Любомир Тодоров спаси точката за Спартак в областното дерби

Синьо-белите и "партизаните" от Червен бряг извъртяха зрелищно 3:3

Плевенчани изравниха в даденото от съдията продължение, сн. авторът

Страницата подготви: Николай Иванов

Голово зрелище предложиха футболните отбори на Спартак и Партизан (Червен бряг) в дербито на Плевенска област за първенство на Северозападната В група. Двата състава извъртяха 3:3, като плевенчани изравниха в даденото от съдията продължение. При този резултат повече могат да съжаляват гостите, които водеха след първите 45 минути с 2:0, а по-късно и с 3:2, но в предоставеното от главния рефер Павел Мичев петминутно продължение на срещата спартаковци успяха да изравнят за крайното 3:3.

Гостите започнаха по-мобилизирано срещата. Още в 35-ата секунда Мартин Велев пробва вниманието на вратаря Антонов. От своя страна голмайсторът на Спартак Любомир Тодоров от пряк свободен удар затрудни максимално Николай Христов (Пантерата). Стражът на гостите спаси и опасен удар на Шопов. До почивката "партизаните" играха малко по-добре, докато домакините действаха стихийно и логично на два пъти бяха наказани. Първо в 26-ата Мартин Велев вкара с глава след центриране от фаул на Мариян Маринов и недобра намеса на Антонов, а 11 минути по-късно Петьо Славчев мушна втори гол, след бърза контраатака и перфектен пас на Велев. В 40-ата минута гостите останаха с човек по-малко, след като за втори жълт картон от игра беше изгонен Милен Тодоров за фаул срещу Владимир Русинов. Едва след почивката футболистите на Спартак заиграха на по-бързи обороти. С човек по-малко

гостите отпаднаха физически, започнаха да грешат по-често и резултатът не закъсня. В 63-тата минута след пробив отдясно на Пламен Илиев последва центриране и Цветослав Игнатов си вкара автогол в опита си да изчисти топката. Само след още десет минути голмайсторът на Спартак Любомир Тодоров вкара дежурния си гол и възстанови равенството - 2:2. Таранът на "синьо-белите" засече с глава перфектно центриране от крилото на юношата на Левски (София) Пламен Илиев. И когато всички на стадиона очакваха пълен обрат на резултата, домакините бяха попарени. Още ненарадвали се на изравняването, бранителите на Спартак само изгледаха как техният бивш съотборник Станислав Краев отбеляза трети гол за Партизан. В 75-та минута нападателят бе между трима защитници около границата на наказателното поле, но ударът му изненада вратаря и топката спря в мрежата зад Антонов. Това бе и единственият удар на гостите за цяло второ полувреме. Плевенчани не се предадоха и продължиха да търсят поне точката. След като в 80-ата минута Владимир Русинов тресна гредата зад Николай Христов с мощен шут от около 25 метра, дойде и първата минута на добавеното време, когато отново Любомир Тодоров надбяга двама защитници на гостите и изпреварвайки стража на Партизан, заби много прецизно топката в мрежата и фиксира крайното 3:3.

В следващия кръг плевенският Спартак ще пътува до далечния Видин, където ще гостува на местния Бдин, а Партизан ще посрещне в поредното областно дерби тима на Левски 2007. Срещите от 28-ия кръг ще се играят на 18 май (неделя) от 18,00 часа.

Съставите на двата отбора:

Спартак: Станислав Антонов, Лъчезар Кънчев, Теодор Михайлов, Светослав Кръстев, Станислав Маринов (85 - Ахмед Карабакъров), Васил Шопов, Тихомир Тодоров, Йоан Петков, Пламен Илиев Владимир Русинов, Любомир Тодоров.

Партизан: Николай Христов, Калоян Тодоров, Цветослав Игнатов, Пламен Алексиев, Милен Тодоров, Мариян Маринов (65 - Венцислав Сълев), Цветан Петров, Петьо Славчев (83 - Стефан Василев), Кирил Вълов, Станислав Краев, Мартин Велев (48 - Момчил Стоянов).

