баскетбол

Тежка загуба за Спартак в Ботевград

Центърът Саша Топчов завърши с дабъл-дабъл от 16 точки и 11 борби

Страницата подготви: Николай ИВАНОВ

Тежко поражение записаха баскетболистите на Спартак при гостуването си на Балкан (Ботевград) в среща от 24 кръг на Националната баскетболна лига. Момчетата на Цветан Антов бяха разбити в новата зала "Арена Ботевград" с 31 точки разлика - 96:65 (25:11; 34:19; 15:17; 22:18). Домакините започнаха много силно, като се възползваха по най-добрия начин от грешките на плевенските баскетболисти и след перфектна игра на Божович, Павел Маринов и Далмън поведоха с 25:11 в края на първата част. През втория период спартаковци се опитаха да намалят изоставането си, но борбеността на Топчов не бе достатъчна за прелом. Домакините не спираха да бележат от далечна дистанция за общо 7 тройки за 20 минути игра и 59:30 на почивката. След паузата ситуацията на терена не се промени особено и Балкан задържаше добрата си преднина от 27 точки. В началото на последните 10 минути плевенчани направиха серия от 5:0, за да намалят до 20 точки изоставането си, но силната игра на Станимир Маринов донесе за ботевградчани поредния им успех - 96:65. Състезателите на Балкан отново стреляха силно от тройката и успяха в 14 от 30 опита. Плевенчани този път не бяха много точни от далечна дистанция, като приключиха срещата само с 6 вкарани тройки от 27 стрелби.

За плевенския тим най-добър в мача беше сръбският център Саша Топчов, който завърши с дабъл-дабъл от 16 точки и 11 борби. Веселин Георгиев се отчете с 13 точки, Васил Александров с 12 и 5 асистенции, а Симеон Ценов добави още 10 точки. MVP в срещата беше гардът на Балкан Станимир Маринов, който записа срещу името си в статистиката 28 точки, 9 борби, 3 aсистенции и 2 откраднати топки. Освен Станимир Маринов резултатно играха още трима от съотборниците му, които реализираха по 12 точки - Ноа Далман (и 16 борби), Александър Груев и Мартин Маринов.

Така след този кръг момчетата на Цветан Антов имат в своя актив 5 победи и 16 поражения, като с 26 точки твърдо заемат седмото място във временното класиране. Успехът пък изкачи домакините от Балкан на втората позиция, като при две победи в оставащите им три мача те на 100% ще го запазят преди плейофите. Това автоматично означава, че ботевградчани ще бъдат и противник на Спартак в четвъртфиналите на шампионата. В събота (19 април) от 18,00 часа спартаковци ще пътуват за Самоков за двубой от предпоследния 26-и кръг с Рилски спортист.

Цветан Антов:

Младите трябва да знаят историята

Антов бе сред специално поканените гости на премиерата на книгата "Баскетболът - игра на личностите", сн. Пресцентър АБВ

Легендата на плевенския баскетбол и кандидат за евродепутат от листата на Алтернатива за българско възраждане (АБВ) Цветан Антов присъства на представянето на алманаха "Баскетболът - игра на личностите", съобщиха от пресцентъра на АБВ. Книгата в два тома, която проследява историята на този спорт в България, събра в Музея на спорта на стадион "Васил Левски" редица именити български баскетболисти, треньори и деятели. Алманахът бе представен от своите автори - журналистите Михаил Делев, Лилия Янкова и Хари Латифян, Любомир Нешев и Иван Вълчанов.

Авторите обясниха, че в основата на алманаха, резултат на повече от две години труд, стоят 26 истории, събрани с помощта на покойната журналистка Надежда Богданова. Огромен труд е положен, за да се извади и подробна статистика от архивите на "Народен спорт".

Българската федерация използва случая, за да награди за заслуги легендата на българския баскетбол Цвятко Барчовски.

На събитието присъстваха много от легендите от златните години на женския баскетбол у нас, бивши национални състезатели и ръководители на този спорт. Единственият представител на по-младото поколение на събитието бе Тодор Стойков, а баскетболистът и кандидат за евродепутат от листата на АБВ Цветан Антов бе там като единствен от треньорите в НБЛ.

Той коментира, че събирането на историята на българския баскетбол в алманах е прекрасна идея. Самият Антов е съдействал за събирането на архиви за този спорт от Плевен. "В последно време този спорт е поставен встрани. Това обаче може би се дължи на нивото на самия спорт в България в момента. Младите трябва да знаят историята, защото като знаеш историята, имаш и бъдеще", коментира баскетболистът. И допълни, че за него е удоволствие да срещне на представянето много свои предшественици в своя спорт. Ние сме от една кръвна група и говорим на един език, каза още спортистът.

ЛЕКА АТЛЕТИКА

Рената Петкова разби конкуренцията в Казанлък

Талантливата плевенска лекоатлетка Рената Петкова спечели поредните си отличия в секторите за мятане на диск и тласкане на гюле. Състезателката на АК Георги Дъков спечели титлите и в двете дисциплини на провелия се в град Казанлък открит турнир по хвърляния "Севтополис", в който участваха близо 100 състезатели. В дисциплината тласкане на гюле за девойки старша възраст Рената триумфира с резултат от 13,07 метра, изпреварвайки с почти метър и половина представителката на домакините Деница Карамфилова. Трета в сектора приключи своето участие другата атлетка на АК Георги Дъков - Виктория Миткова. Тя тласна гюлето в най-добрия си опит на разстояние 10,99 метра. Двете плевенски лекоатлетки - Петкова и Миткова, дублираха позициите си и в дисциплината мятане на диск. Там Рената стана първа с постижение от 42,36 метра, а Виктория - трета, с 30,40 м. В хвърлянето на копие за девойки младша възраст плевенската състезателка Геновева Иванова се добра до второто място, след като запрати уреда на 30,90 метра. Мирослав Тодоров от плевенския АК Георги Дъков пък завърши трети на хвърляне копие при юношите младша възраст.

