СЕДМИЧНИК ЗА НОВИНИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ И ОЩЕ НЕЩО...                                      СПОРТ                               "BG Север" - брой 35 (12 - 18 октомври 2012 г.)

Футбол

Янислав Иванов укрепи Спартак на върха

Наставникът Красимир Бислимов отрече за оферти към негови футболисти

Домакините играха по-добре, но трудно стигаха до голово положение, сн. авторът

Страницата подготви: Николай ИВАНОВ

Продължава победният ход на футболистите на Спартак в Б група. Момчетата на Красимир Бислимов надиграха с 2:1 комшиите от Видима Раковски (Севлиево), като и двете попадения реализира младата футболна надежда Янислав Иванов. Това бе шестият успех на плевенчани от началото на първенството. Срещата започна ударно за Спартак. Само в рамките на първите две минути Иво Иванов и Шопов имаха възможности да открият резултата, но вратарят на Видима отрази техните удари. Плевенчани продължиха да атакуват и владееха повече топката, но след като достигаха до наказателното поле, трудно им се отдаваше възможност да стрелят. Все пак в 16-ата минута те поведоха в резултата. След хубава флангова атака отдясно Ивайло Раденцов отправи меко центриране. Русев продължи пътя на топката към далечната греда, където намери Янислав Иванов, който абсолютно сам на 2 метра от голлинията с глава изпрати топката в опразнената врата за 1:0. Само две минути по-късно гостите имаха възможност да изравнят. След бърза контра по лявото крило Християн Кожухаров напредна и стреля, но ударът му бе спасен от вратаря Антонов. В 20-ата минута Яни Иванов се пребори за една спорна топка в полето на гостите, излъга бранител на Видима и оставайки сам фронтално срещу вратата на Митев, беше съборен с ръце. Реферът отсъди пряк свободен удар, като пожали с жълт картон противниковия

състезател. Само минута по-късно Ивайло Раденцов изпълни перфектно своя специалитет - пряк свободен удар, като изпрати хубав фалцов удар над стената, но вратарят Митев се хвърли и спаси. До края на полувремето футболистите на Видима - Раковски заиграха малко по-нападателно. Те направиха две-три по-опасни атаки, като в 34 мин. Антонов отново прояви класа след удар на Любенов.

След почивката Спартак продължи да бъде по-активният отбор, но темпото не беше много бързо и домакините трудно стигаха до голово положение. В 56-ата минута на терена се появи Станислав Краев на мястото на Русев и това раздвижи плевенската атака. В 60-ата минута Любчо Иванов пусна пас в коридор на Янислав Иванов, който със силен диагонален удар по земя вкара за 2:0. Спартак продължи да атакува, търсейки ново попадение. В 70-ата минута Любчо Иванов изпрати хубав шут извън наказателното поле, но кълбото премина на сантиметри до лявата греда. 13 минути по-късно левият бек на "синьо-белите" Мариян Блажев отново направи хубав рейд и след двойно подаване остана сам срещу вратаря на гостите, но предпочете да падне за дузпа, вместо да търси завършващ удар. Напълно логично плевенският футболист получи жълт картон за симулация, вместо наказателен удар. Гостите успяха да върнат интригата пет минути преди края, когато Хр. Кожухаров нахлу в наказателното поле, където бе спънат от Панов, и реферът отсъди дузпа. Преминалият и през "Белите орли" Ангел Русев вкара за 2:1, но в оставащите минути плевенчани не дадоха възможност на съперника и да си помисли за обрат.

Срещата бе изгледана от куп футболни знаменитости, които седяха на официалната трибуна на стадион "Плевен". Тук бяха Пламен Гетов, Ивайло Петев, Петър Хубчев и Милен Горанов. Присъствието на треньора на Лудогорец не е изненада, защото от началото на сезона той е на трибуната на всеки мач на Спартак. Този път с него бе и най-големият плевенски футболист Пламен Гетов, който работи в детско-юношеската школа на шампиона от Разград. Изненада бе присъствието на Хубчев, който е спортно-техническия директор на Берое (Стара Загора). Друг бивш кадър на плевенския футбол и шампион с ЦСКА Милен Горанов пък бил на гости на роднини и използвал възможността да наблюдава играта на Спартак, която не е гледал от доста време.

Визитата на представителите на Лудогорец и Берое обаче остава загадка. Според слуховете няколко играчи от Спартак са в полезрението на Лудогорец, а идването на Горанов било свързано с поредното наблюдение на Християн Кожухаров от Видима, който през лятото попадна в полезрението на ЦСКА. От своя страна наставникът на Спартак Красимир Бислимов отрече за оферти към негови футболисти.

