"BG Север" - брой 18 (13 - 19 май 2011 г.)

СПОРТ

ШАХМАТ

Наши момичета с основен принос за балканската титла на България

Симонета Иванова и Гергана Димитрова бяха част от националния отбор в Крагуевац

Двете състезателки с купите - Гергана (вляво) и Симонета Двете състезателки с купите - Гергана (вляво) и Симонета

Страницата подготви Николай ИВАНОВ

Българският национален отбор по шахмат за девойки извоюва балканската титла на турнира в сръбския град Крагуевац. 22 състезателки от 5 балкански държави - Румъния, Черна гора, Сърбия, Гърция и България се включиха в надпреварата. Плевенчанките Симонета Иванова и Гергана Димитрова като част от българския национален отбор бяха със съществен принос за успеха. Отборите включваха по 4 състезателки - държавните шампионки на своите страни, като всяка защитаваше своята възрастова група - 10, 12, 14, 16 години. Борбата се проведе в 5 кръга - всеки срещу всеки. Контролата за игра бе 1 час и 30 минути на състезател + 30 секунди за всеки изигран ход. В първия кръг Симонета стартира лошо и загуби от шампионката на Черна гора Блажич, но другите момичета, сред които и Гергана Димитрова, победиха и срещата завърши 3:1 за България. Последва равенство с домакините от Сърбия и победа над Румъния - 2,5:1,5. Симонета игра чудесно и в двете партии и победи. Последният кръг нашите момичета трябваше да се изправят срещу Гърция, която водеше в класирането преди решителните партии. Само победа даваше титлата на българките, а победа на Симонета я правеше еднолично първа при 14-годишните. След 3-часова игра всичко в първенството оставаше да се решава на дъската на Симонета Иванова и шампионката на Гърция Елисавет Папатанасио. След 5-часова битка плевенчанката успя да пречупи коравата противничка и да донесе титлата и златните медали на България. Тази победа беше изключително важна и в личен план за Симонета, тъй като й донесе и наградата за шампион при 14-годишните девойки с 3 точки от 4 възможни. Тя е едноличен победител на дъската си и защити балканската си титла от миналата година. Другата плевенчанка - Гергана Димитрова, бе дебютантка на състезание от подобен ранг, но това не й попречи да покаже трети резултат на трета дъска.
Междувременно състезателите на Спартак Плевен ХХI Светозар Цеков и Пламен Василев играха в отбора на УНСС - София, на международния студентски турнир в Турция, в който взеха участие 54 отбора от над 10 страни. Светозар Цеков игра на втора дъска и постигна 6 точки от 7 възможни и даде втори резултат на дъската си. Пламен Василев спечели 5,5 точки на четвърта дъска и отборът им спечели първото място. На трето място е отборът на НСА, в който игра друг състезател на плевенския клуб - Росен Лазаров.

ФУТБОЛ

Спартак с нулево равенство в Мездра

Спорът за третото място между Локомотив и Спартак в Мездра не бе разрешен след нулевото равенство между двата отбора. За 90 минути нито един от съперниците не можа да наложи волята си, като си пролича, че футболистите на Красимир Бислимов притежават повече футболни достойнства, но не успяха да се възползват от положенията си. Железничарите от Мездра също имаха своите шансове в края на мача, когато и гредата помогна на Спартак.
Първото полувреме бе скучно, като премина главно в движение на топката между двете наказателни полета. Съперниците чакаха противникова грешка, но и двете защити бяха на висота. За Спартак в защитния вал не се почувства отсъствието на Теодор Михайлов, който вече изигра последния си мач с екипа на плевенчани за това първенство. Младият защитник бе на бал през седмицата, а заедно със съотборника си Милен Тодоров замина на бригада в Англия.
След почивката за вратарите имаше повече работа. Нападателите се постараха повече в офанзивен план. Цветанов, Златков и на два пъти Георги Иванов опитаха да вкарат за "железничарите", но усилията им бяха напразни. Най-интересно стана в последните минути. Първо в 83-ата Цветанов уцели гредата на плевенската врата. След това влезлия като резерва за Спартак Валентинов с глава отправи опасен удар, но Асенов хвана топката. Малко преди последния съдийски сигнал отново Валентинов стреля, но не уцели вратата на Локомотив, за да се запази нулевото равенство и да остави спора за третото място между двата състава да се решава по задочен път.
Спартак игра в състав: Васил Тодоров, Радослав Иванов (капитан), Кръстев, Игнатов, Милен Тодоров, Петров, Петков, Шопов (88 - Борислав Иванов), Рудашки, Кунчев, Ивайло Иванов (69 - Валентинов).

