Футбол

С драматична победа в Севлиево Спартак се върна в битката за елита

Клубните босове седнаха на преговори с играчите след обявения бойкот

Страницата подготви: Николай Иванов

Футболният Спартак (Плевен) се завърна в битката за влизане в А група след драматичната победа като гост с 2:1 над Видима Раковски (Севлиево). С попадения на Любомир Тодоров и Александър Киров плевенчани успяха да обърнат мача в Севлиево. Те губеха в началото на второто полувреме с 0:1, но с двата гола в края на влезлите като резерви нападатели успяха да спечелят с 2:1 и да грабнат много важни три точки по пътя към елита. След изиграния 20-ти кръг на "Б" група разликата до второто място е само две точки, а за Спартак тепърва предстоят преки двубои с челниците.

През първата част на мача срещу Видима Раковски спартаковци владееха повече топката, но домакините първи стигнаха до опасност пред вратата на Васил Тодоров. В 12-ата минута Крачунов опита удар, но Мариян Блажев изчисти от голлинията. В 19-ата минута Михаил Милчев стреля от 30 метра, но не успя да улучи очертанията на вратата. Три минути по-късно Любомир Иванов отправи хубав шут, но и неговият удар мина покрай гредата. В 29-ата минута и Ивайло Раденцов опита своя мерник, който също беше неточен. Така двата отбора се оттеглиха на почивката при нулево равенство. През второто полувреме се случи най-нелогичното. В 51-ата минута домакините взеха преднина, след като Кристиян Григоров направи много груба грешка, която бе веднага наказана от бившия нападател на Спартак Ангел Русев - 1:0 за Видима Раковски. Този резултат се запази до 81-ата минута, когато Любомир Тодоров със страхотен удар изравни, а три минути по-късно дошлият наскоро от софийския Левски млад нападател Александър Киров бе изведен отлично сам срещу вратаря на домакините Конов, излъга го и донесе трите точки на плевенския тим.

По традиция вече в лагера на плевенчани никога не е спокойно. Само два дни преди гостуването на Видима се стигна до бойкот на футболистите. Те отказаха да излязат за тренировката миналия петък, независимо че клубното ръководство им носеше заплатите. Именно парите се превърнаха в ябълката на раздора. Причината за бойкота бе разминаване между сумите, за които играчите се бяха разбрали с новите босове, и заплатите, фигуриращи в официалните им договори. Според футболистите носените суми сериозно са се разминавали с предварителната уговорка. През миналия месец пак получили по-малко пари като обяснението тогава било, че разликата се удържа за глоби за трите поредни загуби в началото на пролетния полусезон. Сега председателят на Надзорния съвет Кирил Тодоров и адвокат Димитър Димитров твърдели, че такава е уговорката с играчите и така ще бъде до края на първенството. Именно това накарало футболистите да откажат да тренират. Те заплашиха, че няма да пътуват до Севлиево в неделя, ако проблемът не бъде разрешен. От своя страна Кирил Тодоров обяви, че на футболистите на тима е изплатено всичко, което фигурира в договорите им. "Всичко, което е записано, играчите са го получили до стотинка. Дори сме изплатили и премията за победата над Септември (Симитли). Преди гостуването в Севлиево ще дадем пари и за равенството в Шумен", заяви тогава Тодоров.

Изправени пред угрозата Спартак да играе с юношите си срещу Видима Раковски, клубните босове седнаха на преговори с играчите. Постигната е договорка за сумите, които футболистите ще получават до края на първенството. Мачът в Севлиево показа, че постигнатото разбирателство е дало добър резултат.

В следващия 21-ви кръг на Спартак предстои ново важно домакинство. В Плевен момчетата на Стефан Колев ще посрещнат петия - Банско, като двубоят ще се играе на 28 април (неделя) от 17,00 часа.

КАРАТЕ

Децата на Петромакс с три първи места

Шампиони ката отборно, сн.  Ани Антонова

Повече от 300 състезатели от 27 клуба в страната взеха участие на провелото се в Сливен национално първенство за деца и младша възраст, за всички дисциплини - индивидулани и отборни, ката и кумите. Надпреварата е част от редовния спортно-състезателен календар на Българската национална карате федерация за 2013 година. Младите лъвчета на плевенския КБИ Петромакс, повечето от които възпитаници на Спортно училище "Георги Бенковски", извоюваха 3 златни, 2 сребърни и 4 бронзови медала. Силно представяне направиха каратеките на Петромакс при родените през 2000 г. - дисциплина кумите индивидуално. В категория до 52 кг Станислав Цанов се окичи с бронзов медал. Той реши да изиграе и няколко кати в дисциплина ката индивидуално и се класира на пето място. При момичетата добро представяне направи и бронзовата медалистка Виктория Росева, която се класира трета в категория над 50 кг. Клубен финал имаше в категория до 50 кг при момичетата - шампион на категорията стана Ивет Горанова, а вицешампион съотборничката й Йоанна Иванова. Ивет мери сили и в дисциплина ката индивидуално и зае второ място. При родените 2001 г. отлично представяне направи Теодор Димитров - шампион в категория до 52 кг. С бронз се окичи роденият през 2003 г. Максим Христов в категория над 37 кг. Златни медали и шампионска купа за плевенчани имаше и в дисциплината ката отборно. Йоанна Иванова, Ивет Горанова и Виктория Росева се качиха на най-високото стъпало на почетната стълбичка.

