Рибър спечели турнира на Каменица след драматична битка с Батковците

Точният шут на Тихомир Тинчев от Обнова му донесе 365 литра бира

Страницата подготви: Николай Иванов

Дузпи определиха тазгодишния шампион на Каменица в Плевен, сн. личен архив

Плевенският Рибър е шампион в регионалния полуфинал на Kamenitza Фен Купа за Плевен и Велико Търново. Заедно с него напред се класира и отборът на Батковци. Двата тима ще се състезават за вълнуващото футболно пътуване до Рио де Жанейро и до стадион "Маракана", което тази година ще бъде голямата награда за крайния победител в Kamenitza Фен Купа.

След тригодишно отсъствие, турнирът на Каменица се завърна отново в Плевен. Той бе открит официално от кмета на общината - проф. д-р Димитър Стойков. По традиция се състоя и демонстративен мач, в който премериха сили съставите на плевенския градоначалник и на местните прокурори, водени от своя шеф Иво Радев. Получи се много оспорван двубой, който държа публиката в напрежение до самия край. Резултатът бе открит с впечатляващо попадение на Светослав Бърканичков - Змея, с което отборът на кмета поведе в мача. Първото полувреме завърши с категорична преднина на тима на общинарите - 3:1, но прокурорският отбор навакса във втората част. Редовното време завърши 3:3, а при наказателните удари играчите на държавното обвинение показаха по- здрави нерви и грабнаха победата.

32 отбора играха на регионалния полуфинал. До решаващата последна битка в турнира стигнаха съставите на Рибър и Батковци.

Редовното време във финалния мач завърши без реализирани попадения, довеждайки двата тима към трескав изход с дузпи и краен резултат 3:2 за момчетата от Рибър. Шампионите стигнаха до щастливата развръзка, след като през целия уикенд трупаха победа след победа с общо 20 гола в противниковите врати.За повечето от играчите на Рибър това бе втори успех в подобен турнир в рамките на два месеца. Те имат вече сериозен опит и от тях се чака призово място на финалния турнир, който е през септември в Сливен.

Дебют на финали ще направят Батковци. Отборът е съставен от играчи на Буковлък, начело с Георги Божинов. Тук играят неговите трима братя, синът му, както и общинският съветник Ленко Дайчев.

На трето и четвърто място се класираха съответно отборите на Барселона и Старт. Росен Ангелов от тима на Барселона бе определен за най-атрактивен играч, с което заслужи и специален SPA&test-drive уикенд от Ford-Moto Pfohe. Заради големия брой спасени положения, титлата "Най-добър вратар" отнесе Павел Василев от Батковци.

В близост до терените на градския стадион футболните емоции не стихваха през целия уикенд. Трима финалисти се съревноваваха за 365 литра бира в играта "Точен шут". Най-прецизният мерник беше на Тихомир Тинчев от Обнова, който спечели многолитровата награда от Kamenitza за приятели. Феновете на стадиона в Плевен, взели участие в една от двете игри "Пътя до Маракана", ще участват в томбола за спечелване на мечтаното пътуване до Рио и един от тях с повече късмет ще може да се докосне до митичния стадион "Маракана" заедно с двама свои приятели.

Високотехнологичният смартфон Samsung GALAXY S4 отиде при късметлията Бойко Найденов, а други четирима фенове в играта на GLOBUL "Бърза връзка" си тръгнаха с фланелки на "Манчестър Юнайтед". Рекордът от Варна в играта на Samsung "Силен шут" от 111 км/час бе повторен от Георги Великов, който получи аксесоар за смартфон на марката. Ветеранът от Спартак Хари Казаков застана пред вратата в "Играй с вратаря" и демонстрира завидна ловкост - той опази всички топки и заслужено спечели оригинална топка от Аdidas.

