"BG Север" - брой 15 (22 - 28 април 2011 г.)

Спартак се устреми към третото място

Момчетата на Красимир Бислимов с лекота надиграха Самоводене с 2:0

Победата над Самоводене е шести успех за плевенските футболисти, сн. авторът

Страницата подготви Николай ИВАНОВ

Футболният Спартак 1919 продължи победния си марш по терените на Северозападната В група. На свой терен момчетата на Красимир Бислимов надиграха с 2:0 един от конкурентите си за третото място - отбора на Самоводене. Това бе шести успех за плевенските футболисти.

Срещата започна повече от добре за Спартак. Още след първия сигнал на рефера Георги Йорданов плевенчани се впуснаха в атаки. В 7-ата минута Кунчев бе спънат в наказателното поле и съдията отсъди дузпа. Потърпевшият застана зад топката, но ударът му бе слаб и вратарят на гостите спаси. Пропускът не отчая домакините. Те продължиха с атаките си, търсейки попадение. Рудашки стреля опасно с глава покрай вратата след ъглов удар. Първата сериозна атака за гостите от Самоводене бе в 31 мин., когато те за малко не стигнаха до гол. След грешка на плевенската отбрана Караиванов изкочи сам срещу Христов, но Пантерата изби удара му. Две минути преди почивката Спартак превзе противниковата врата. След центриране от фал Петров изпревари вратаря на гостите и с глава изпрати топката в мрежата за 1:0. Треньорът на Самоводене Борислав Борисов пък тръгна да търси сметка на рефера за стара засада, но бързо бе отстранен от скамейката и изпратен на трибуните да догледа мача.

И след почивката Спартак продължи да бъде по-настойчивият отбор. В 63-ата минута гредата спаси Русев от второ попадение. Веднага след това Кунчев изтърва за плевенчани на метър пред голлинията. Единственият шанс на Самоводене за второто полувреме бе в 68 мин., когато Караниколов отново остана очи в очи с Христов, но не успя да го преодолее. 15 минути преди края Кунчев вкара гола на успокоението, след като хитро се измъкна от защитата и с техничен удар прати топката за втори път в мрежата на Самоводене.

В следващия кръг, който ще се проведе на Великден - 25 април (понеделник), Спартак гостува в Димово на местния Ботев.

Спартак игра в състав: Христов, Радослав Иванов (капитан), Паликрушев, Теодор Михайлов, Игнатов, Петров, Петков, Шопов (84 - Николов), Рудашки, Кунчев (90 - Кръстев), Ивайло Емилов, Иванов (74 - Валентинов).

Плевенчани бият на табла, беленчани - на бридж

Лаура Маринова

При изключителен интерес в град Белене се проведе Великденски работнически фестивал по 11 вида спорт. Като част от програмата се състояха състезания по табла, спортен бридж и шах. За първи път в програмата беше включена надпревара по табла, като в нея участваха 20 състезатели. Те играха в 5 кръга по Швейцарската система, като в кръг се играеше по петици. Състезанието бе наблюдавано и от доста кибици,които обаче не успяха да повлияят на крайното класиране. Убедително на първо място се класира плевенчанинът Петьо Маринов, който постигна пет победи съответно с по 5:4, 5:2, 5:1, 5:0, 5:4 срещу своите съперници. Победата на Петьо не е случайна. Той е председател на клуба по шахмат Спартак Плевен XXI и на Българската федерация по кореспондентен шах. Един от най-сериозните му конкуренти бе баща му Йордан Маринов, който с 4 победи и 1 загуба остана на четвърто място. Шеста пък остана 12-годишната Лаура Маринова, дъщеря на победителя. Тя постигна 3 победи и 2 загуби.

На спортен бридж в двойковия турнир взеха участие 18 двойки. Победители са Атанасов - Георгиев от АЕЦ Козлодуй, а най-добре от плевенчани се представиха Олег Петракиев - Веселин Узунов, които се класираха втори.

В отборния турнир взеха участие 7 отбора. И изненадващо сочените за фаворити отбори на Плевен, Велико Търново и Русе не успяха да влязат в първите четири. В спора за първото място Белене победи АЕЦ Козлодуй, а за 3-то място Славяново се наложи над Свищов.

В състезанието по шах победител е Цолов от АЕЦ Козлодуй, а плевенчанинът Светослав Йонов остана втори.