16 отбора в спор за купа Данон

Шестнадесет отбора от областите Русе, Видин, Габрово, В. Търново, Ловеч и Плевен ще вземат участие в зоната с домакин Плевен в тазгодишното издание на футболния турнир за деца Данониада. Надпреварата ще се проведе на 17 май на градския стадион "Плевен". Целта на турнира е да обогати спортно-състезателната дейност на учениците, родени след 01.01. 2002 година, да предостави възможност за включване на по-голям брой ученици в организирани извънучилищни състезания по футбол, да се създадат условия за подбор на талантливи футболисти - деца на възраст до 12 години и да се сформира отбор, който да представи България на Международната купа "Данон" 2014 година. Организатори на турнира са Министерство на образованието и науката чрез Национален дворец на децата и "Данон - Сердика" АД. "Данониада 2014" се провежда съвместно с Фондация "Димитър Бербатов". Допускат се до участие смесени отбори (момчета и момичета) или на отбори, съставени изцяло от момичета. Децата трябва да са родени в периода от 01.01.2002 г. до 31.12.2003 г. Играе се на 2 игрища, които се побират на един нормален футболен терен, като дължината на игралното поле на едно игрище представлява широчината на нормално футболно игрище; вратите са с размери 5 на 2 метра (тренировъчните за мъже). Мачовете се играят с подходящо спортно облекло и маратонки, обувки с гумени бутони или гуменки. Всеки мач е от две полувремена по 10 минути с 2 минути почивка. Отборите се състоят от 8 състезатели - седем полеви и един вратар и 4 резервни играча. Разрешени са неограничен брой смени. Играе се на елиминиране, като първите два състава от надпреварата в Плевен получават право да играят на финалите в София.

ЛЕКА АТЛЕТИКА

Матилда Ангелова със злато на висок скок

Ангелова с шампионски скок при младшата възраст, сн. интернет

Плевенската състезателка по лека атлетика Матилда Ангелова стана шампионка на скок височина при девойките младша възраст. Националният шампионат за юноши и девойки младша възраст се проведе в Сливен и в него се състезаваха над 550 участници от 86 клуба от цялата страна. Състезателката на Спартак (Плевен) надскочи съперничките си със 160 см, които преодоля от първи опит.

В същата дисциплина, но при юношите, шампион стана Сунай Янушев от Спринт (Червен бряг) с постижение от 191 см, които скочи от третия си опит. Сребърното отличие спечели лекоатлетът на Спартак (Плевен) Габриел Владимиров, който преодоля в най-добрия си опит 185 см.

При девойките в сектора за мятане на диск плевенчанката Полина Макаева се окичи със сребърния медал. Атлетката от АК Георги Дъков хвърли уреда на разстояние от 35.65 м.

Извън класирането, поради по-високата си възраст, се състезава и най-добрата плевенска дискохвърлячка Рената Петкова, която запрати диска на 45.00 метра.

В сектора за хвърляне на копие за девойки плевенската атлетика имаше две представителки. Петя Паскова спечели бронза с постижение от 32.65 метра, а Геновева Иванова стана четвърта с резултат от 32.33 м.

Още един бронзов медал спечелиха плевенските лекоатлети. В дисциплината троен скок за девойки състезателката на Спартак (Плевен) Ирена Кацарска грабна отличието със скок от 11.23 метра.

Междувременно плевенският състезател в дисциплината скок на височина за мъже Тихомир Иванов отново подобри своето лично постижение. Състезателят на Спартак (Плевен) участва извън класирането в надпреварата при юношите старша възраст и скочи с нови 2 см повече от досегашния си рекорд, преодолявайки 222 см.

Тихомир започна състезанието си от 190 см, през които премина без особени затруднения. След това преодоля 200 и 210 см. На 218 см се справи от трети опит, а 222 см премина от втори.

Среброто при старшата възраст стана притежание на шампиона при юношите младша възраст Сунай Янушев от Спринт (Червен бряг), който скочи 190 см.

Състезателят на Спартак Невен Колев завоюва бронза със 185 см.

Бридж

Найтингейл с победи на два турнира

Плевенският отбор по спортен бридж Найтингейл в състав Слави Алексиев, Златозар Сариев, Румен Върбанов и Юри Николов спечели два отборни турнира. Първият се състоя в град Априлци и в него взеха участие 4 отбора от Плевен, Червен бряг, Сопот и домакините от Ловеч, които предоставиха отлични условия на участниците. Отборите играха по системата "всеки срещу всеки" мачове по 16 дона, като плевенчани спечелиха и трите си срещи.

Вторият успех на Найтингейл бе във веригата "Западна лига". В град Враца се състоя третият кръг на веригата. Осем отбора от София, Плевен, Враца, Перник, Червен бряг и Златица играха "всеки срещу всеки" мачове по 8 дона. Отборът на Найтингейл постигна 5 победи и 2 загуби и спечели първото място, като с това оглави генералното класиране след трите турнира. В този кръг добре игра и другият плевенски отбор Спартак (състав Росен Попов, Мирослав Пашев, Цанко Василев, Станислав Миленков, Любомир Мазнов, Чавдар Андреев), който постигна 4 победи и 3 загуби, отредили му петото място.

Следващият кръг на "Западна лига" ще се състои на 22 юни в град Златица.