Спартак виси с лиценза за Б група

Футболният Спартак е реално застрашен да не участва в новото първенство при професионалистите. Плевенчани завършиха първенството, но цяла пролет не са плащани осигуровки и са натрупани задължения. Според запознати от БФС веднъж вече е отказан лиценз на Спартак за Б група. Срокът за оправяне на проблемите вече изтече. Настоящото ръководство внесе писмо под №610 до Апелативната комисия на БФС, с което се отправя молба за отсрочка на крайното решение по лиценза до 20 юни. Самият председател Красин Кръстев е реагирал отрицателно на молбата. От ПФК Спартак 1919 са внесли и второ писмо до президента на БФС Борислав Михайлов. Положението остава висящо. Клубът има да погасява минимални суми към БФС от глоби и наказателни картони, както и за съдийски. Основният проблем обаче си остават неплатените осигуровки. Общата сума за погасяване е около 65 000 лева.

Ще продължи ли ПФК Спартак 1919 (Плевен) участието си в Б група? Или казано съвсем крайно - ще го има ли въобще клубът?

Вчера, 13 юни, в късния следобед след редакционното приключване на броя настоящото ръководство на клуба трябваше да има среща с кмета на Плевен проф. д-р Димитър Стойков с основна тема на разговорите - бъдещето на ПФК Спартак. Три са очертаващите се варианти. Сегашните шефове искат да съгласуват бъдещата стратегия за развитие на клуба. Поне така уверяват. Ако не се стигне до разбирателство, почти сигурно мъжкият тим ще играе от новия сезон в Северозападната В аматьорска група. Напълно възможно е на въпросната среща да присъства и трета страна. Тя ще е представител на новия кандидат-спонсор на ПФК Спартак, който засега е неизвестен.

Тийнейджърите ни отпаднаха от републиканското след две загуби

Тимът на родените 1999 - 2000 г. футболисти на Спартак завърши участието си във финалите на републиканското първенство по футбол. Възпитаниците на треньора Красимир Гъдулков записаха две загуби от Берое (Ст. Загора) и отпаднаха от борбата.

В първата среща като домакини Спартак загуби с 1:2. Още в началото на мача футболист на домакините се възползва от грешка на десния краен бранител на старозагорци, напредна по лявото крило и центрира в наказателното поле, където негов съотборник от малкия пеналт откри резултата. До края на полувремето играта се водеше в средата на терена, без опасности и пред двете врати. Две минути след почивката гостите се върнаха в мача след попадение с глава за 1:1. В 42-ата минута беройци получиха право на пряк свободен удар на около 35 метра от вратата на Спартак. След последвалото центриране в наказателното поле се заформи меле, където футболист на Берое се оказа най-съобразителен и отблизо се разписа за 1:2. В последната минута на редовното време отборът от Стара Загора можеше да си тръгне и с по-голяма преднина, но стражът на плевенчани парира с вещина шут на нападател на Берое.

На реванша в Стара Загора Спартак загуби с 0:2 и с общ резултат 1:4 напусна надпреварата. Двубоят премина под териториалното надмощие на домакините, като през първото полувреме те на два пъти имаха възможност да открият, но стражът на плевенчани Габриел Пеловски успяваше да се намеси успешно и да предотврати гол в своята врата. Единственото по-сериозно положение за "синьо-белите" пропиля Станислав Белчев, който в 28-ата минута изпълни пряк свободен удар от около 30 метра, но прати кълбото високо над вратата.

В началото на второто полувреме домакините отбелязаха два гола само за три минути и си осигуриха победата. До края на мача беройци продължиха да владеят повече топката, но не успяха да застрашат сериозно влезлия като резерва през втората част за плевенчани вратар Иван Димитров.

Мизия (Кнежа) отново е шампион на А ОФГ

Футболистите от Мизия (Кнежа) отново станаха шампиони на плевенската "А" Областна футболна група, след като в последния двубой победиха най-сериозния си съперник - отбора на Сторгозия. След равенството между двата тима през есента, сега играчите на Кнежа се наложиха с минималното 1:0 и запазиха титлата си от миналата година. Срещата бе равностойна, като головите положения бяха сведени до минимум заради предпазливата игра в защита и на двата състава. Единственото попадение реализира бившият помощник-треньор на Спартак Ники Боянов от пряк свободен удар.

