СПОРТ

Футбол

Плевенчани не спряха Бдин по пътя към професионалистите

След проспано полувреме момчетата на Бислимов не стигнаха и до равенство

Нашите показаха само 30 минути футбол, сн. авторътФутболният Спартак не успя да спре лидера на Северозападната "В" група Бдин (Видин) по пътя им към професионалния футбол. След проспано първо полувреме и със само 30 минути футбол на ниво, плевенските футболисти не стигнаха и до равенството. Момчетата на Красимир Бислимов отстъпиха с 2:3 след груби грешки в защита. Дори и лагерът, организиран от клубното ръководство преди срещата, не помогна на отбора. Спартак започна сковано, напрежението се виждаше от действията на нашите футболисти. Те действаха припряно, отстъпиха средата на терена на съперника и сами вкараха вълка в кошарата. С четирима футболисти, преминали през плевенски отбори, гостите от Видин още от самото начало показаха, че идват, за да подпечатат завръщането си в професионалния футбол. Във 2-ата минута Ивайло Иванов от Бдин стреля от 35 метра опасно и показа амбициите на отбора си. Наложи се вратарят Христов да избива коварния удар в ъглов удар.
Малко по-късно и Борислав Борисов стреля неточно, но червената лампичка на плевенчани вече бе включена. В 16-ата минута Петър Трифонов изрита една топка към полето на Спартак. Защитата на домакините не се ориентира правилно и позволи на Борисов необезпокояван да овладее кълбото и да го прати в мрежата зад Христов. И след попадението гостите продължиха да са по-активният отбор. В 22-ата минута и Цветомир Тодоров опита мерника си, като топката премина опасно близо покрай вратата. Едва в 27-ата мин. Спартак напомни за присъствието си на терена. Рудашки подхвана атака по лявото крило, центрира остро, но завършващият удар на Кунчев от близо не бе точен. Гостите нанесоха втори удар в 36-ата мин. след изпълнение на ъглов удар, Тодоров отклони топката с глава, но тя се удари в Кръстев и за втори път навести мрежата на Спартак. Домакините бяха в нокдаун, като до почивката само по чудо не инкасираха нови попадения във вратата си, след удари на Мамаду и Тодоров.
И второто полувреме започна с положение за Бдин. Борисов се измъкна сам срещу вратаря, но ударът му мина встрани от вратата. В 55-ата мин. наставникът на Спартак Красимир Бислимов предприе рискова смяна, вадейки слабо представилия се защитник Светльо Кръстев, пускайки на негово място офанзивния Христов. Това доведе до вътрешни размествания, но те дадоха положителен резултат само за две минути. В 57-ата мин. Кунчев бе изведен зад гърба на видинските защитници и със силен удар върна Спартак в мача за 1:2. Голът подейства като допинг за плевенчани. Те вдигнаха оборотите в търсене на изравнителния гол. Гостите се прибраха в своята половина. В 67-ата мин. Тодоров стреля от малък ъгъл, но Христов майсторски изби удара му с една ръка. Спартак стигна до равенството в 69-ата мин., защитникът Игнатов напредна с топката в крака. Той стигна до границата на наказателното поле и стреля по земята. Ударът му изненада вратаря на Бдин Антонов, за когото остана само да извади топката от мрежата си. В следващите минути домакините напомниха за най-добрите си игри през пролетта. С бързи атаки по крилата те поставиха под натиск защитата на гостите, която започна да допуска грешки. На два пъти Кунчев бе близо до нов гол, но нямаше късмет да уцели вратата. И както често става, като не вкараш, получаваш гол. В даденото от съдията продължение нова балонна топка към полето на Спартак завари защитата ни неподготвена. Борисов се измъкна и с глава изпревари излезлия Христов за победния трети гол за Бдин.
Двубоят в Дряново е в неделя (29.05.) от 18,00 ч.

Спартак ще търси място във втория ешелон

Футболният Спартак 1919 вече официално обяви, че ще гони през следващото първенство първо място в Северозападната "В" група и завръщане в семейството на професионалистите. На съвместна пресконференция клубното ръководство, в лицето на председателя на УС Даниел Митов, и кметът Найден Зеленогорски подписаха писмо с призив до местния бизнес елит за финансова подкрепа за осъществяване на тази цел. Общинската управа пое ангажимент да гарантира за прозрачност на вложените средства. Това е едно от условията на местния бизнес, за да влага във футбола. През пролетния полусезон Спартак показа, че има място при професионалистите. За следващото първенство е предвиден бюджет от около 200 хил. лева, с които да се атакува първото място в групата. От общината обявиха, че са заделени 20 000 лв. за ремонт на градския стадион "Плевен", за да може той да кандидатства за лиценз за провеждане на срещи от професионалния футбол. Макар и малка, съществува вероятност още това лято Спартак да бъде поканен да рита при професионалистите, като времето за реагиране ще бъде изключително кратко. Според запознати тези 20 хил. лв. едва ли ще стигнат за пълен качествен ремонт на градския стадион, за да вземе лиценз за "Б" група. Съблекалните и особено трибуните са в окаяно състояние, като струпването на много хора дори в момента е опасно и за здравето им. Ако Плевен иска отбор в професионалния футбол, властимащите трябва да мислят още отсега, за да не се оправдават после, че не им е стигнало времето. От управата на Спартак намекнаха, че има вариант за "Б" група още от следващото първенство, макар да го казаха с половин уста. След загубата от Бдин, третото място вече е мираж, но зажаднелите за качествен футбол плевенски фенове няма да търпят обяснения, че покана за "Б" група е изненадала общинската и клубната управи. Митов намекна, че в момента се водят преговори с фирми за генерално спонсорство, но на този етап няма нищо конкретно. На срещата присъстваха наставникът Красимир Бислимов и капитанът Радослав Иванов, които също подчертаха, че единственият път пред отбора е завръщане в "Б" група. Наред с другите инвестиции в клубната база се разбра, че е спечелен проект за изкуствено игрище, което да бъде на мястото на сегашното сгурено игрище.

