ФУТБОЛ

Спартак не срещна проблеми в Берковица, Левски подчини Бдин за едно полувреме

Ювентус не успя да преплува Янтра въпреки численото превъзходство

Страницата подготви: Николай Иванов

Футболният Спартак (Плевен) записа шеста поредна победа в първенството на Северозападната В група. Възпитаниците на Бойко Цветков се разходиха до Берковица, където изнесоха лекция на местния Ком, надигравайки го с категоричното 5:0. По-малко от половин час бе необходим на плевенчани, за да наложат волята си на негостоприемния стадион "Мрамор". Не бе изминал и четвърт час от началния съдийски сигнал на Никола Атанасов и топката спря в мрежата зад Стефанов. Васил Шопов стреля от далечно разстояние и ударът му изненада вратаря на домакините. Само след секунди Спартак вече водеше с 2:0 - голмайсторът Стефан Христов технично надигра берковския страж, изпращайки топката в мрежата. В 27-ата минута отново той окончателно уби интригата - 3:0. След почивката Любомир Тодоров добави четвърто попадение с шут по диагонала. В 88-ата минута Стефан Христов вкара десетото си попадение от началото на сезона, фиксирайки крайното 5:0 за Спартак. Така плевенският тим продължава да е лидер с пълен точков актив. В следващия кръг предстои любопитно дерби на Плевенска област. Спартак приема Левски, като и двата състава са в подем. Отборите вече играха помежду си за купата на Аматьорската лига, където Спартак спечели с 4:1. Сега залогът е по-особен. Срещата е на 28 септември от 17 часа на градския стадион "Плевен".

Продължава доброто представяне на футболния Левски в първенството на Северозападната В група. Отборът, който миналото първенство се спаси в последния момент от изпадане, сега реди успех след успех. В шестия кръг Левски подчини коравия тим на Бдин, като успехът с 2:0 бе извоюван още през първото полувреме. Веднага след първия съдийски сигнал двата състава се захапаха и се втурнаха в атаки. Кулминацията на срещата бе в 10-ата минута, когато вратарят на Бдин Христо Матев повали в наказателното поле измъкналия се срещу него Ивайло Иванов. Реферът Георги Гинчев веднага отсъди дузпа и показа червен картон на стража на гостите. Оказа се, че Бдин няма записан сред резервите вратар, защото Виденов е бил със здравословни проблеми и въобще не е пътувал за Левски. Треньорът Любен Любенов моментално нареди на централния бранител Ивайло Иванов да застане в рамката на вратата. Той улучи ъгъла, в който бившият халф на столичния Левски - Светослав Бърканичков, насочи топката при изпълнението на дузпата, но не успя да предотврати гола. Постепенно бдинци се отърсиха от шока и изравниха играта. Срещата бе решена 7 минути преди почивката, когато Мариян Маринов с шут от границата на наказателното поле оформи крайното 2:0 за Левски. През втората част домакините контролираха ситуацията и мачът просто се доигра спокойно.

Новакът в Северозападната В група Ювентус (Малчика) не успя да вземе поне точка при гостуването си на Янтра в Габрово в двубой от шестия кръг на Северозападната В група по футбол. Тимът от село Малчика загуби с 3:1. Юве игра над половин час с човек повече, но не съумя да обърне развоя на мача.

Преди почивката домакините водеха с 2:1, но второто полувреме започна по най-добрия начин за тима от Малчика, като в 53-ата минута защитникът на габровци Ивайло Тодоров трябваше да напусне терена, след втори жълт и червен картон. Гостите реагираха като ужилени и в следващите няколко минути след изгонването на Тодоров, но направиха два непростими пропуска. Първо Константин Генков, останал сам срещу Андреев, шутира, но в аут, а в следващата атака Ивайло Дюлгеров насочи топката към опразнената врата на Янтра, но в последния момент бранителят на домакините Ивайло Георгиев скочи и с шпагат изби кълбото от голлинията. В 60-ата минута една изритана топка напред от Денис Гинев намери Пламен Кожухаров зад защитата на гостите и той хладнокръвно фиксира крайното 3:1. В следващия кръг Ювентус приемат на стадион "Георги Кърчев" в Малчика Ком (Берковица), срещата е на 28 септември от 17 часа.

Стартира първенство за най-малките

Една от новите инициативи на Българския футболен съюз - Футбол 5, започва в Плевен от утре - 27 септември. Плевен е първият град Северозападна България, който ще има такова първенство. Заслугата е на Районния инспекторат по образованието, Ученическата спортна школа (УСШ) и Областният съвет на БФС (ОС на БФС). Тази инициатива се провежда от доста време в София. В първенството имат право да участват деца от първи клас (родени след 1 януари 2007 г.) и от втори клас (родени след 1 януари 2006 г.).