Макар и шампион, отборът на Кнежа няма да играе в Северозападната В група. Вече няколко години наред тимът печели първо място, но не се възползва от това си право поради високите финансови разходи. Според последните информации и отборът на Сторгозия не иска да играе във В група. На този етап сигурните изпадащи от А ОФГ са съставите на Лепица и Койнаре. Съставът на групата за следващото първенство ще е ясен към края на юли.

Децата биха наред в Ловеч

Малките таланти с Цветомир Младенов (вдясно), Даниел Митов (в средата) и Момчил Челестинов, сн. авторът

Малките футболни таланти на Спартак (Плевен), родени през 2004 г., заеха първото място на финалния турнир "Футбол 7", който бе и за купата на Зоналния съвет на БФС - Велико Търново. Надпреварата се проведе в Ловеч и в нея взеха участие 8 отбора. В своята предварителна група младите плевенски футболисти с треньор Цветомир Младенов надиграха Бдин (Видин) с 5:2; Ботев (Враца) с 3:2 и домакините от Литекс с 3:1. Във финалната среща плевенчани надиграха с 3:2 връстниците си от Монтана. Два гола заби Марио Гуглин, а победното попадение бе дело на Слав Петков - син на известния плевенски футболист Ивайло Петков. Със сериозен принос за първото място са финансовият благодетел на отбора Даниел Митов, който се погрижи на децата да не липсва нищо, и анализаторът Момчил Челестинов, който следеше за поведението и тактиката на противниците и помагаше на Цецо Младенов при избора на печеливша тактика. Успехът за малките спартаковци е голям, с оглед на това, че Плевен отново е изправен пред угрозата да остане без отбор в професионалния футбол, а под Панорамата продължават да се раждат футболни таланти.

Карате

Петромакс се върна с 4 титли от Купа Ронин

Каратеките на плевенския Клуб по бойни изкуства Петромакс се завърнаха с 4 златни и 2 сребърни медала от състезанието за Купа "Ронин" в София за деца и младша възраст. Плевенчани останаха втори в крайното комплексно класиране. Шампионите са Станислав Цанов и Ивет Горанова - възпитаници на Спортно училище "Георги Бенковски" в Плевен със спорт карате. Те грабнаха по 1 златен медал при дисциплина ката индивидуално и по 1 златен медал в категориите си при дисциплина кумите индивидуално. Горанова разби опонентите си в категория над 45 кг. В категорията й финалът бе клубен - вицешампион стана съотборничката й Виктория Росева. Двете много добре познават играта си и направиха финала много интересен за гостите в залата. Цанов с лекота извоюва шампионската титла в категория над 45 кг при родените 2001, 2000 и 1999 година. Вицешампион заслужено стана съотборникът му Валентин Сачански - в категория до 35 кг при родените 2002-2003 г.

Шахмат

ОУ Йордан Йовков със сребро

Малките шахматисти на плевенското ОУ "Йордан Йовков" се класираха на второ място на финалите на ученическите игри за VI - VIII клас. В надпреварата участваха 10 отбора, съставени от по 3 момчета и едно момиче, по системата "всеки срещу всеки". Плевенчани се представиха отлично, като набраха 22 точки от 36 възможни. Те играха в състав Давид Цветанов, Момчил Банев, Невен Вутев и Габриела Илиева, които са състезатели на шахматни клубове от нашата област. Техни треньори са майсторите на спорта Христина Илиева и Емил Шукин и международният майстор Пламен Младенов. Давид Цветанов и Габриела Илиева пък се класираха индивидуално на трето място на своите дъски и ще вземат спортни стипендии през следващата учебна година. Победител във финалите е отборът на СОУ "Петко Каравелов" - София, а трети са шахматистите на СОУ "Паисий Хилендарски" - Пловдив.