Спартак отпадна на четвъртфиналите от плейофите след 2 загуби от Балкан

Цветослав Острев взе приза за най-много асистенции в първенството

Острев с най-силен сезон в кариерата си, сн. архив

Страницата подготви: Николай Иванов

Баскетболистите на Спартак приключиха участието си в Националната баскетболна лига на четвъртфиналите от плейофите. Плевенчани бяха елиминирани от Балкан (Ботевград) след две загуби. Във втория четвъртфинален сблъсък, който се игра в зала "Балканстрой", Спартак игра над възможностите си, но не можа да надскочи себе си и загуби от Балкан с 81:92 (17:23; 22:28; 19:22; 23:19). По този начин момчетата на Цветан Антов загубиха с 0:2 серията и отпаднаха от битката за титлата. Самата среща започна с осем поредни точки на гостите от Ботевград. Серията нарасна на 2:10 в полза на Балкан, който запази преднината си през цялата първа четвърт. На моменти разликата беше двуцифрена, но добрите изяви на плевенските баскетболисти свалиха разликата само на 6 точки след първите 10 минути. След 9:2 точки в началото на втория период гостите поведоха с 13 точки, а на почивката бяха с 12 напред - 51:39. Третата четвърт премина при поделено надмощие. Двата състава направиха по две дълги серии, но в крайна сметка разликата се запази. Веднага след почивката плевенските баскетболисти започнаха по-съсредоточено и отново се върнаха в мача след две поредни тройки на Веселин Георгиев и Симеон Ценов за 47:55. Ноа Далмън обаче отново напомни за себе си, а Станимир Маринов дирижираше умело играта на тима за 73:58 за Балкан.

Сръбският център на Спартак Саша Топчов на няколко пъти затрудни максимално отбраната на гостите и даде импулс на своите, след като свали

разликата на 67:78. Слободан Божович и Ноа Далмън обаче отговориха на предизвикателството и Балкан си върна двуцифрената преднина - 18 точки, която бе достатъчна за крайното 92:81. Играч на мача стана плеймейкърът на Балкан Станимир Маринов, който изнесе втори пореден силен мач за три дни и беше с основен принос за победите на своя отбор. Маринов остави срещу името си в статистиката 27 точки, 9 борби и 9 асистенции. За Спартак петима баскетболисти записаха двуцифрен актив в мача. Най-резултатен с 19 точки плюс 6 борби бе Веселин Георгиев, 18 и 8 асистенции записа Цветослав Острев, а със 17 и 10 борби завърши Саша Топчов.

В първата среща баскетболистите на Балкан спечелиха още по-убедително - 99:73 (21:18; 27:19; 22:18; 23:22).

Единствено в първата четвърт плевенчани се опитаха да бъдат равностойни. Двата отбора си размениха на няколко пъти водачеството, но в самия край все пак ботевградчани излязоха напред с 18:15. Най-важният момент в мача беше бързото неутрализиране от домакините на плеймейкъра на Спартак Цветослав Острев, който в началото на втория период извърши третото си лично нарушение и седна на пейката, заменен от Александър Дяковски. Това повлия много на успеваемостта в атака на плевенския отбор. Балкан успяваше да поддържа комфортна двуцифрена преднина и завърши мача без проблеми. Въпреки отпадането си от борбата за медалите, в Спартак имат повод за радост. Плеймейкърът Цветослав Острев, който прави най-силния сезон в кариерата си, завърши като лидер по асистенции. Плевенският гард има 136 подавания, което прави средно 5,9 точни паса в изиграните от него 23 мача. Четири пъти през настоящия сезон Острев записваше двубои с двуцифрен брой асистенции. Освен с точната си ръка Цецо Острев подплати добрата си форма през тазгодишната кампания и с много добра игра както в защита, така и в нападение. За това говори и статистиката - плевенският баскетболист цели пет пъти по време на сезона стигна до дабъл-дабъл. Острев е записал и по 4,9 борби, както и 13 точки средно на мач.

Логично се стигна и до повиквателната за Цецо Острев от националния селекционер Георги Младенов. Гардът на Спартак е включен в разширения състав на тима, който ще започне подготовка за квалификациите за Евробаскет 2015. Повиквателни са получили 22-ма баскетболисти, които трябва да се явят на първия лагер на 1 юли. Подготовката ще продължи 40 дни.

Цветомир Острев получи наградата си за най-добър подавач пред плевенските фенове, непосредствено преди втория двубой срещу Балкан.