Състезателите на Петромакс се готвят за участие в третия по ред турнир за купата на община Червен бряг, който ще се проведе на 28 април.

БАСКЕТБОЛ

Илия Станков вкара 29 точки на родния си Балкан, сн. Авторът

Успех за престиж в последния мач

Баскетболистите на Спартак спечелиха последната си среща в тазгодишното държавно първенство на Националната баскетболна лига за мъже. Плевенчани надиграха Балкан (Ботевград) със 78:74 (23:5; 10:23; 25:25; 20:21), като това бе победа най-вече за престиж. Възпитаниците на Цветан Антов бяха твърдо на деветото място, което не ги класира за финалните плейофи. По традиция Спартак прави оспорвани дербита с Балкан и сега не се случи нещо по-различно. Това беше втора победа през кампанията за момчетата на Цветан Антов над ботевградчани. Останалите четири успеха през годината бяха срещу Младежкия национален тим - три пъти, и веднъж - над Черноморец (Бургас. Спартак допусна 21 загуби в редовния сезон и завърши с актив от 33 точки. Гостите от Ботевград пък приключиха първенството на трета позиция.

Двубоят с Балкан започна с минута мълчание в памет на Стефан Станков - дългогодишен национал по баскетбол. Домакините изиграха най-добрата си първа част от началото на сезона. Атаките на Росен Софрониев, Веселин Георгиев, Денис Агре и Димитър Маринчешки се редяха една след друга, а от другата страна гостите не намираха верните решения към коша на съперника и завършиха със скромните за своите възможности 5 точки срещу 23 за Спартак. До почивката обаче балканци започнаха да навлизат в мача, а непосредствено преди почивката записаха серия от 8:0, която намали разликата на 5 точки - 33:28. След паузата гостите опитаха всичко и на няколко пъти стигнаха до равенство, но все още тежката си дума не бе казал капитанът Илия Станков. Въпреки създаденото напрежение от някои реферски отсъждания, непримиримостта на домакините бе възнаградена, а финалната сирена прозвуча при 78:74.

В срещата над всички се открои за пореден път най-добрият баскетболист на домакините и ветеран в отбора Илия Станков. Той наниза цели 29 точки в коша на противника. От останалите плевенски баскетболисти отново добра игра показа Димитър Маринчешки, който записа нов дабъл-дабъл в кариерата си след 16 точки и 15 борби. С принос за успеха бяха и Веселин Георгиев и Александър Дяковски, които се отчетоха

съответно с 9 и 8 точки.

"Мачът бе напрегнат и вероятно за това имаше брак в действията ни. Изпуснахме доста борби, но накрая се поздравихме с успеха, което макар и без значение е добър завършек на сезона. С момчетата си паснахме и успяхме да изградим добър колектив",

каза след срещата един от основните баскетболисти на плевенчани Димитър Маринчешки. Ветеранът Илия Станков също даде своето мнение: "Лесно започнахме и натрупахме преднина - вероятно заради отпускането на Балкан след победата им в предния кръг над Лукойл Академик. Успехът ни обаче е свързан и с нашата игра. Показахме много добър процент на стрелбата за три точки. Според мен се получи хубав мач за публиката и завършихме с победа сезона пред нашите фенове."

ЛЕКА АТЛЕТИКА

Ново злато за Рената Петкова

Плевенчанката Рената Петкова грабна златото на тласкане на гюле на традиционния турнир по лека атлетика в памет на Никола Вълчанов, който се проведе в Габрово. Над 100 състезатели от 17 клуба в страната взеха участие в надпреварата, чийто организатори бяха общината, БФЛА и местният клуб Тот атлет.

Състезателката от плевенския АК Георги Дъков остана недостижима при тласкането на гюле, след като изпрати уреда на 13,66 метра. С над половин метър по-слаб беше резултатът на представителката на домакините Анна Чиприянова, завършила състезанието с 12,90 метра. Другата плевенчанка Виктория Миткова тласна гюлето на 11,11 м и приключи на четвърта позиция.

В беговите дисциплини също имаше присъствие на състезатели от Плевенско. В спринта на 100 метра Пламен Николов от Спринт (Червен бряг) завоюва сребърен медал с резултат 12,01 сек. Тук представителите на АК Георги Дъков (Плевен) - Георги Йорданов и Васил Панчев, са съответно 9-и и 10-и.

Йорданов участва и на 400 метра, където финишира 11-и. Преди него завърши Цветомир Цонков от Спринт (Червен бряг). Сребърният медалист от спринта Пламен Николов пък е 12-и.