СЕДМИЧНИК ЗА НОВИНИ, АНАЛИЗИ, КОМЕНТАРИ И ОЩЕ НЕЩО...                                          СПОРТ                                      "BG Север" - брой 11 (16 - 22 март 2012 г.)

Футбол

Спартак писа четворка на Левски на старта на пролетния полусезон

Домакински пропуски и вратарят Николаев спасиха гостите от по-голям разгром

Футболистите на Спартак нападаха, а гостите се бранеха, сн. авторът

Страницата подготви: Николай Иванов

Футболният Спартак разби с 4:0 Левски от едноименния град в първата си среща от пролетния полусезон в Северозападната В група. Плевенските футболисти доминираха през целия мач, като пропуските на нападателите и намесите на вратаря на Левски - Николаев, спасиха гостите от по-голям разгром.

Възпитаниците на Красимир Бислимов започнаха амбицирано, с мисълта да вкарат бърз гол. От своя страна наставникът на Левски Иван Панков заложи на наситена средна линия, като с преса се опитваше да спре още в зародиш атаките на плевенчани. В предни позиции самотен за гостите бе Станимир Георгиев. Докато бе свеж, той тормозеше защитата на Спартак, но не срещна подкрепа от съотборниците си и бързо стана плячка на централните бранители Ванков и Григоров. Тактиката на Левски успя само в първите десетина минути. В 13 мин. след груба грешка на вратаря Николаев топката попадна в краката на Кунчев и за опитния футболист бе детска игра да вкара. Попадението накара гостите да погледнат по-смело напред. Те обаче така и не успяха да застрашат сериозно вратаря на Спартак Антонов, който скуча цял мач, а след като и слънцето се скри се наложи да прави и разгряващи упражнения, за да не замръзне. Двубоят бе решен в 26 мин., когато Петров бе оставен непокрит в наказателното поле и опитният футболист отблизо направи 2:0.

До почивката домакините намалиха темпото и резултатът остана непроменен. За това допринесоха и решителните намеси на вратаря Николаев, който на два пъти бе последна преграда пред мрежата си след удари на плевенските нападатели. И през второто полувреме картината на терена не се промени. Спартак нападаше, а Левски се бранеше с 9 души. След 55-ата минута в игра се появи и Симеон Рудашки, който раздвижи плевенската атака. Бързоногият нападател не започна срещата заради лека травма, но това не му попречи да покаже таланта си. В 70 минута той навърза прекия си пазач по лявото крило, напредна и центрира в наказателното поле, където за Кунчев остана само да вкара втория си гол за мача. Самият Рудашки оформи крайното 4:0 след 5 минути, когато технично прокара топката покрай вратаря. В оставащите минути непростими пропуски направиха Кунчев и Краев, което запази резултата непроменен. Дори и защитникът Григоров намери време да се включи в атака и да пропусне от границата на малкото наказателно поле, почти на празна врата.

"За нас важно бе да започнем полусезона с победа - сподели старши треньорът на Спартак Красимир Бислимов. - Преди срещата си говорихме, че не трябва да има подценяване на съперника. Търсехме бърз гол, за да можем да контролираме развоя на мача. Радвам се, че се получи. Преследваме промоция и във всеки един мач ще излизаме на терена с мисъл за победа. Рудашки имаше проблем с крака и затова бе резерва. Десислав Русев има да изтърпява наказание, но с неговото изтичане ще имаме повече опции в атака."

"Това са нашите моментни възможности - сподели наставникът на Левски Иван Панков. - Ние правим селекция в движение. За мача със Спартак имахме само една резерва, която влезе принудително още през първото полувреме. За следващия ни двубой очаквам нови четири момчета. Срещата с Гигант (Белене) е много важна за нас. Трябва да я спечелим на всяка цена. Ще гоним оставането в групата до последно. Разполагаме с потенциал да постигнем тази наша цел. Спартак, заедно с Локомотив (Мездра), са класа над останалите отбори в групата. Останалите състави сме от една черга."

Гребци възстановиха крос Освобождение

Традиционният за Плевен крос "Освобождение", посветен на 3 март, вече е възстановен. Инициатор на това мероприятие бе сдружение гребен клуб "Буря" с председател Ледиан Пенковски, а кросът е под егидата на община Плевен. Повече от 100 състезатели от над 10 гребни клуба в страната се пуснаха в надпреварата.