Паткарите на финалите за купа Каменица

Отборът на ПаткаритеОтборът на Паткарите се класира за финалите на "Каменица Фен купа" 2011, след като зае второто място на регионалния турнир, който се проведе в Габрово. След ексцесиите, които съпътстваха последните издания на Каменица в Плевен, организаторите решиха да преместят надпреварата в по-спокоен регион. Така плевенските фенове на най-популярната игра бяха лишени от едно удоволствие. Плевенските Паткари, които са футболисти на Пелишат, записаха четири победи, които им позволиха да спорят за първото място. Във финалната среща, където срещнаха Барса (Севлиево), плевенчани поведоха, но в крайна сметка отстъпиха с 1:3. Независимо от поражението, Паткарите се класираха за големия финал, който ще се проведе през септември. Стражът на Паткарите Сергей Пухтеев грабна приза за най-добър вратар.
Друг плевенски отбор - на Батковците, пък постигна най-изразителната победа на турнира в Габрово - 7:0 срещу Кинжалите.
Екипът от скаути на Димитър Пенев следеше за най-добрите играчи в областта. Имената на талантливите аматьори ще бъдат обявени в края на юни. Ръководени от легендарния треньор, те ще играят в Звездния тим на Каменица за победа срещу Златните момчета на България от световното през 1994 г. Техен капитан ще бъде Йордан Лечков, който ще има задачата да събере част от своите съотборници за зрелищния мач, планиран за началото на юли. Класиралите се за големия финал ще се борят за титлата в изцяло професионални екипи, отново осигурени от партньора на турнира.

Децата на ФК Плевен отново се класираха на Данониада

Малките футболисти ликуват след победатаФутболният отбор на ФК Плевен за деца, родени 1999 и 2000 г., се класира по безапелационен начин за финалите на Данониада. Малките плевенски футболисти надиграха по категоричен начин своите съперници и без да допуснат гол се класираха за 5-и пореден път на финалите на Данониада. Те ще се проведат в края на май на стадион "Българска армия", като в заключителния турнир ще вземат участие 12 отбора. Надеждите на клубния президент Николай Тодоров са ФК Плевен отново, както в предишните си участия, да остави трайна следа в надпреварата.

Студентите спретнаха турнир по повод празника 24 май

Спортен турнир под патронажа на ректора на Медицинския университет в Плевен проф. Григор Горчев е организирал Студентският съвет на вуза по повод 24 май, съобщават от там. Събитието започна на 9-и и ще продължи до 18 май на игрището и в спортната зала на висшето училище.
Студентите, служителите и преподавателите ще се състезават в общо 8 дисциплини: футбол, баскетбол, волейбол, тенис на корт, тенис на маса, спортно катерене, бягане и дърпане на въже. Наградите за победителите в отделните дисциплини са осигурени от Студентския съвет и ръководството на университета.
Днес (13 май) от 14, 30 ч. ще бъде турнирът по спортно катерене. Половин час по-късно започва тенис на маса и тенис на корт.
Новата седмица в понеделник (16 май) стартира с футболен мач от 17,30 ч. Със същия час на следващия ден са турнирите по волейбол и баскетбол. В сряда (18 май) програмата започва в 14,00 ч. с дърпане на въже, в 15,00 ч. продължава с индивидуални игри, а от 17,00 ч. е футболната среща с преподавателите. Награждаването на победителите е от 18,30 ч.

Баскетболистите отпаднаха с високо вдигнати глави

Баскетболистите на Спартак отпаднаха на четвъртфиналите на държавното първенство по баскетбол в Националната баскетболна лига след две загуби от Левски. Плевенските баскетболисти обаче направиха това с високо вдигнати чела. Напук на финансовата немотия, момчетата на Тихомир Милев изнесоха няколко запомнящи се мача в края на редовния сезон, а в първия плейоф срещу сините бяха близо до сензацията насред София. Спартак бяха на крачка от победата, след като водеха през почти цялото второ полувреме, но няколко решителни намеси на реферите не позволиха на нашите баскетболисти да хвърлят бомбата. Левски победи след продължение, когато плевенчани вече се бяха изчерпали психически, а техният капитан Хрисимир Димитров вече бе на пейката за 5 лични нарушения.
Във втората среща в Плевен нашите не намериха противодействие на Арън Харпър, който бе над всички със своите 32 точки, 9 борби и 6 асистенции. Добре се включи и Доналд Коул, който завърши с 18 точки. За Спартак капитанът Хриси Димитров бе най-резултатен с 19 точки, а Илия Станков добави 11.
Спартак завърши на седмо място в крайното класиране, като феновете се надяват за следващото първенство клубът да намери стабилно финансово рамо, за да се гонят и по-високи цели.