"Приказките, че различни отбори искали наши футболисти не отговарят на истината - сподели младият треньор. - Чувам, че от Лудогорец следели юношата Янислав Иванов, капитанът ни Петър Ванков и Цветомир Панов. Аз не знам за подобно нещо. От доста време сме близки приятели с треньора на шампионите Ивайло Петев. Той идва на всеки мач на Спартак, говорим си, но само толкова. Затова искам да помоля всички да престанат с приказките за евентуални трансфери, защото по този начин разконцентрират футболистите, чийто имена споменават", коментира Бислимов.

"Иначе съм доволен от победата. Знаех, че ще е труден мач, защото по традиция винаги ни е тежко срещу Видима - Раковски. Все пак този сблъсък е регионално дерби. Коварен отбор са и се видя, че се бориха за точки до последно. Не толкова съперникът обаче ни затрудни, колкото самият терен. Неравността му изравнява силите. Видимо е, че сме по-класният тим. Трагичният терен обаче не ни позволява да разгърнем потенциала си. Виждате, че като играем в нормални условие побеждаваме с лекота, въпреки че сме гости. Лошият ни терен този път взе жертва от съперника - Стоян Георгиев се контузи в 28-ата минута. Момчето стъпи накриво и скъса връзки. По същия начин преди време ние загубихме за определен период Станислав Краев и Ивайло Дангуров.

Има обаче и други причини, които не позволиха да спечелим изразително. Иво Иванов не беше на сто процента възстановен след вирусно заболяване. Подобни проблеми имаха и други момчета. Доста говорихме относно евентуално подценяване на противника. Явно обаче този балкански манталитет няма как да бъде изкоренен. Имаше нотки на подценяване и заради тях пропуснахме да поведем поне с 2:0 до 5-ата минута. Смятам, че при 2:0 съдията трябваше да свири дузпа за нарушение срещу Янислав Иванов. Дузпата за гостите в края беше реална", завърши Красимир Бислимов.

От сряда на десетдневни проби в Спартак е 21-годишният бразилски нападател Тиаго Портес. Като юноша през 2009 - 2010 г. е играл в тима на Тупи. Ръководството на плевенския отбор тепърва ще преценява неговите качества.

Детелин Далаклиев с награда за развитието на спорта

Световният шампион по бокс Детелин Далаклиев бе награден за заслугите си за развитието на спорта. Изтъкнатият плевенчанин бе награден с плакет по време на честването на Световния ден на ходенето, който бе отбелязан от плевенчани в парк "Кайлъка". Община Плевен награди най-известния действащ плевенски спортист с почетен плакет в знак на благодарност за неговия принос към развитието на спорта. Именитият боксьор бе категоричен, че ако един спортист силно желае да стане шампион, липсата на средства не може да го спре да тренира. Четвъртфиналистът от олимпиадата в Лондон 2012 добави, че децата се отдръпват от спорта, защото няма достатъчно средства за развитието му, а освен това моралните ценности у младите хора са се променили в сравнение с времето, когато той е бил по-млад. Според Далаклиев във Федерацията по бокс нещата се нормализират постепенно. "За пари няма да говорим, защото е ясно, че те на никого не стигат, но поне при нас няма скандали", коментира той.

След Олимпиадата в Лондон Далаклиев си почива активно като се е посветил изцяло на семейството и на децата си - двегодишната дъщеря Ная и двумесечния син Детелин. Поне на този етап Дидо не крои професионални планове. Той възнамерява да започне подготовка за Световното първенство по бокс след края на тази година.

ВОЛЕЙБОЛ

Виолета Антонова залага на местни млади кадри

Днес, 12 октомври, започва новото волейболно първенство при дамите. И през новия сезон волейболният Спартак 96 (Плевен) няма да изневери на традициите от последните години, касаещи селекцията на женския състав. Отборът, който ще участва в Национална волейболна лига, ще бъде изграден предимно от състезателки от собствената школа. Ще дадем път на девойки от плевенското спортно училище "Георги Бенковски", категорична е треньорката Виолета Антонова. Сред избраничките й за женския състав са включени ученичките Даяна Георгиева, Виктория Великовска, Габриела Стоянова, Поля Светозарова, Симона Занова и Стела Георгиева.

Ново име в отбора е и Мария Георгиева, която играе на поста разпределител. От състава, който игра през миналия сезон, продължават Силвия Христова, Сибел Шефкет, Стефани Иванова и Виктория Сашева.

"Селекцията не е приключила. Търсим още две попълнения", разкрива наставничката. Със Спартак 96 се раздели капитанката Марина Антова, която вече е състезателка на Метц (Франция). Центърът Полина Иванова пък ще работи в Англия. В отбора не е и Вероника Тодорова.

"Очаквам през новия сезон отборът ни да израства и да играе добър волейбол. Съставът ни е доста обновен и много млад. С този тим във всеки мач ще се стремим да се представяме по-добре и по-добре", заяви Виолета Антонова.