Спартак изигра домакински феърплей срещу Калиакра,
но не успя да победи

Неадекватни отсъждания на реферите помогнаха на гостите

Страницата подготви: Николай Иванов

Плевенчани доминираха, но проиграха куп голови положения, сн. авторът

Футболистите на Спартак (Плевен) изиграха един от най-добрите си мачове от началото на сезона в последното си домакинство за това първенство срещу Калиакра (Каварна), но за пореден път не успяха да реализират създадените голови положения и в крайна сметка завършиха 0:0. Срещата бе от изключително значение за гостите, които се борят за оставане в групата. Плевенчани обаче играха феърплей и нито за миг не поставиха под съмнение своя морал. Те не играеха за нищо, но това не попречи на момчетата на Стефан Колев да надиграят напълно своите противници. Само неумението да реализират създадените положения не им позволи да зарадват с хубава победа малобройната си в тази среща публика. В герой се превърна вратарят на Калиакра Християн Славов, който отрази поне 5 - 6 голови ситуации пред неговата врата и така каварненци си тръгнаха с ценна за тяхното спасение в групата точка.

Първите десетина минути на двубоя протекоха без видимо предимство за някой от двата тима, но постепенно Спартак овладя средата на терена и започна да натиска своя съперник. Между 12-ата и 14-ата минута на срещата синьо-белите проиграха три голови положения. Първо Станислав Иванов остана непокрит отдясно на наказателното поле, стреля опасно, но шутът му беше париран от вратаря на Калиакра. Славов спаси и удара на Василев при последвалия ъглов удар.

Янислав Иванов също се пробва, като изпълни хубаво пряк свободен удар, но за пореден път стражът на гостите спаси. Най-чистото си положение в мача каварненци проиграха в 23-ата минута, когато след едно меле пред Васил Тодоров се наложи защитникът на Спартак Тони Паликрушев да избива топката от гол линията.

До края на полувремето плевенчани още два пъти имаха добри възможности да открият резултата.

Първо Яни Иванов стреля от границата на пеналта над вратата, а после Станислав Иванов се опита да изненада отдясно вратаря на гостите, но неуспешно.

Вторите 45 минути се играха в полето на Калиакра, като гостите само няколко пъти успяха да преминат центъра. Голът висеше на косъм, но освен неумението пред гола на нападателите на синьо-белите, за липсата на попадение в мрежата на Калиакра допринесе и съдийската бригада от Велико Търново с главен рефер Георги Давидов. Съдиите се държаха доста неадекватно. Най-фрапиращият случай бе в 55-ата минута, когато Сашо Киров финтира бранител на Калиакра в наказателното поле и защитникът, паднал на тревата, си помогна с ръка, за да овладее кълбото. Реакция от Давидов не последва и главният съдия си навлече гнева на феновете на домакините.

В последните 15 минути на срещата головите положения пред вратата на Калиакра следваха едно след друго. Ивайло Раденцов от фаул, както и влезлият през втората част Васил Шопов се опитаха да преодолеят на два пъти Християн Славов, но и в двата случая героят на мача спасяваше. Най-големият пропуск за "синьо-белите" направи в първата минута на продължението Иво Иванов, който в малкия пеналт, останал сам веднага стреля, вратарят на Калиакра парира, но топката след неговата реакция срещна напречната греда, вместо да влезе в мрежата.

Преди последния съдийски сигнал гостите от Каварна бяха на косъм да си отбележат автогол след хубав рейд и шут на Васил Шопов, но избитата с глава от защитник на гостите топка мина на сантиметри покрай страничния стълб.

В последния за Б група кръг спартаковци гостуваха на лидера и вече член на А група отбор на Нефтохимик в Бургас. Двубоят се игра след редакционното приключване на вестника.

Шахмат

МГ с четвърти шампионски приз

Шахматният отбор на плевенската Математическа гимназия "Гео Милев" спечели по убедителен начин златните медали на финалите на ученическите игри по шахмат за VIII - X клас в Разград. Десет отбора финалисти играха по системата "всеки срещу всеки". Те бяха съставени от по 3 момчета и едно момиче и една резерва. Плевенските шахматисти изиграха общо 36 партии, в които постигнаха 33 победи и 3 равни срещи и 34,5 точки от 36 възможни.

