"BG Север" - брой 13 (8 - 14 април 2011 г.)

Спартак продължава победния си марш

Момчетата на Краси Бислимов с пети пореден успех в Северозападната "В" група

Спартаковци бяха по-активните в нападение, което даде и резултат, сн. авторът

Страницата подготви Николай ИВАНОВ

Футболистите на плевенския Спартак продължиха победния си марш в Северозападната "В" група, след като победиха гостуващия им Академик (Свищов) с 2:0. Това бе пета поредна победа през пролетта за момчетата на Красимир Бислимов. Успехът над студентите бе логичен с оглед на събитията на терена. Още в 3-aта минута Кунчо Кунчев стреля остро по диагонала, но свищовският вратар Иван Иванов изби. При последвалия корнер Симеон Рудашки с глава стреля в напречната греда. Малко по-късно топката посети мрежата на Академик след удар на Кунчев, но той бе в положение на засада и попадението правилно бе отменено. До края на първото полувреме Спартак владееше по-често топката, но така и не стигна до гол. По крилата плевенчани атакуваха противниковата врата, но липсваше завършващият удар. Първата си сериозна атака Академик направи в самия край на първата част, като по чудо не се стигна до гол във вратата на Спартак. Евгени Систов бе оставен непокрит в наказателното поле, но мощният му удар срещна напречната греда.

Веднага със започване на второто полувреме плевенските футболисти се втурнаха в атаки. В 54-ата минута крепостта на гостите бе превзета. Цветомир Петков центрира от ъглов удар и Рудашки с глава изпрати топката в мрежата за 1:0. Още в ответната атака студентите бяха близо до изравняването. Веднага след подновяване на играта от центъра настана меле в наказателното поле на плевенчани и само забавянето на двама футболисти на Академик предотврати сигурен гол. След получения гол свищовските футболисти заиграха по-открито, търсейки изравнително попадение. Домакините обаче само привидно дадоха инициативата на своя съперник. При всяка възможност те атакуваха, търсейки втори гол. При една от атаките на Спартак Васил Шопов реализира попадението на успокоението. Той отправи плътен удар по тревата от границата на наказателното поле, вкарвайки за крайното 2:0. Оставащите минути само се доиграваха, без нито един от отборите да сътвори сериозно голово положение. След срещата наставникът на Спартак Красимир Бислимов не бе особено доволен от играта на своите футболисти.

"Доволен съм от победата и не толкова от играта. Момчетата демонстрираха желание и старание, но не показаха целия си потенциал. Важното е обаче, че взехме трите точки. Серията от победи ни дава по-високо самочувствие. Състезателите осъзнават, че можем да победим всеки. През есента отборите идваха в Плевен да спечелят три точки. Сега обаче пристигат с цел да паднат с по-малко и се затварят в половината си. Именно затова като гости ни е по-лесно да достигнем до крайния успех. Вдигнахме високо летвата и трудното предстои. Всеки очаква Спартак да бие с много и едновременно да играе силно. Но подобно нещо не става всеки път. Със сигурност силната ни серия все някога ще има край. Няма отбор, който само да побеждава. Не е нужно да загубим, за да свалим високомерието и да се мобилизираме на сто процента. Ето сега срещу нас имахме сериозен съперник. Академик е добър, обигран и дисциплиниран тим. Доволен съм, че младите в състава ни добре се интегрират покрай опитните. Именно затова през зимата пожелах да привлечем рутинирани играчи, за да израстват неопитните. Хубаво е, че това вече се забелязва", сподели старши треньорът.

В следващия кръг Спартак ще гостува в Белоградчик на местния Балкан.

ЦСКА отсяда в Кайлъка преди дербито с Литекс

Футболният отбор на ЦСКА ще отседне в Плевен вечерта преди дербито за първенство на "А” група срещу Литекс в Ловеч, съобщиха ръководни фактори от Борисовата градина. Старши треньорът на червените Милен Радуканов, който преди години игра един сезон с екипа на Спартак, е решил неговите футболисти да преспят в съботната вечер в местността Кайлъка, за да се заредят с чист въздух преди дербито в Ловеч. Армейците, които са безспорен хит под ръководството на Радуканов, ще пристигнат в Плевен в събота, 9 април, по обяд. Наставникът е предвидил и една тренировка на градския стадион в Плевен от 18 часа същия ден. При лошо време заниманието ще бъде на изкуственото игрище на Балона. Привържениците на ЦСКА от Плевен от няколко дни са в трескава подготовка, за да посрещнат подобаващо своите любимци. Освен масово присъствие в Ловеч, те са предвидили солидна агитка и за съботната тренировка.

