Трети убедителен успех постигна Спартак в Северозападната В група

Синьо-белите разгромиха Видима Раковски с 4:0 и са с 14 гола в актива си

Страницата подготви: Николай ИВАНОВ

Спартаковци играха перфектно през целия двубой, сн. авторът

Трета поредна победа по-стигнаха футболистите на Спартак (Плевен) за първенство на Северозападната В група. Възпитаниците на треньора Бойко Цветков не оставиха никакъв шанс на сочения за конкурент за първото място в групата Видима Раковски (Севлиево). Плевенчани разбиха с 4:0 съперника си, като гостите можеха да си тръгнат поне с още толкова голове в тяхната врата. Спартаковци играха перфектно през целия двубой, като почти не позволиха на противниците си да покажат на какво са способни.

Срещата започна с преса от страна на Спартак и резултатът от нея не закъсня. Още в 10 минута плевенчани вече водеха с 2:0. В в 5-ата Любомир Тодоров напредна по дясното крило, пусна топката успоредно на голлинията и за Стефан Христов, който беше оставен абсолютно сам, не оставаше нищо друго освен да открие резултата. След още пет минути Спартак изигра поредната прекрасна атака през центъра, където Любомир Иванов с идеално прехвърлящо подаване зад защитата на Видима намери Васил Шопов.

Той успя да се пребори с единия централен защитник и сам срещу вратаря с плътен удар направи 2:0. Едва след като получиха две попадения, гостите погледнаха по- сериозно към вратата, пазена от Станислав Антонов. В следващите минути играчите на Видима Раковски се опитаха да се върнат в мача, като бяха доста близо до намаляване на разликата от два гола. В 12-ата минута бившият играч на Спартак Альоша Илиев изпрати топката в горната греда на плевенската врата.

Малко след това, в 17 минута, нисичкият нападател на гостите беше съборен в наказателното поле на Спартак и реферът отсъди дузпа за Видима Раковски. Зад топката застана друг доскорошен футболист на плевенчани Йоан Петков, но ударът му от бялата точка беше много неточен и топката премина на близо метър встрани от вратата. Този пропуск като че ли прекъсна устрема на гостите. Това се оказа преломният момент в срещата. До края на двубоя гостите така и не се отърсиха от напрежението и до последния съдийски сигнал почти не достигаха до вратата на плевенчани. В последната минута на първото полувреме дойде мигът на капитана на синьо-белите Любомир Иванов, който изпълни по брилянтен начин отсъдения пряк свободен удар, фронтално срещу вратата на Васил Тодоров, и резултатът стана класически - 3:0.

През втората част Спартак заигра по-спокойно, като отново използваше всяка удобна ситуация да атакува противниковата врата. Севлиевският тим започна да владее повече топката, като в 58-ата минута гостите стигнаха до още едно положение пред плевенската врата. Спартак почти веднага отвърна на удара, като в 62-ата минута Любомир Тодоров напредна в центъра на защитата на гостите, подаде към връхлитащия Стефан Христов и таранът с плътен удар по земята намери долния ляв ъгъл и матира за четвърти път Тодоров. В оставащите минути до края на мача "синьо-белите" продължиха да бъдат по-активния отбор на терена и на няколко пъти бяха близо и до пети гол, но той така и не падна.

В първите три кръга Спартак демонстрира нападателен футбол и неговите футболисти са отбелязали цели 14 гола в противниковите врати, а са допуснали само един, което прави отборът основен претендент за първото място в групата. "Играем мач за мач. Направихме солидна селекция от млади футболисти, а също така си върнахме и някои плевенски състезатели със солиден стаж в професионалния футбол", сподели наставникът Бойко Цветков като допълни: "Преследваме високи цели и търсим максимална концентрация във всеки двубой. Предстои ни гостуване на Ботев (Луковит), който е един сериозен съперник. Познаваме го много добре и се надявам да спечелим нови три точки." Двубоят е на 7 септември (неделя) в Луковит.

Спартак (Плевен) игра със следния състав: Станислав Антонов, Любомир Христов, Кристиян Григоров, Ивелин Лазаров (63 - Марио Илиев), Петър Стоянов, Тихомир Тодоров, Любомир Тодоров (77 - Ивайло Дангуров), Антони Иванов, Стефан Христов, Васил Шопов, Любомир Иванов (54 - Венцислав Миленов).

