СПОРТ

Футбол

Спартак смени треньора си след поредната загуба

Момчил Челестинов бе отстранен след три последователни поражения

Младият плевенски състав загуби с 1:2 срещу Ботев (Димово), сн. авторътСтраницата подготви Николай ИВАНОВ

Футболният Спартак 1919 от два дни е с нов старши треньор. Начело на отбора застана Красимир Бислимов, който трябва да вдигне клуба след три поредни загуби. Плевенчани тръгнаха с три поредни успеха, но бързо бяха приземени и сега гравитират във втората половина на временното класиране на Северозападната "В" група. Срещу Ботев (Димово) младият плевенски състав загуби с 1:2, като отново демонстрира немощ пред гола. За кой ли път плевенчани се оказаха в ролята на догонващи и не успяха да обърнат в своя полза резултата. Отборът играе добре и контролира топката до първото попадение на съперника, след което настъпва тотален хаос и неспособност за обрат. Съставът на гостите от Димово бе съставен от футболисти с опит в "Б" група с екипа на Бдин. При всяка една своя атака те се разгръщаха мълниеносно и сериозно застрашаваха вратаря Христов. И двата гола за победителите вкара юношата на Белите орли Николай Никифоров. Първият гол падна още в 8-ата минута, когато реализаторът материализира подаване на съотборника си Милен Маринов, след бърза контраатака по дясното крило. Мартин Велев пропусна да изравни пет минути по-късно, когато се озова сам срещу вратаря на Ботев - Димитров, но реши да го лъже, вместо да го прехвърли. В 36-ата минута Маринов беше близо до втори гол за своя тим. Грешка на плевенската защита му предостави топката в наказателното поле, но той избра грешно продължение. Спартак все пак стигна до изравняването. В 39-ата мин. Цветомир Младенов с шут от около 25 метра не остави никакви шансове на противниковия вратар и вдъхна надежда за обрат. Тази надежда траеше само 13 минути през второто полувреме. Опитният тим на гостите търпеливо чакаше своя шанс на контри и нанесе своя удар в 58-ата минута. Тогава цялата защита на Спартак се засуети и не изчисти топката от малкото наказателно поле, тя попадна в Никифоров и той вкара за крайното 1:2. Победата на Ботев можеше и да е още по-изразителна ако в 77-ата минута Маринов бе улучил празната врата, а не гредата. В оставащите минути футболистите на Спартак контролираха топката, но само до противниковото наказателно поле. Те не създадоха нито едно реално положение и вече пети мач нямат победа. При такава дълга безплодна серия обикновено си отиват треньорите, което доведе до смяната на треньорския мостик на Спартак. Едва ли Момчил Челестинов е виновен за представянето на Спартак. Още преди началото на първенството бе обявено, че ще се налагат млади кадри, но за 8 кръга се видя, че без поне 4 - 5 опитни не може. Именно липсата на опит не позволи на Спартак да реагира адекватно в редица случаи, когато бе догонващ в резултата. Дори и треньорската рокада едва ли може да промени ситуацията с магическа пръчка. За нови попълнения може да се мисли евентуално през зимната пауза. На този етап за новия наставник Красимир Бислимов остава да обиграва отбор, с който през следващата година да гони значително по-високи цели от място в челото на "В" група. Дебютът на новия треньор ще бъде в неделя в Габрово, където Спартак гостува на местната Янтра.

Срещу Ботев (Димово), Спартак игра в състав:

Христов, Радослав Иванов, Борислав Иванов, Николай Иванов, Тодоров, Младенов (67-Михайлов), Георгиев, Антонов, Велев (85-Даниел Иванов), Рудашки, Чанов (49-Петров).

Красимир Бислимов:

Чувствам морално задължение да помогна на новия отбор

След поредицата от пет мача без победа на треньорския мостик на Спартак застана добре познатият ни Красимир Бислимов. Той е роден на 26.02.1971 г. в Плевен. Играл е в Спартак, Белите орли, Етър (В. Т.), Чавдар (Б. Слатина), Велбъжд, Видима-Раковски. Бислимов има 164 мача и 8 гола в "А" група. Два пъти е бронзов медалист с екипа на Велбъжд (1999 и 2000 г.) и веднъж носител на купата на ПФЛ през 1995 г. с екипа на Етър. Треньорският му дебют е през 2008 г., начело на фалиралия Спартак. Там той е бил треньор на Р. Иванов, М. Тодоров, Р. Чанов, В. Шопов, които сега също ще бъдат под негово ръководство. Бислимов е бил съотборник в орлите с вратаря Ники Христов и нападателите Симеон Рудашки и Мартин Велев.

- Краси, бързо ли се съгласи да поемеш Спартак?