КИКБОКС

СК Скорпион извоюва отборната титла

Плевенските победители

Плевенският спортен клуб по кикбокс Скорпион извоюва отборната титла на провелото се в София държавно лично и отборно първенство по кикбокс - фул контакт. В надпреварата взеха участие 49 отбора от цялата страна. Плевенските състезатели с треньори Димитър Пенчев и Стилян Ангелов извоюваха 4 златни, 3 сребърни и 3 бронзови медала в отделните категории. Победители станаха Захари Бойчев (71 кг), Емо Станчев (86 кг), Антонио Конов (67 кг) и Едуард Гетов (54 кг). Със сребро се окичиха Дени Янушев (75 кг), Рейхан Тодоров (63,5 кг) и Николай Маринов, който се състезава при 60-килограмовите, а неговата титулярна категория е 57 кг. Бронзовите отличия са за Лъчезар Димитров (63,5 кг), Тодор Николов (57 кг) и Ивайло Николаев (75 кг).

ФУТБОЛ

Любомир Тодоров вкара 4 гола на Янтра

Спартаковци бяха по-активните на терена, сн. авторът

Нападателят на Спартак реализира и четирите попадения за категоричния успех с 4:0 на плевенчани срещу Янтра (Габрово). Срещата за първенство на Северозападната В група се игра под непрекъснат дъжд. Тежкият терен помогна повече на гостите, които предимно рушаха играта, а на моменти с откровено груби действия спираха атаките на плевенските футболисти. Главният съдия не взе навреме мерки и Спартак даде свидна жертва. В 26-ата минута Альоша Илиев бе пресрещнат грубо за една спорна топка и бе принудително сменен. Най-острият плевенски футболист бе откаран дори в болница още по време на мача със съмнение за счупен крак. Ако най-лошите прогнози се сбъднат, за Альоша първенството приключи. Крепостта на габровци издържа до 42-рата минута. След пробив на Кънчев по дясното крило последва пас към Тихомир Тодоров в наказателното поле, където плевенският футболист бе спънат. Отсъдената дузпа бе реализирана от Любомир Тодоров. Голмайсторът на плевенчани на два пъти пропусна по-рано да открие резултата, тъй като вратарят на гостите се намеси решително.

И след почивката момчетата на Бойко Цветков продължиха да са по-активният отбор. В атаките се включваха дори и защитниците, които почти нямаха работа. Нападателите на Янтра въобще не поглеждаха към вратата, пазена от Антонов. Мачът на практика приключи в 52-рата минута, когато Любчо Тодоров изпрати топката в мрежата на габровци. Разгромът бе оформен в 72-рата и 82-рата минути с нови два гола на плевенския голмайстор. Веднъж гредата помогна на Янтра след удар с глава на Кънчев.

След 68-ата минута Спартак остана с десет души на терена, след като капитанът Атанас Атанасов ритна без топка противников състезател и получи директен червен картон.

"Доволен съм от старанието на момчетата - сподели след срещата старши треньорът Бойко Цветков. - Те се приспособиха бързо към тежкия терен. Гостите играха доста грубо и съдията трябваше да вземе мерки още в началото. Контузията на Альоша Илиев е неприятен удар за нас, защото ни предстоят важни мачове до края на първенството". В сряда Спартак гостува на Ком (Берковица) в междинния кръг на Северозападната В група, като срещата завърши след редакционното приключване на броя. В неделя - 11 май, е областното дерби между Спартак и Партизан (Червен бряг). Срещата е от 18 часа на градския стадион "Плевен".

Партизан игра феърплей в Белене

Отборът на Партизан (Червен бряг) завърши наравно 0:0 гостуването си на Гигант (Белене) и записа второ поредно реми в шампионата на Северозападната В група. Седмица по-рано играчите на Илиян Здравков направиха ново 0:0 като домакини с тима на Ситомир (Никопол). В крайдунавския град тимът от Червен бряг за пореден път показа, че не участва в задкулисни игри и не "подариха" трите точки на домакините, въпреки слуховете, че двата тима от Плевенска област ще играят за оставането на Гигант в третия ешалон. Беленчани са сред потенциалните изпадащи и не могат да бъдат сигурни за оставането си в групата. През първото полувреме Партизан тотално надигра своя опонент, като на няколко пъти бе близо до отбелязване на гол. Още в 8-ата минута Мартин Велев изведе Станислав Краев в наказателното поле на Гигант, но нападателят пропусна от удобна позиция. Минути по-късно Петьо Славчев навлезе в наказателното поле на домакините и стреля технично, но вратарят на Гигант отрази удара. В 27-ата минута Петър Ванков стреля с глава, но вратарят на домакините отново бе на мястото си и изби удара. Осем минути по-късно Милен Тодоров също нямаше късмет в завършващата фаза.

През втората част играчите на Гигант излязоха с единствената мисъл за запазване на резултата. Футболът отстъпи на грубите единоборства и неспортсменското поведение, а от 45-те минути на второто полувреме се играха не повече от 30 заради постоянните опити на домакините за печелене на време. В резултат на грубата игра на футболистите на Гигант трима от основните играчи на Партизан - Петър Ванков, Галин Великов и Цветан Петров, получиха контузии и са под въпрос за предстоящото дерби със Спартак.