Карате

Гергана Витанова и Тина Теофилова с бронз от международен турнир

Гергана Витанова и Тина Теофило-ва с наградите си, сн. Ани Антонова

Плевенските състезателки по карате на КК Петромакс Гергана Витанова и Тина Теофилова се завърнаха с бронзови медали от силния международен турнир "Златен пояс", който се проведе в гр. Чачак (Сърбия). В надпреварата взеха участие над 900 състезатели от 14 държави - юноши и девойки старша възраст, мъже и жени. В състава на националния отбор (каратеки, подбрани според представянето им на национални първенства и преборвания), който представлява България, бяха включени състезателите на плевенския карате клуб Петромакс Гергана Витанова - многократен национален шампион - ката индивидуално, Тина Теофилова - републикански шампион за 2011 г. - ката индивидуално, и Петър Тодоров.

Гергана Витанова спори за златото в дисциплина ката индивидуално с още15 международни състезателки. След 3 победи с пълно мнозинство и една загуба на полуфинал срещу състезателката на Гърция с 3:2, Гери надигра с категоричното 5:0 съперничката си от Сърбия и грабна бронзовия медал. На Витанова й предстои европейско първенство за жени в град Цюрих, Швейцария.

Тина Теофилова доказа уменията си при 16 -17-годишните в същата дисциплина (ката индивидуално), в която участваха още 10 състезателки. Този турнир е част от подготовката на Теофилова за предстоящите й балканско първенство през октомври в Гърция и световното в Малайзия. Малко не достигна и на Тина да играе на финал, след като постигна две неоспорими победи и една загуба с 3:2 съдийски флага. Теофилова също се качи на състезателната стълба, за да бъде наградена с трето място и бронзов медал в дисциплината си.

Петър Тодоров взе участие в индивидуалните надпревари в дисциплината кумите в категория до 68 кг. В категорията му имаше общо 40 участници, но той успя да извоюва една победа преди да загуби среща с 1:0 и да отпадне от надпреварата. Представянето му бе много по-внушително в отборната надпревара на кумите отборно в срещата България - Сърбия. Петър изиграва главна роля в решаващата 5-а среща за победата срещу домакините с 4:2.

Мирела Йолова стана шампионка на ката

С един златен и пет бронзови медала се завърнаха каратеките на Спартак (Плевен) от републиканското първенство за деца от 8 до 13- годишна възраст в Сливен. В надпреварата взеха участие 360 състезатели от 35 клуба в страната. Плевенският клуб бе представен от 10 състезатели. Държавното първенство бе и първи етап от селекцията на националния отбор за предстоящото през есента балканско първенство в Кипър.

От плевенския СКК Спартак отсъстваха 4 от изявените състезатели поради контузии, но въпреки това клубът спечели 6 медала. Държавна шампионка за 2011 г. при 9-годишните момичета в дисциплината ката е Мирела Йолова. За втора поредна година тя защити реномето на школата на Спартак в тази дисциплина. Тя успя да надвие противничките си в трите състезателни кръга с 5:0 съдийски гласа и стана безапелационна шампионка. В дисциплината кумите се класира 5-а след загуба с 1:0 на полуфинала.

Два от бронзовите медали също са в дисциплината ката. Те са на Петя Николова и Екатерина Ядкова при 10-годишните момичета. Пета се класира Ива Кръстева. Тя спечели бронз на кумите в кат. плюс 37 кг.

Момчетата на клуба спечелиха два бронзови медала. Светослав Спиров стана трети в дисциплината кумите при 11-годишните момчета в кат. плюс 52 кг. Той реализира 3 победи и 1 загуба на полуфинала. Отлично се представи дебютантът Ивайло Боев при 10-годишните момчета на кумите кат. плюс 40 кг.

Динамична стрелба

Митко Николов четвърти на гладкоцевна пушка

На военния полигон Беляковец във Велико Търново се проведе първият за тази година турнир по динамична стрелба "Търново Опен 3 гън". В международната надпревара взеха участие над 100 състезатели от четири страни, които премериха сили с три вида оръжие - карабина, пистолет/револвер и гладкоцевна пушка,от което идва и името на турнира 3 гън. В състезанието отлично се представи плевенският стрелец Митко Николов, който направи две класирания в призовата шестица. В дисциплината гладкоцевна пушка Митко Николов зае 4-то място. В дисциплината карабина участие взеха 40 състезатели в две стрелкови дивизии - Стандарт и Оупен. Плевенският състезател Митко Николов се нареди на 6-о място в дивизия Стандарт, като остави след себе си много елитни стрелци в тази дисциплина.

В дисциплината пистолет/револвер от плевенския стрелкови клуб 9 милиметра взеха участие шестима състезатели, като двама от тях - Явор Тодоров и Пело Пеловски, направиха своя дебют. При пистолетите Пело Пеловски се класира на 5-о място, веднага след него е Венцислав Богданов. Девети е Стефан Маринов, а десети се нареди Слави Кинтов. В отборната надпревара в дивизията победител стана отборът на софийския клуб Динамик Армс, следван на второто място от 9 милиметра (Плевен). На револвер дебютантът Явор Тодоров зае пето място.