Спартак записа пета поредна победа с 2 попадения на Стефан Христов

Възпитаниците на Бойко Цветков разбиха с 3:0 гостуващия Янтра (Габрово)

Плевенчани бяха затруднени в първото полувреме, сн. авторът

Страницата подготви: Николай ИВАНОВ

Футболният отбор на Спартак (Плевен) продължава своята доминация в Северозападната В група. Възпитаниците на Бойко Цветков разбиха с 3:0 гостуващия Янтра (Габрово). Плевенчани трябваше да се потрудят за трите точки, като първото попадение падна в края на първото полувреме. В герой за Спартак се превърна нападателят Стефан Христов, който реализира два гола и подаде за един. Почти през цялото първо полувреме гостите играха доста организирано в защита и това затрудни много плевенските футболисти. Срещата започна равностойно, като наставникът на Спартак Бойко Цветков беше оставил резерва получилия лека травма халф Васил Шопов. На негово място в игра се появи Венцислав Миленов, който действаше по фланга, а на капитана Любомир Иванов бе поверена диригентската палка в средата на терена. Янтра се отбраняваше сърцато и показа, че ще бъде доста костелив орех. Габровци използваха и всеки удобен момент за контраатака, като на няколко пъти навлизаха опасно в полето пред Антонов, а веднъж Кожухаров се размина с топката в наказателното поле. Първото по-сериозно положение за Спартак проигра Любомир Тодоров, който в 28-ата минута получи една удобна топка, но стреля в аут.

При следващата атака Венцислав Миленов навлезе мощно, но се хвърли доста непохватно в наказателното поле на Янтра и главният рефер Венцислав Кознички напълно правилно прецени, че плевенският футболист е играл симулативно и му даде жълт картон.

Все пак спартаковци съумяха да матират бранителите и вратаря на габровци в 41-ата минута. След бързо изпълнен фаул в центъра Миленов проби по крилото и подаде на Стефан Христов, за който остана лесното - да вкара в опразнената врата и да открие резултата.

Втората част започна с по-добра игра от страна на Спартак, като нов пропуск направи Тодоров в 58-ата минута. След изпълнение на корнер пред Антонов топката беше избита от бранителите на домакините и в последвалата бърза атака опитният Любомир Тодоров надигра единствения защитник на габровци и останал сам срещу вратаря на Янтра шутира силно, но в аут. В следващите минути Стефан Христов и Венци Миленов проиграха още две положения, но и Андреев бе на мястото си и предотврати нов гол в своята врата. Все пак логичното се случи в 72-ата минута. Христов пое една топка в центъра на игрището, завъртя се и по елегантен начин намери Любчо Тодоров, който напредна фронтално срещу вратата на гостите и този път не сгреши - 2:0. В даденото от съдията продължение най-добрият на терена Стефан Христов получи подарък от бранител на Янтра. Останал сам срещу стража на габровци, Андреев го преодоля и вкара втория си гол в мача, като оформи крайното 3:0.

В следващия кръг на Спартак предстои гостуване в Берковица на местния Ком.

Спортен бридж

Веселин Узунов спечели турнир в памет на брат си

Плевенският състезател по спортен бридж Веселин Узунов заедно с Александър Иванов спечели турнир в памет на брат си Панайот Узунов. В състезанието взеха участие 12 двойки от Плевен, Враца и Червен бряг. На второ и трето място останаха двойките Иван Петков - Стефан Стоев (Враца) и Георги Боянов - Пламен Христов (Плевен). Турнирът се провежда за втори път и е в памет на доц. инж. Панайот Узунов. Организиран е от негови колеги от факултет "Авиационен" в Долна Митрополия, на който Узунов бе декан. Турнирът е част от верига състезания по спортове, които Панайот Узунов практикуваше - хандбал, футбол, тенис, шахмат.