ВОЛЕЙБОЛ

Плевен остана без отбор в женския елит

Плевен остана без представител в женския волейболен елит на България. Това стана ясно след решението ВК Спартак 1996 да не участва в новия национален шампионат по волейбол за жени. От години плевенчанки кретат в дъното на класирането поради финансов недоимък. Върхът на падението бе през миналото първенство, когато Спартак участва предимно с 15 - 17 годишни девойки, които са възпитанички на плевенското Спортно училище. В миналия шампионат на жените крехката възраст бе основната причина за класирането на последно място и липсата на поне една победа в първенството и турнира за Купата на България. Спечелването на гейм бе дори събитие за плевенчанки. Сега ръководството е взело решение съставът за жени да преустанови дейност, като от това не се правят трагедии. Ще се даде време на момичетата да пораснат и едва тогава да се сформира отново отбор, който да се включи в надпреварата на жените. Възможно е това да се случи още през сезон 2015 - 2016. През новото първенство Спартак 1996 ще участва в първенствата на подрастващите с 4 отбора - девойки старша и младша възраст, момичета до 15 г. и до 13 г.

Константин Генков вкара два за първата победа на Ювентус

Бившият футболист на Спартак (Плевен) Константин Генков вкара два гола за първата победа на новака във В група Ювентус (Малчика), който надви с 3:2 Павликени. Домакините проявиха характер, след като на два пъти бяха в ролята на догонващи в резултата. Гостите откриха чрез Димитър Кушев в 19-ата минута. Веднага в ответната атака Константин Генков изравни и върна Юве в мача. В 61 минута Светлин Стоянов отново даде преднина на Павликени, но само след 2 минути отново Генков възстанови равенството. При следващата атака на домакините Йорданов от гостите заби топката в мрежата на своя вратар за 3:2 за Ювентус. Домакините имаха претенции и за дузпа, но главният съдия остана безмълвен. Докато футболистите от Малчика спореха със съдията, играта продължи. Наложи се защитникът Любо Кунев да спира с нарушение контраатаката на Павликени. Реферът го отстрани с червен картон и домакините доиграха мача с 10 футболисти.

Първа загуба в този трети кръг записаха футболистите на Левски от едноименния град при гостуването си на Етър (Велико Търново). Левски загуби с минималното 1:0 в среща, в която пострада техният капитан Ивайло Иванов. Победния гол за Етър вкара Борислав Джарнавлиев, след като в 54-ата минута засече центриране от корнер. През целия двубой търновлии имаха лек превес. Преди почивката головите ситуации почти липсваха. След попадението етърци опитаха да реализират второ, но пропиляха шансовете си. Постепенно гостите се вдигнаха и изравниха играта. В 81-ата минута съдията Даниел Цолов отсъди корнер в тяхна полза. След изпълнението му настана разбъркване и футболист на Левски вкара топката в мрежата на търновския страж Димитров. Асистент-реферът Веселин Найденов обаче маркира засада и изравнителният гол бе отменен. Левскарите тръгнаха към тъчлинията да търсят обяснение от Найденов. Точно там обаче беше и агитката на Етър. Фен удари капитана на гостите Ивайло Иванов и той бе откаран с линейка от стадиона.

В следващия кръг Левски играе с Партизан (Червен бряг), като по взаимна договорка срещата ще е в Червен бряг. От своя страна Партизан завърши 3:3 като домакин на Ком (Берковица). Домакините на три пъти бяха догонващи с головете.

лека атлетика

Тихомир Иванов взе злато в Турция

Плевенският лекоатлет Тихомир Иванов продължава с отличното си представяне на висок скок. Той защитава цветовете на Фенербахче в шампионата на Турция по лека атлетика и се класира на първо място в скока на височина по време на втория кръг от отборния шампионат по лека атлетика в южната ни съседка. Нашият съгражданин преодоля височина от 221 см, което се оказа достатъчно за златото.

Неговият подгласник отпадна на 218 см и остана с 215 см. Българинът направи един неуспешен опит на 227 см.

С първото си място Тихомир потвърди добрата си форма от европейското първенство, където бе най- добре представилият се български състезател.

ТЕНИС НА МАСА

Владимир Петков с бронз от международен турнир

Треньорът на плевенския клуб по тенис на маса Владимир Петков извоюва бронзов медал на силния международен турнир по тенис на маса за всички възрасти, който се проведе в Панагюрище. В надпреварата взеха участие над 300 състезатели от 11 държави. Сред участниците бе и плевенският клуб Тетрон, който бе представен от двама състезатели и треньора им Владимир Петков. Именно наставникът се изяви най-силно, като достигна до бронзовия медал в надпреварата на мъжете. Преди това се справи с доста сериозни съперници. Победите срещу тях му осигуриха класиране за полуфинала. Там се изправи срещу състезателя от националния тим на Румъния Александру Карасу. След драматична битка Петков отстъпи и спечели бронзовия медал в тази възрастова група.

При кадетите плевенският клуб Тетрон бе представен от Николай Дашев. Той направи 5 победи, но допусна загуба от състезател, който впоследствие стана по-късно шампион на турнира до 15 години. Другият плевенчанин Даниел Станчев натрупа 7 победи, които го отведоха до двубой с 14-ия в европейската ранглиста за юноши Алекс Маноле от Румъния. Очаквано представителят на северната ни съседка спечели. После Маноле взе първото място при юношите и игра полуфинал в мъжкия турнир.