Малчугани усетиха за пръв път тръпката на спортен турнир

Малките таланти показаха наученото на първия си турнир, сн. авторътЗа пръв път в своя съзнателен живот деца на възраст между 4 и 6 г. взеха участие в организиран футболен турнир. Само адмирации заслужава инициативата на Пенко Симеонов, който е президент на ФК Фортуна (Плевен) за организираното състезание. Малките таланти, които цяла година тренират под негово ръководство в 6 детски градини на територията на Плевен, се пуснаха в надпреварата, която се проведе на изкуственото игрище на комплекс "Балона". Самата тръпка от участие в състезание бе обхванала всички малчугани, които с нетърпение чакаха часа на своя мач. Бъдещите таланти показаха невероятен хъс и амбиция за изява под одобрителните възгласи на своите близки. Както всяко състезание и това излъчи победител. Първенци в първия подобен турнир станаха представителите на ОДЗ "Гергана", които на финала надиграха 4 "б" група на ОДЗ "Юнско въстание" с 3:2 след изпълнение на дузпи. Най-малките футболисти, които са само на 4 години от ОДЗ "Юнско въстание" и ОДЗ "Еделвайс", направиха демонстративен мач, в който също имаше много емоции. За най-добър вратар бе отличен Денис Биров, а за нападател Максимилиян Ручански, които са с основен принос техният отбор да грабне първото място. За всички участници в турнира имаше и по една грамота за високи футболни постижения през отиващата си учебна година.

Локомотив-и засилиха Левски и Гигант към областната група

Два от отборите на Плевенска област в северозападната "В" група - Гигант (Белене) и Левски (гр. Левски) се засилиха към селските групи след загуби в отминалия кръг. И двата отбора получиха челен удар от Локомотив-и, които ги засилиха към областната група. Гигант загуби като домакин от Локомотив (Мездра) с 1:2, като през целия двубой гостите бяха по-добрият тим и дори можеха да бият с повече. Още в самото начало нападател на гостите пропусна чисто положение. Останалата част от първото полувреме премина в борба между двете наказателни полета, като гостите държаха повече топката. Все пак в края му "железничарите" узакониха предимството си. В 41-ата минута след двойно подаване Петър Златков се измъкна сам срещу Краси Павлов и откри резултата. Само веднъж до почивката домакините имаха голова възможност, но Светлин Перников, не успя да я реализира. Всичко приключи в 54-ата минута, когато след добра атака от дълбочина, топката бе изпратена на левия фланг, откъдето последва центриране и Страти Илиев с шпагат покачи на 2:0 за Локомотив. Едва тогава беленчани се вдигнаха на щурм. Последваха пропуски на Максимов, Върбанов и Перников. Последният все пак се реабилитира, намалявайки на 1:2 в 67-ата минута. В оставащите минути до края усилията на домакините в атакуващ план бяха ялови. Накрая двама играчи на гостите излязоха сами срещу Павлов, но единият насочи топката в гредата. По правило бедите никога не идват сами и през седмицата Гигант бе залят от нов студен душ. От ЗС на БФС - Велико Търново, обявиха, че отнемат 3 точки от оскъдния точков актив на Гигант заради системно неявяване на юношите им на срещи от зоналните първенства. И през миналата година отборът получи подобно наказание, но тогава това не бе фатално. Сега обаче тимът от крайдунавския град вече е с единия крак в областната група, след като заема последното място. На Гигант остава да разчита на помощ от Спартак, който гостува на Локомотив (Дряново), а в последния кръг е прекия двубой за оставане Гигант - Локомотив (Др).
Не по-розово е положението и на Левски след загубата му с 1:0 като гост на Локомотив (Г.О.) Левски игра добре, но след ранен гол в тяхната врата не успя да материализира положенията си и ще трябва да трепери до последния кръг. На отбора предстоят срещи с класиралия се за "Б" група Бдин и със Спартак 1919 (Плевен). Ако лидерът подцени срещата си с Левски, а Спартак победи в Дряново, то отборът ще може да си гарантира предсрочно оставането.