригират доста неща в представянето си. Продължаваме да работим и се надяваме, че ще успеем да изкореним характерната за нас слабост да допускаме разликата да се покачва за кратко време", заяви старши треньорът Илия Станков, за когото това бе официален дебют начело на плевенчани. Следващата среща на Спартак е в Самоков срещу Рилски спортист на 18 октомври (събота) от 17,30 часа.

В  следващия кръг 19.10, 16 ч.

Ботев (Козлодуй) Янтра Габрово (Габрово)

Ком (Берковица) Ботев (Луковит)

Левски 2007 (Левски) Видима-Раковски (Севлиево)

Вихър (Славяново) почива

Пълните програми на футболните групи за есенното първенство, резултати и класирания са публикувани на www.bgsever.info/news