Трудна победа за Спартак в последния за сезона мач пред собствена публика

Осем жълти и 2 червени картона, дузпи и грозни сцени на стадиона

Слабото съдийство бе една от причините за напрежението на терена, сн. авторът

Страницата подготви: Николай Иванов

Футболният Спартак (Плевен) спечели с 2:0 срещу Ботев (Козлодуй) в среща от 29-ия предпоследен кръг на Северозападна В група. Срещата бе без значение и за двата състава, но футбол почти не се игра. Играта бе нервна, често накъсвана, за което допринесе и слабото съдийство на реферите. Домакините доста се измъчиха, докато стигнат до трите точки. За това говорят двете дузпи, двата червени и осемте жълти картона. Двата отбора изиграха две коренно различни полувремена. През първата част играта вървеше в приспивно темпо, след почивката на терена замириса повече на футбол, но в същото време зрителите станаха свидетели на доста екшън сцени, в основата на които стояха предимно гостите. През първото полувреме топката стигна само по веднъж в опасна близост до двете врати. За спартаковци обаче това бе достатъчно. В 20-та минута Атанас Атанасов центрира от фаул и Любомир Тодоров даде аванс на отбора си, като отбеляза с глава на далечната греда. В последните секунди преди почивката след пробив на Георги Иванов последва центриране, плевенският страж Станислав Антонов изби, но в краката на Мартин Марков, който стреля мигновено и точно, когато топката се насочваше към мрежата, Мариян Симеонов се изпречи на пътя й.

През втората част напрежението взе връх. Още в началото Спартак натисна по-осезаемо. В 51-та минута Йоан Петков беше повален в наказателното поле от вратаря на Ботев Ивайло Върганов и реферът Николай Малджански отсъди 11-метров наказателен удар.

В този момент почти целият гостуващ тим наобиколи съдията и започна да търси обяснение за отсъждането му.Претенциите на гостите бяха към страничния съдия за засада, преди нарушението за дузпа. Екшънът продължи около 2-3 минути, като се наложи няколко човека от охраната на стадиона да се намесят, за да успокоят обстановката. След укротяване на страстите реферът показа само жълт картон на провинилия се при фаула вратар на козлодуйци. Дузпата се нае да изпълни Любчо Тодоров, но ударът му нацели десния страничен стълб и топката не влезе във вратата. В следващите минути играта се изнерви, като на терена в доста моменти прехвърчаха искри. На два пъти домакините искаха втора дузпа за игра с ръка на бранители на Ботев в наказателното поле, но Николай Малджански остана безмълвен. В 68-та минута Ботев бе близо до изравняването, но Георги Иванов се забави да нанесе удар и топката му бе избита. В 79-та минута Радослав Георгиев от гостите пое към съблекалните, за втори жълт картон. Три минути по-късно и Спартак остана с десет души. Само в рамките на две минути Пламен Илиев от Спартак си изкара два жълти картона и Малджански му показа червен картон. В последните десет минути се заредиха атаки към двете врати, но те приключваха пред наказателните полета. В 87-та минута Любомир Тодоров бе съборен пред вратата на Върганов и Йоан Петков реализира отсъдената дузпа за крайното 2:0. В последния 30-ти кръг, който ще се играе на 1 юни от 18.00 часа, Спартак ще гостува на Етър във Велико Търново. Двата отбора разделят четвъртото място в класирането с по 62 точки.

Младшата на две крачки от елита

Два мача ще са необходими на юношите младша възраст на Спартак (Плевен), за да се класират за eлитната група до 17 години. Възпитаниците на треньора Цветомир Младенов спечелиха убедително първото място в зона Велико Търново - група А, и сега им предстоят квалификации за елита. Младшата на Спартак ще срещне връстниците си от Ботев (Враца), за да се определи представителят на зона В. Търново за решителните двубои за влизане в елита. Срещата е днес, 30 май, от 17 часа в Луковит.