ЛЕКА АТЛЕТИКА

Стоян Стоянов първи на спортно ходене в Бургас

Лекоатлетът от СКЛА Спартак (Койнаре) Стоян Стоянов постигна поредния си успех в дисциплината спортно ходене. Той се пребори с конкуренцията при момчетата до 16 години и спечели първото място на турнир в Бургас. 35 атлети от 12 клуба от цялата страна взеха участие в състезанието в Бургас в четири възрастови групи - момичета и момчета под 16 години, юноши и девойки младша и старша възраст, и мъже и жени. Турнирът бе поредното организирано атлетическо събитие от СК Европул (Бургас) и календара на БФЛА.

Стоянов бе най-бърз в дистанцията от 2 километра и финишира преди всички с време 9,33 минути. Трети в същата възрастова група стана друг състезател на клуба по лека атлетика от Койнаре - Валентин Танковски, който финишира с резултат от 9,46 мин. Между двамата се вклини представителят на СКЛА Добруджа 99 (Добрич) Расим Петров, който преодоля разстоянието за 9,41 мин.

Стоян Стоянов е и настоящ национален шампион в спортното ходене при момчетата, като през месец март триумфира с титлата на държавното първенство в Балчик.

Левски обърна Ситомир след почивката

Футболистите на Левски от едноименния град продължават да се представят успешно в първенството на Северозападната В група. Те спечелиха с 2:1 гостуването си на Ситомир (Никопол) в среща от петия кръг. Двубоят бе поредното дерби на Плевенска област в първенството. Получи се истинска битка, в която страстите взеха връх. Доказателство за това са двата червени картона, след които съперниците завършиха с по 10 футболисти. Ситомир поведе, но не успя да задържи преднината си и отново не успя да спечели точка. Домакините поведоха с гол от дузпа в 12-ата минута, но четвърт час след началото на второто полувреме гостите изравниха също от 11-метров наказателен удар. Победата за Левски донесе Мариян Блажев 5 минути преди края на мача.

Скокове на батут

15 състезатели се готвят за държавното

Състезателите на Спартак по скокове на батут ще проведат лагер в Габрово заради предстоящото държавно първенство в София. Тренировките в града на хумора са предвидени за края на този месец. Там 15-те картотекирани състезатели от Плевен ще водят подготовка под ръководството на треньорите Тони Русев и Николай Лаков.

Спартак ще има представители във всички възрастови групи на националния шампионат. Плевенският тим очаква да вземе медали от първенството. Надеждите за шампионски титли в индивидуалните надпревари са свързани с Антоан Ван (при мъжете), Александър Стефанов (момчета до 14 г.), Кристиян Матеев (момчета до 14 г.) и Гергана Вутова (момичета до 14 г.). Победи се очакват още от синхроните при момчетата до 14 г. Кристиян Матеев - Николай Гинев и Александър Стефанов - Николай Лаков. През октомври е и световното първенство.

Междувременно стана ясно, че предстои изграждане на две съблекални в зала "Балканстрой", която е тренировъчна база на националните отбори по скокове на батут.

Кольо Божинов получи голмайсторския приз

С реализирани 30 гола Божинов отвя конкуренцията, сн. авторът

Нападателят на Ракета (Буковлък) Кольо Божинов получи приза за голмайстор на А ОФГ за миналото първенство. Божинов реализира 30 гола и отвя конкуренцията. 12 от тях той вкара през есенния полусезон с екипа на Ракета. След като отборът от Буковлък бе изваден от групата, нападателят премина в Левски (Г. Митрополия) и с новите 18 попадения не само грабна наградата за голмайстор, но и помогна на Левски да се спаси от изпадане.

Кольо Божинов е на 21 години. Той е юноша на Спартак, където негов треньор е Момчил Челестинов. С екипа на плевенчани Божинов записа мачове и в елитната юношеска група до 19 години. Той е от изтъкнатия футболен род Божинови в Буковлък, като неговият баща Георги е известен в региона. Печелил е също голмайсторския приз в плевенските областни групи. Неговите чичовци също играят за Ракета.

В последния кръг на Б ОФГ- Център, Кольо Божинов реализира два гола за успеха на Ракета като гост с 4:1 над Бойчинов (Коиловци).