"BG Север" - брой 19 (20 - 26 май 2011 г.)

Футбол

Спартак (Плевен) инкасира първа загуба през пролетния полусезон

Момчетата на Красимир Бислимов отстъпиха с 0:2 на Ботев (Козлодуй)

Спартаковци бяха равностойни на чуждия теренСтраницата подготви Николай ИВАНОВ

Футболният Спартак (Плевен) допусна първа загуба през пролетния полусезон в първенството на Северозападната "В" група. Момчетата на Красимир Бислимов отстъпиха с 0:2 при визитата си на Ботев (Козлодуй) и пропуснаха да се приближат до второто място. Домакините, които се борят за влизане при професионалистите, бяха по-напористи през по-голямата част на срещата и заслужено стигнаха до трите точки. Двата отбора се захапаха още от първия съдийски сигнал, като първото положение бе за Спартак. Рудашки изкочи на стрелкова позиция, но се забави и топката му бе избита. В 21-вата минута Ботев стигна до гол. След изпълнение на ъглов удар Салиев бе най-съобразителен в наказателното поле и изпрати топката в мрежата. Плевенчани опитаха бързо да върнат попадението, но не успяха да преодолеят стабилната отбрана на енергетиците. В предни позиции се чувстваше отсъствието на Кунчо Кунчев, който със своя опит бе нужен за играта срещу сгъстена защита. В началото на втората част интригата бе убита с втори гол на Ботев. Главният съдия Мустафа Шевкет отсъди 11-метров наказателен удар за нарушение на Борислав Иванов срещу противников състезател. Ганчев не сгреши от бялата точка за 2:0. Десетина минути по-късно домакините останаха с 10 души, след като Йовчев бе изгонен за поредното си нарушение срещу Рудашки. Спартак натисна, но не успя да превземе противниковата врата, регистрирайки първа пролетна загуба. След това поражение на плевенчани остава да се борят за третото място в групата.

"Срещата се игра на много тежък терен, което бе предимство за съперника. Ние не можехме да разчитаме на четирима свои футболисти, което също даде отражение. Все още нямаме нужния синхрон в защита след заминаването на Радослав Иванов и Теодор Михайлов за чужбина. Кунчо Кунчев също ни липсваше в атакуващ план. Повратният момент в срещата бе измислената дузпа в началото на второто полувреме. Ние също имахме нашите шансове, но ги пропуснахме. Сега ни предстои двубой с лидера Бдин. Готвим се за предстоящата среща. Именно срещу такива съперници ще проличи къде е нашето място. Надявам се да зарадваме привържениците ни с добра игра и победа", сподели наставникът Красимир Бислимов.

Двубоят срещу Бдин е на 22.05. (неделя) от 18,00 ч. на градския стадион "Плевен".

Срещу Ботев (Козлодуй) Спартак игра в състав: Николай Христов, Радослав Иванов (капитан), Кръстев, Игнатов, Борислав Иванов, Петров, Петков, Ивайло Иванов, Рудашки, Шопов, Стефан Христов (Валентинов).

Левски и Гигант не се предават

Борещите се за оцеляване в Северозападната "В" група отбори на Левски и Гигант (Белене) постигнаха важни победи по пътя към спасението си. Миналата седмица бе особено щастлива за тима от Белене. С 3 минути игра Гигант спечели 6 точки и спасението вече е близо. В междинния кръг съперникът от Белоградчик дойде със 7 футболисти за отбий номер и след 180 секунди един се хвана за крака с "неизличима" травма. В края на седмицата пък тимът получи служебна победа срещу отказалия се от участие Ботев (Димово). По-трудно бе на Левски, който взе ценни три точки срещу стабилния отбор на Янтра. Срещата бе равностойна, като през първото полувреме головите положения пред двете врати липсваха. След почивката по-активният тим бяха домакините. Противно на логиката обаче те получиха гол. Вкара го Косев при съмнително положение за засада. В средата на полувремето Венци Миленов изпълни фаул, топката рикошира в стената и спря в мрежата на габровци. Поредната грешка на съдията обаче утежни положението на домакините. След неправилно отсъден фаул вратарят на Левски Палев излезе да предотврати опасността и след съприкосновение със съперник получи втори жълт и червен картон. Останали с намален състав, домакините се амбицираха и на два пъти Камен Станчев можеше да вкара, озовал се сам срещу стража на гостите. Не успя, но секунди преди края грешката му поправи Атанасов, който получи топката пред празната врата след пробив и подаване на Иво Миленов. Този успех даде надежди на Левски, че ще успее да се спаси от изпадане в областната група. От потенциалните кандидати за оставане програмата на Левски изглежда най-тежка. На отбора предстои домакинство на лидера Бдин и гостуване на Спартак в последния кръг, когато евентуално трябва да се решава съдбата на изпадащите.