Ако плевенчани победят Ботев, продължават битката на национално ниво, където съперници са победителите от четирите зони - София, Пловдив, Варна и Велико Търново. Жребий ще определи двойките, които ще излъчат победителите в един мач на неутрален терен. Спечелилите ще са новите членове на елитната U17 за сезон 2014-2015.

Също днес, но от 15 часа, и децата на Красимир Гъдулков ще имат своето изпитание. Плевенчани излизат срещу Монтана в бараж, победителят от който ще участва в 1/8 финалите на републиканското първенство за деца (родени 1999 г.). Така малките спартаковци имат шанса да влязат в елиминациите (по 2 мача на разменено гостуване), които ще продължат до излъчване на полуфиналистите. Четирите най-силни отбора сформират финална четворка, която ще определи новия шампион на България.

За съжаление, юношите старша възраст на футболния Спартак няма да имат възможност да играят квалификации. Възпитаниците на треньора Момчил Челестинов станаха шампион на зона Велико Търново. Титлата обаче бе само една част от основната цел. Другата по-важна и престижна задача бе изкачване в националната елитна група - U19, но тя няма как да бъде изпълнена, защото Българският футболен съюз ще закрие първенство U19.

От футболната централа са наредили баражи за попълване на групата да не се играят. Според програмата те трябваше да се проведат утре, като за съперник на Спартак бе определен Локомотив (Мездра).

Все още не е изяснено какъв формат ще замести шампионата на U19. Обсъждат се различни предложения и варианти. Сред тях са връщането на дублиращите отбори, които да играят в Б или В група. Такива обаче могат да имат само клубовете от елита. Като най-реален вариант мнозина определят сформирането на национално елитно юношеско първенство - U21. Изпълкомът на БФС заседава на 3 юни и тогава ще стане известно окончателното решение.

Студен душ за Гигант (Белене)

Отборът на Гигант (Белене), който доскоро бе спокоен за мястото си в Северозападната В група, вече е с единия крак в селските групи. Зоналният съвет на БФС във Велико Търново, който администрира първенството в групата, в рамките на няколко дни взе решение да отнемат от актива на Гигант два пъти по три точки. Първата санкция е заради неявяването им за двубоя във Видин. Втората санкция е за "оставане на отбора юноши младша възраст два пъти с по 6 състезатели, довело до прекратяване на срещите". По този начин тимът на крайдунавския град попадна директно сред изпадащите тимове в групата, а до края на първенството остава само един кръг. Отборът на Гигант (Белене) беше много близо до изненадата срещу лидерите от Локомотив (Мездра) в среща от 29-ия кръг на Северозападната "В" група. Беленчани водеха до 30-ата минута с 2:0 при домакинството си на водачите в първенството, но по-опитните футболисти на гостите не само, че успяха да изравнят, но и постигнаха победа с 4:2. В герой на мача се превърна вратарят на Гигант Иван Николов, който успя да спаси поне 4-5 чисти гола. Беленчани вече имат само 20 точки и в последния кръг гостуват в Севлиево, а Ком (Берковица) имат 21 т., но приемат Янтра, които са с 24 точки и вече остават със сигурност в групата. ОФК Павликени пък имат 23 точки и гостуват на Партизан (Червен бряг), но също се спасяват от изпадане. Дори и при загуба в последния кръг те събират равни точки с Гигант, но имат две победи в директните мачове с 6:0 и 3:1.

Другите два отбора от Плевенска област, които бяха заплашени до този кръг от напускане на дивизията - Ситомир и Левски 2007, постигнаха много важни победи и подпечатаха участието си в Северозападната "В" група и през следващия сезон. В Никопол местните футболисти спечелиха с 3:1 срещу гостуващия Видима-Раковски. В град Левски местният едноименен тим нямаше особени проблеми с гостуващия Бдин, като го победи с 3:2. Най-тежко в този кръг беше положението на червенобрежкия Партизан, който беше разбит в Горна Оряховица от Локомотив с 0:5.