Преди да бъде прекъсната, традцията в Плевен да се провежда крос в деня на Националния празник имаше над 30-годишна история. Участниците в него бягаха от областният център до Гривица. Някои от кросовете бяха и с международно участие. Сега състезанието се проведе по алеите на парк "Кайлъка". Участниците бяха разделени в 5 възрастови групи, като трасето и неговата дължина бяха съобразени с всяка възраст. Състезанието бе открито от главния експерт в спортното министерство Юрий Георгиев. За всички призьори в отделните възрасти имаше подсигурени награди.

Антонио Иванджиков вкара два на Берое

С два гола на Антонио Иванджиков юношите на Спартак победиха като гост с 3:2 връстниците си от Берое за първенство на Елитната юношеска група до 19 години. Възпитаниците на Момчил Челестинов доминираха през първото полувреме, но пропуски на нападателите лишиха отбора от ранен гол. Едва в последната минута на първата част реферът отсъди дузпа за Спартак след спъване на Сергеев. На Чукански му се наложи два пъти да бие наказателния удар за 0:1.

След почивката плевенчани заложиха на контраатаки, пазейки аванса си. В 55 мин. Иванджиков бе изведен на стрелкова позиция и той не сгреши за 0:2. Домакините бързо успяха да намалят и да запазят интригата в срещата. В самия край на мача Берое стигна до равенството след грешка в плевенската отбрана. Спартак не се предаде и в даденото от съдията продължение успя да вкара победен трети гол. Той падна от нов наказателен удар, който хладнокръвно бе реализиран от Антонио Иванджиков. С постигнатия успех юношите на Спартак успяха да избягат от опасната зона, като успехът е срещу пряк конкурент за оставане в групата. В понеделник - 19 март, плевенските юноши са домакини на връстниците си от Ловеч.

БАСКЕТБОЛ

Плевенчани загубиха край Тунджа

Баскетболистите на Спартак загубиха гостуването си на Ямбол с 76:85 (15:22; 19:21; 19:21; 23:21) и продължават да бъдат на седмото място във временното класиране на Националната баскетболна лига. Плевенчани бяха догонващи в резултата почти през цялото време. Домакините от Ямбол доминираха под двата коша, а в защита не позволиха на своя съперник да използва силното си оръжие - стрелбата от зоната за 3 точки. Спартак поведе с 5:0, но не успя да развие своята крехка преднина. Много бързо резултатът бе изравнен. В средата на първата четвърт двата състава си размениха водачеството няколко пъти. Едва в последните минути на частта обаче Ямбол направиха серия от 9:1 и след първите десет минути домакините бяха напред с 22:15.

В началото на втората четвърт разликата стигна до 10 точки. Плевенчани не позволиха изоставането им да нарасне повече и с няколко добри прояви в защита намалиха разликата само на 4 точки. Макар и крехък, авансът на Ямбол се запази и на почивката домакините се оттеглиха с преднина от 9 точки - 43:34. След паузата Ямбол тръгна по-добре и увеличи разликата на 15 точки. Трябваха няколко минути за възпитаниците на Цветан Антов, за да се върнат в мача. Баскетболистите на Спартак вкараха 8 безответни точки и намалиха изоставането си само на 7 точки. В самия край на третата четвърт Ямбол вкара 5 поредни точки и преди последните 10 минути дръпна с 64:53.

Плевенските баскетболисти не се отказаха да търсят обрата и в последната четвърт отново намалиха изоставането си - веднага след нейното начало те направиха серия от 6:0. Четири минути преди края на срещата разликата бе само 4 точки в полза на Ямбол. Благодарение на Юлиян Радионов, който първо вкара кош, а малко след това наниза и тройка, домакините не само спряха серията на плевенчани, но и направиха аванса си двуцифрен. Ямбол поддържаше сериозната си преднина до самия край и не позволи водачеството му да бъде застрашено.

За Спартак Росен Софрониев завърши с 19 точки, Веселин Георгиев добави 17, а Тодор Тодоров - 12.

В следващия кръг плевенчани гостуват на шампиона Лукойл Академик.

Северозападна В група - 16 кръг

Резултати:

Янтра (Габрово) Локомотив (Дряново) 3:0 сл.

16. Локомотив (Дряново) 13:29 11

От актива на Локомотив (Мездра) са отнети три точки.

Отборите на Ботев (Криводол) и Локомотив (Дряново) се отказаха от участие. Техните резултати до момента се зачитат. В следващите двубои, на техните съперници ще се присъждат служебни резултати 3:0.

13. Пордим 14:39 4

Заб. Отборът на Пелезо Пелишат е изваден от групата, заради три неявявания. Резултатите на отбора до този момент се анулират. Отборите, на които им предстои мач с Пелезо, ще почиват.