- Не ми трябваше много време да мисля. Разговорът с клубното ръководство бе твърде кратък, но много съдържателен. Бързо намерихме допирните точки и постигнахме единомислие. Освен това аз имам морално задължение към плевенския футбол. Когато предишният Спартак фалира, аз бях треньор. Имахме не лош отбор, но тоталното безпаричие и странични фактори ни попречиха да играем през пролетта. Сега ръководството на новия Спартак се опитва да съживи футбола в града ни и съм готов да им помогна в това начинание.

- Какви цели ти постави клубното ръководство по време на преговорите?

- Конкретни цели не са ми поставяли. За влизане в "Б" група е немислимо да се говори. Желанието на ръководството е Спартак да бъде в челото на групата. Отборът е съставен изключително от млади футболисти, които нямат психиката да реагират при голямо напрежение. Всички отбори от "В" група разполагат поне с трима-четирима по-опитни футболисти, около които градят състава си. Именно тези по-опитни играчи в другите отбори правеха разликата със Спартак и водеха до пораженията в последните кръгове.

- Говорихте ли с клубното ръководство за нови попълнения?

- За нови попълнения може да се мисли през зимната пауза. Набелязали сме няколко души, които да повишат класата на отбора. Около тях ще се развият и младите ни таланти. Ще продължим с налагане на юношите ни.

- Дебютираш срещу трудни съперници като Янтра и Локомотив (Мездра). Не се ли притесняваш?

- Няма място за притеснения. Обичам предизвикателствата. С момчетата се захващаме за работа и се надявам в тези мачове да извлечем максимума. Отборът има възможности за това.

- Какво ще стане с кариерата ти на футболист в Пелишат?

- Там всичко е на приятелски начала. Отборът е лидер в "А" ОФГ. Хубаво е, че Спартак играе в неделя, а Пелишат - в събота. При всички положения треньорската кариера е на първо място.

КАРАТЕ

Петромакс с медали от мемориален турнир

Каратеките на плевенския клуб Петромакс се завърнаха с отличия от провелия се в София мемориален турнир по карате "Спас Георгиев". Надпреварата бе само в една дисциплина - кумите за мъже и жени. Участниците бяха разделени в три категории: две за мъже - "лека" и "тежка", и една категория - "опън" - (за всички килограми) за жени. Турнирът се проведе под егидата на Българската национална федерация по карате, а домакин бе КК Ипон. Участие взеха над 30 каратеки от карате школи от страната.

При жените на почетната стълбица за награждаване се качиха 3 възпитанички на плевенската карате школа - Борислава Ганева, Емануела Ангелова и Ивелина Владимирова, които бяха наградени от вицепрезидента на БНФК - техния учител сенсей Русалин Русалинов. Възпитаничката на спортното училище Ивелина Владимирова се окичи с бронзов медал. Тя постигна три победи и допусна една загуба, което й отреди третото място. Вицешампионка при жените стана Емануела Ангелова, друга възпитаничка на СУ "Г. Бенковски", която също постигна три победи, но загуби от нарушения финалната среща от шампионката на категорията Борислава Ганева, която също започна спортната си кариера в Плевен.

При мъжете отлично представяне направи Пламен Диков в леката категория. След три атрактивни победи той стигна до финалната среща, където в последните 13 секунди отстъпи на съперника си от КК Никон - София, поради недобър разчет на оставащото му от срещата време. С резултат 4:3 във финалната среща шампион на категорията стана Николай Цанев, а сребърният медал заслужено остана за Диков. В тежката категория шампион стана Любомир Нецов, второ място зае Тихомир Тодоров, третото е за Радослав Пенов. За спечелилите шампионски и вицешампионски титли бяха предвидени парични награди.

Пламен Диков достигна призово класиране и на международния турнир по карате, който се проведе ден преди Мемориала на Спас Георгиев - на 2 октомври, в Белград, Сърбия. Този турнир се яви като проверка и подготовка за предстоящото световно първенство по карате в Белград на 25 октомври. В него взеха участие Черна Гора, Италия, Сърбия, Унгария, Босна и Херцеговина, Иран, Франция, Чехия, Турция, Македония и 10 състезатели на българския национален отбор. В него попаднаха и двама възпитаници на КК Петромакс - Плевен. Диков се състезава отново при дисциплина кумите индивидуално, в кат. до 67 кг и стана трети. Съотборничката му Гергана Витанова се класира на 5-о място от 14 състезателки за дисциплина ката индивидуално. В първата среща тя победи опонент от Черна Гора с резултат 3:2 съдийски флага, във втората среща Витанова надигра противничка от Италия с 5:0, последва трета победа над съперничка от Сърбия, а четвъртия успех бе срещу противничка от Унгария.