Турнир за ветерани по повод юбилея

Традиционен международен футболен турнир за ветерани ще се състои на 3 юни, вторник. Надпреварата е посветена на 95-годишнината на организирания футбол в Плевен. Това е началото на поредица от мероприятия, посветени на юбилея. В турнира ще участват ветераните на Спартак (Плевен) и техните връстници от Раднички (Пирот) и Дунав (Корабия). Дружбата между плевенчани и футболистите от Пирот датира от далечната 1939 година. Турнирът е под патронажа на община Плевен и на кмета проф. д-р Стойков. Гостуващите отбори са настанени в хотел "Балкан", който е един от спонсорите на проявата. За организацията на надпреварата помогнаха още ОС на БФС - Плевен и местните бизнесмени Даниел Митов и Георги Милев. Плевенските ветерани ще бъдат изведени на терена от легендата Пламен Гетов. Феновете ще могат да видят в игра и Ивайло Петков (Куки), Маруис Уруков, Пламен Тачев, Бойко Цветков, Илия Войнов и много други ветерани, дали своя принос за развитието на плевенския футбол.

БОКС

Детелин Далаклиев отново с шампионската титла

Най-добрият плевенски спортист Детелин Далаклиев спечели поредната титла на България по бокс. Той я постигна в Кърджали, където се проведе вторият кръг на държавното лично-отборно първенство по бокс за мъже и купа България 2014. В надпреварата взеха участие 69 боксьори от 27 клуба, като сред тях бяха и състезателите от плевенските Спартак и Мизия 80, както и БК Червен бряг.

Далаклиев отново показа, че е с класа над съперниците си в категорията до 60 кг. Представителят на Мизия 80 започна с успех над състезател от домакините Еркан Саид. После бе пак така убедителен и срещу Костадин Минев от Ямбол. На финала се справи и с национала Елиан Димитров от бургаския клуб Победа.

Титла за Спартак (Плевен) се очакваше да спечели Диян Петров. Той започна битката при най-тежките (кат. +91 кг) със здравословни проблеми. Победи убедително на старта Деян Огнянов, но на полуфинала срещу сливналията Кристиян Стефанов болестта го накара сам да свали ръкавиците. Така остана с бронзов медал. В същата категория до бронзов медал достигна и Петър Вълков. Боксьорът от Червен бряг започна с успех над плевенчанина Тони Петков от Мизия 80. На полуфинала обаче отстъпи пред Спас Лазаров от НСА. Близо до титлата бе още един боксьор от Мизия 80 - Галин Георгиев. При 81-килограмовите той започна с победа над Алекси Акманов от Търговище. После на полуфинала се справи безпроблемно с Христо Илиев от Велико Търново. В същата категория съотборникът на Галин - Цветозар Илиев, изтегли много тежък жребий. На него му се падна да започне срещу състезаващия се за ЦСКА плевенчанин Радослав Панталеев. Радослав не остави никакви шансове на Илиев. На полуфинала Панталеев победи и Стоимен Димитров от НСА. Така един срещу друг на финала застанаха Панталеев и Галин Георгиев. Последният отказа да се качи на ринга и се задоволи със сребърния медал, а със златото се окичи армеецът.

Сребро спечели и Ивелин Иванов от Червен бряг. В категорията до 56 кг той започна от полуфиналите със служебен успех, тъй като съперникът му Благой Иванов от Славия отказа да се качи на ринга. Битката за титлата обаче се оказа непосилна за червенобрежкия боксьор, защото срещу него бе националът Стефан Иванов от столичния Левски. Финалният мач продължи само два рунда и Ивелин се отказа.

В същата категория се боксира и Симеон Наковски от Мизия 80, но той отпадна на старта от габровлията Мирослав Кръстев.

Бронзов медал спечели и Цветозар Якимов от Спартак (Плевен). На четвъртфинала при 64-килограмовите той се наложи над съгражданина си Ангел Тодоров от Мизия 80. В следващия мач загуби от ямболлията Ангел Димов.