КАРАТЕ

Две титли за Петромакс от Сърбия

Плевенските състезатели по карате на КБИ Петромакс спечелиха 5 медала - 2 златни, 1 сребърен и 2 бронзови на провелото се в град Чачак, Сърбия 43-то международно състезание по карате "Златен пояс" за старша възраст (девойки и младежи), жени и мъже. В състезанието участваха около 980 състезатели от 17 държави. България участва с 20 състезатели в различните възрастови групи. В националния отбор бяха включени четирима състезатели на Петромакс - Габриела и Ивет Горанови, Станислав Цанов и Виктория Росева.

Ивет Горанова се състезава в дисциплината кумите индивидуално в категория до 54 кг при родените 1999 - 2000 г. и грабна златото. Сестра й Габриела Горанова стана бронзова медалистка в дисциплина кумите индивидуално в категория до 59 кг.

Съученикът им Станислав Цанов в същата дисциплина в категория до 57 кг при юноши - старша възраст, се окичи със златен медал след изиграни 4 срещи с опоненти от Сърбия, Македония и Гърция. Станислав Цанов мери сили и в отборната дисциплина кумите, където той и съотборниците му Васил Ривов и Стоян Паскалев не успяха да надвият отбора на домакините на финала и останаха на второто място. Отборът на България за дисциплина кумите отборно - кадети, бе съставен изцяло от състезателки на КБИ Петромакс. Виктория Росева, Ивет Горанова и Габриела Горанова се класираха на трето място.

СПОРТЕН БРИДЖ

Плевенчани трети във Враца

Плевенските състезатели по спортен бридж от отбора на Спартак се класираха на трето място в открития отборен турнир по спортен бридж във Враца. В него взеха участие 10 отбора - три от Плевен и по един от София, Враца, Перник, Монтана, Видин, Червен бряг и Козлодуй. Те играха по системата "всеки срещу всеки" в мачове по 8 дона. Отборът на Спартак в състав Росен Попов, Мирослав Пашев, Цанко Василев и Станислав Миленков записа 6 победи и 3 загуби и събра 110 точки от 180 възможни. Другите два плевенски отбора - Найтингейл и Плевен, се класираха съответно на пето и осмо място.

Следващите състезания за плевенските бриджори са откритият национален турнир по двойки на 26 април в Белене и третият кръг на Западната лига на 10 май във Враца.

Футбол

Синьо-белите преминаха лесно през гара Левски

Футболистите на Спартак (Плевен) постигнаха убедителна победа с 3:0 при гостуването си на Левски от едноименния град. Двубоят бе от 22-рия кръг на Северозападна В аматьорска група. Домакините се опитваха да поддържат равновесието през първото полувреме, но надмощието на гостите бе очевидно. Плевенските футболисти действаха по-бързо и техните атаки носеха повече заплаха за съперника. Превъзходството на Спартак бе материализирано в 25-та минута, когато Йоан Петков и Альоша Илиев разиграха бърза комбинация, завършена с голов удар. Последваха няколко опасни атаки към двете врати, но резултатът остана непроменен до края на полувремето. Веднага след почивката плевенчани поставиха точка на спора. Секунди след подновяването на играта дуото Илиев - Петков отново приспа левскарската отбрана и последният покачи на 2:0. В 52-рата минута двамата отново разиграха положение и Петков стреля неспасяемо за крайното 3:0. Така спартаковци затвърдиха петото си място в класирането.

На Спартак предстои сериозно изпитание в следващия кръг. Момчетата на Бойко Цветков приемат на своя стадион един от лидерите в групата - Локомотив (Г. О.). Разликата на петия Спартак до върха е само 4 точки и една победа съвсем ще завърже интригата в групата.

Голово шоу в Червен бряг

Истинско голово шоу наблюдаваха зрителите в Червен бряг, където местният Партизан направи зрелищно 3:3 с лидера в класирането Локомотив (Мездра). Момчетата на треньора Илиян Здравков бяха съвсем близо до победата. Те водеха с 2:0, но в крайна сметка трябваше да се задоволят и с точката. Потвърдиха се предварителните прогнози за безкомпромисна битка. Домакините започнаха отлично и след първите 30 минути като че ли се очертаваше разгром за лидера. В средата на първата част Мартин Велев откри резултата. В 23-тата минута той бе изведен по лявото крило, финтира вратаря и вкара за 1:0. Десетина минути по-късно Славчев вкара за 2:0 след пас на Краев. В 39-ата минута гостите от Мездра се върнаха в мача, след като Цветков реализира от пряк свободен удар. След почивката опитният състав на Локомотив бързо взе инициативата и обърна мача в своя полза. В 48-ата мин. Миков изравни с удар от границата на наказателното поле. Две минути по-късно Цветанов реализира за 2:3. Крайното 3:3 оформи Цветан Петров от дузпа, отсъдена за нарушение в наказателното поле срещу самия него.

В решителен сблъсък за отдалечаване от опасната зона Ситомир (Никопол) загуби гостуването си в Габрово на Янтра. Никополци се бранеха почти цял мач, но в 82-рата мин. Маринов вкара победния гол за Янтра.

Най-голямо поражение записа Гигант (Белене), който бе разнищен от опашкаря Павликени с 0:6.

Кнежа - почива

Отборът на "Ракета" Буковлък е изваден от състава на А ОФГ.

Рупци - почива

Заб. Отборът на Горни Дъбник е изваден от групата за три неявява-ния на футболни срещи. Досегашни-те резултати на отбора се анулират.