Срещите ще се провеждат на маломерно футболно игрище, като вратите са с размери 2 на 3 метра. Мачовете ще са в 3 полувремена по 10 минути, като между тях ще има по няколко минути почивка. Всеки тим е с право да картотекира по 12 полеви футболисти плюс двама вратари. На терена играят вратар плюс петима полеви състезатели. Броят на смените е неограничен. Едно от условията е всички състезатели, записани в тимовите листи на отборите, да вземат участие във всеки двубой. В първенството ще участват 8 училища от града - ОУ "Никола Вапцаров", СОУ "Стоян Заимов", СОУ "Иван Вазов", НУ "Отец Паисий", ОУ "Петър Берон", НУ "Патриарх Евтимий", НУ "Единство" и НУ "Христо Ботев". Администраторът на надпреварата ОС БФС - Плевен, раздаде на 8-те отбора по един безплатен екип и по 5 футболни топки.

Регламентът предвижда мачове всеки срещу всеки по кръгова система - по 7 кръга през есенния и пролетния полусезон. Есенният полусезон приключва на 8 ноември.

Всеки кръг ще се провежда в събота преди обяд. Мачовете ще се играят само на един терен в комплекс "Замъка", а при лошо време арена на двубоите ще е залата на УСШ. Всички разходи по провеждането са за сметка на ОС БФС - Плевен.

4. НУ Единство НУ Хр. Ботев

Срещите ще се играят в спортен комплекс Замъка в ж. к. Сторгозия, а началните часове са както следва:

1. - 09,30 часа, 2. - 10,15 часа, 3. - 11,00 часа и 4. - 11,45 часа

ЛЕКА АТЛЕТИКА

Плевенски състезатели със злато на Балканейшън

Плевенската лека атлетика постигна поредния си триумф. Двама плевенски атлети - Тихомир Иванов и Андриана Бънова, спечелиха в своите дисциплини на първото издание на Балканейшън. Надпреварата се проведе в столицата на Словения Любляна и в нея взеха участие националните отбори на балканските страни - мъже и жени. Възпитаникът на СКЛА Спартак и треньора Георги Гетов Тихомир Иванов отвя конкуренцията в дисциплината скок на височина. Тихомир, който тръгна за словенската столица като капитан на българския национален тим, завоюва първото място с резултат 220 см. Втори с 5 см по-слаб резултат е представителят на домакините Рожле Прежели, а трети е хърватинът Ален Мелон с 212 см.

Ани Бънова, която се състезава за врачанския АК Павел Павлов, взе първото място в тройния скок с постижение от 13,63 м.

Златен медал за България спечели и Инна Ефтимова в спринта на 100 метра. Сребърен медал получи Мария Данкова в бягането на 400 метра.

Резултатите отредиха 6-о място в крайното класиране на българския национален тим. Победител в дебютното издание на Балканейшън е националният отбор на Словения, следван от Хърватия и Турция.

БАСКЕТБОЛ

Липса на топла вода проваля контроли

Две седмици преди началото на новото първенство в Националната баскетболна лига баскетболистите на Спартак Плевен все още не са изиграли нито една контролна среща. Проблемът не е в липсата на подходящи съперници, а на елементарни хигиенни условия, като липсата на топла вода в зала "Балканстрой". Само преди броени дни Лукойл-Академик, Дунав (Русе) и Берое (Стара Загора) са заявили желание да гостуват в Плевен за спаринги, както и да приемат Спартак за ответни двубои. От плевенския клуб обаче са отклонили предложенията да приемат въпросните съперници. Старши треньорът Илия Станков обоснова отказа си с неудобството от факта, че след контролите играчите не могат да си вземат дори един душ. Залата дължи пари за вода, задълженията към ВиК трябва да бъдат платени от община Плевен. До момента обаче сметките все още не са издължени. От Спартак се притесняват, че първенството на НБЛ наближава и ако проблемът не бъде разрешен, на клуба ще бъдат наложени глоби.

Плевенският тим е домакин още в първия кръг на първенството. На 11 октомври в зала "Балканстрой" трябва да гостува Балкан (Ботевград). В момента и селекцията продължава. Преговорите за привличането в тима на сръбски състезател са се провалили поради високите претенции от страна на баскетболиста от западната ни съседка. Продължава търсенето на баскетболист за позицията център, който да помага на Иван Тилев на този пост.