Каратеките на Милена Кирниколова с медали от международен турнир

Шихан Като заедно с нашите медалистиОтлично представяне направиха младите каратеки на водения от Милена Кирниколова клуб по карате Спартак Плевен на международната купа по карате до Шотокан "Шисейкан", която се проведе за осми път в София. Турнирът бе под патронажа на Шихан Садашиге Като - 9 дан, шеф инструктор на Интернационалната японска карате асоциация за Европа. Състезанието бе предхождано от двудневен ежегоден семинар, воден от Шихан Като. Специални гости за откриването на турнира бяха японският посланик и съпругата му, които отделиха време в натоварената си програма и останаха да гледат всички финали на престижния турнир. Шихан Садашиге Като бе натоварен и със задачата да наблюдава и селектира българските състезатели - претенденти за участие в световното първенство по карате в Германия през октомври. В надпреварата участие взеха представители на 6 държави - Унгария, Македония, Турция, Румъния, Грузия и България. В дисциплините ката и кумите се състезаваха над 150 каратеки. Състезателите на СКК Спартак Плевен положиха много усилия за достойно представяне и спечелиха 2 златни, 2 сребърни и 3 бронзови медала.

Най-големият успех бе в отборната дисциплина ката синхрон. При деца 10 - 11 г. двата отбора на клуба спечелиха шампионската и вицешампионската титла. Първи стана отборът в състав Екатерина Ядкова, Марк Томов и Тодор Тодоров. Само на една стотна в резултата втори остана отборът в състав Мирела Йолова, Ива Кръстева и Драгомир Василев.

Безспорно голям успех постигна и женският отбор по ката при възрастова група мъже и жени в състав Росица Николова, Маринела Петрова и Бетина Кисьова. Въпреки юношеската възраст на Росица и Бетина трите момичетата успяха да завоюват първото място, като надвиха отборите на Ипон (София), Фунакоши (София), Шогун (Созопол) и македонския отбор. Лично Шихан Като поздрави шампионките, като им даде насоки в подготовката за световното първенство, където те ще представляват България в тази дисциплина.

В индивидуалните битки в дисциплината кумите при 10 - 11-годишните момчета плевенските каратеки направиха нещо изключително - трима от четиримата участници в тази възрастова група се качиха на стълбичката. Вицешампион стана Марк Томов след 3 убедителни победи и 1 загуба на финала от състезател на клуб Ипон. Марк беше най-лекият в категорията, която беше опън, но това не му попречи по пътя към финала. На двете трети места се качиха Ивайло Боев и Тодор Тодоров след две победи и една загуба на полуфиналите. Трите момчета с този резултат дадоха сериозна заявка за подбора за световното първенство.

Достойно се представи в същата дисциплина и единствената ни девойка при 10 - 11-годишните. Ива Кръстева спечели бронзов медал след 2 победи и 1 загуба на полуфинала от състезателка на румънския отбор.

Треньорският щаб в състав Милена Кирниколова и Маринела Петрова определиха резултата на състезателите си като отличен. За световното първенство ще продължи да се готви отборът по ката при жените и шампионите при децата, както и медалистите от индивидуалните битки Марк Томов, Тодор Тодоров и Ивайло Боев.

Отборът на Писарово с промоция за А ОФГ

Футболистите на Писарово се окичиха със златотоОтборът на Левски (Писарово) спечели първото място в западната "Б" ОФГ и заслужи промоция за "А" група за новото първенство. Още преди началото на изминалия шампионат клубът заяви мераци за първото място. Финансовият благодетел на тима осигури 10-дневен лагер на Черноморието. В спор с Койнаре и Горна Митрополия Писарово извоюва първото място по категоричен начин. В последния двубой, който подпечата златните медали, Писарово надигра Садовец с 4:2. Клубът разполага с нужната база и финанси за участие в горната група. Амбициозното ръководство не мисли да спира до тук, а си поставя по-високи цели.