Това е четвърта поредна титла за гимназията в ученическите игри и общо шеста в историята на училището. Отборът игра в състав Дарио Дерешки, Кристиян Янков, Борис Стефанов, Симонета Иванова и Велислав Маринов. В по-ранните етапи на турнира участие взе и Михаил Николов, а отборът бе воден от Всеволод Капустянов. Победата на плевенчани е напълно закономерна, като се има предвид, че те са активни състезатели в клубовете от нашата област - Спартак Плевен XXI, Плевен XXI и Михаил Тал от Червен бряг.

Карате

Петромакс взе 3 златни медала на първенството по джу джицу

Станислав Цанов и Ивет Горанова, сн. Ани Антонова

Плевенският клуб по карате Петромакс грабна 8 медала на провелото се в Бяла Слатина държавно първенство по джу джицу, организирано от националната ни федерация по този спорт. В надпреварата участваха над 140 състезатели от страната. Плевенчани извоюваха 3 златни, 4 сребърни и 1 бронзов медал. В крайното комплексно класиране по медали КБИ Петромакс стана четвърти. На трето място се класира Централният полицейски карате клуб, който също спечели три златни медала, но има две сребърни титли повече.

При система дуо отлично се представиха Станислав Цанов и Ивет Горанова. Възпитаниците на плевенското Спортно училище "Георги Бенковски" - спорт карате, бяха единствената микс-двойка (момче - момиче), затова им се наложи да мерят сили при системата дуо за мъже. Горанова и Цанов играха общо 3 срещи при участието на 6 отбора. Във всяка от срещите плевенчани биха убедително и се окичиха заслужено със златните медали и шампионската титла. Ивет Горанова стана шампион и в категория до 52 кг на система файтинг. В същата система, но в категория до 50 кг, съотборниците й Станислав Цанов и Теодор Димитров се срещнаха на финала. Станислав стана вицешампион на категорията, а Теодор Димитров се окичи със златен медал.

Сребро извоюваха Изабел Кръстева в категория до 62 кг, Евгени Михайлов в категория до 55 кг и Християн Цветков в категория до 46 кг. Много емоционални бяха срещите на Николай Асенов, като бронзовият му медал от първенството според мнозина се равнява на златен.

Лека атлетика

Кристияна Николова с три титли от Балчик

Девет медала - 4 златни, 3 сребърни и 2 бронзови, спечелиха състезателите на плевенския клуб Георги Дъков на турнира по лека атлетика "Дионисополис" в Балчик. Кристияна Николова се окичи с 3 титли при момичетата до 14 години в дисциплините чук, хвърляне на топка и скок на дължина. Злато спечели и Рената Петкова, която триумфира в сектора за тласкане на гюле при девойките старша възраст.

Тройната шампионка Кристияна Николова победи в сектора за хвърляне на чук при момичетата с постижение от 32,75 метра, като изпревари точно с два метра другата състезателка от АК Георги Дъков Яна Копчева - 30,75 м. В хвърлянето на топка двете плевенски атлетки отново окупираха първото и второто място, като Кристияна взе златото с 16,24 м, а Яна се окичи със среброто с резултат 9,03 метра. Кристияна Николова взе злато и в скока на дължина от място с постижение от 2,02 метра.

В сектора за тласкане на гюле за девойки старша възраст Рената Петкова спечели златния медал с резултат 13,86 метра, а бронзът стана притежание на другата плевенска гюлетласкачка Виктория Миткова с 10,63 метра. Те спечелиха още две отличия - сребърно и бронзово, съответно с резултати от 39,00 м за Миткова и 36,15 - за Петкова.

Сторгозия Градище - късно снощи

Заб: Последният 26 кръг на А ОФГ ще се играе на 09.06 (неделя) от 18 часа поради провеждане финалите на Каменица.