КАРАТЕ

Петромакс грабна купа “Кнежа”

Каратеките на Петромакс за пореден път с медали, сн. Ани Антонова

Плевенският КК Петромакс спечели за 8-и пореден път националния детски турнир по карате за купа "Кнежа". В надпреварата, която бе организирана от Централния полицейски карате клуб - Кнежа, взеха участие 130 каратеки от КК Ипон - София, КК Дарис - Кюстендил, КК Компас - Монтана, ЦПКК - Кнежа, ЦППК - Бяла Слатина, ЦППК - София, КК Динамо - Русе, КК Петромакс и други клубове от страната. Плевенският карате клуб Петромакс бе представен от състезатели във всички възрастови групи. Те доминираха над своите връстници и обраха по-голямата част от медалите. Победители в своите категории в отделните дисциплини и възрастови групи станаха Дара Ганчева, Людмил Кемал, Ивет Горанова, Йоана Иванова, Теодор Димитров, Габриела Горанова, Александър Николов, Виктория Росева, Петър Йотов, Богомил Занков, Елиза Гешева, Тина Теофилова, Александра Митева.

Бетина Кисьова е двойна европейска шампионка

Плевенчанката Бетина Кисьова направи истински фурор на провелото се европейско първенство по карате "Шотокан" в унгарския град Егер. Състезателката на карате клуб Спартак - Плевен, завоюва два златни медала в дисциплините ката и кумите. Бети е и два пъти балканска вицешампионка. Българският национален отбор бе представен от 58 състезатели, като сред тях имаше и една дузина състезатели на КК Спартак - Плевен, начело с тяхната треньорка Милена Кирниколова. В състезанието взеха участие представители на 21 държави - Италия, Франция, Испания, Русия, Азербайджан, Унгария, Лативия, Словения, Холандия и др.

Спартаковци завоюваха и два сребърни медала. Европейски вицешампиони са учениците на спортното училище Димитър Димитров и Петър Петров в дисциплината кумите. Балканският шампион Тодор Тодоров завоюва бронзов медал, а Росица Николова зае престижното 5-о място в дисциплината ката. Женският отбор по ката в състав Боряна Илиева, Маринела Петрова, Росица Николова се класира на 6-о място.

"Състезанието бе на много високо ниво. Конкуренцията бе жестока. Бетина бе отлично подготвена и това пролича в нейните срещи. С голяма рутина тя водеше битките и демонстрира класа, която заслужено й донесе двата златни медала. Сигурна съм, че тепърва ще се говори за нея в европейски и световен мащаб", сподели при завръщането си Милена Кирниколова.

БАСКЕТБОЛ

Плевенчани не намериха противодействие на далечната стрелба на Черно море

Баскетболистите на Спартак отстъпиха в гостуването си на Евроинс Черно море (Варна) с 64:76 ( 20:15; 11:23; 18:15; 15:23) и продължават да бъдат на седмо място в Националната баскетболна лига. Срещата бе равностойна, като в последната четвърт плевенчани не намериха противодействие за далечната стрелба на Желев и това се оказа фатално за тях. Мачът започна с бързи две точки на Николай Колев за домакините, а в следващите минути и двата отбора допуснаха голямо количество грешки. Така никой от тях не регистрира точка повече от 2 минути и половина, преди Симеон Илиев да вкара първата тройка в мача. Плевенчани веднага реагираха и след две поредни тройки на капитана им Хриси Димитров излязоха напред с 10:7. В минутите след средата на първата част разликата в полза на гостите се запази, но след серия от 4:0 тя стана 7 - 20:13. До края на първата четвърт Янев вкара кош и намали на 20:15. Втората четвърт започна с кош на Михайлов и тройка на Илиев, което доведе до равенство - 20:20. Двата състава си размениха по няколко коша и равенството се запази до 16 минута - 29:29. След страхотна игра на Янев и Колев "моряците" поведоха с 5 точки - 36:31. Нов кош на Янев даде преднина на варненци преди почивката от 7 точки - 38:31.

В началото на второто полувреме разликата в полза на Черно море стана най-голямата в мача - 9 точки, но плевенчани бързо успяха да отвърнат и да намалят на 3 точки при 39:42. Чрез нови тройки на Илиев и Янев обаче варненските баскетболисти бързо върнаха преднината си, а в средата на третата част разликата бе 5 точки - 50:45 за домакините. Гостите обаче се държаха максимално близо до съперника и скоро отново изоставаха само с 3 точки. До края на тази четвърт изоставането на Спартак бе само 4 точки - 53:49, като развръзката бе оставена за последните 10 минути. В началото на заключителната част Илия Станков вкара кош, за да намали разликата само на 2 точки. След колеблива игра на домакините в следващите атаки Спартак дори успя да изравни и да вземе водачеството при 54:53 седем минути преди края. Скоро обаче "моряците" си върнаха лидерството за 61:58 четири минути преди края. Бързо след това Желев наниза тройка и разликата стана 6 точки. Отново Желев вкара нова тройка за 67:60, а тимът му бе все по-близо до успеха. Третата поредна тройка на Желев в заключителните минути сложи и край на спора, а до сирената отборите просто доиграха срещата.

За Спартак Хриси Димитров завърши с дабъл дабъл - 18 точки и 12 борби. Никола Трайков се отчете с 17 точки.

В следващия кръг - на 9 април, Спартак е домакин на Ямбол.

Спартак игра в състав: Хр. Димитров - 18; Станков - 13; Тодоров - 7; Дяковски - 7; Георгиев - 2 (Трайков - 17; Острев; М. Димитров; Ценов).