СПОРТ

Футбол

Спартак (Пл) е на кръстопът между В и областната група

Всичките надежди през пролетта ще бъдат насочени към Белите орли

Феновете на Спартак няма да имат възможност да гледат любимците си в мачове през пролетта

Николай ИВАНОВ

В събота, след едноседмично отлагане, се подновява първенството и при професионалистите. След дългата зимна пауза футболните фенове отново ще имат възможност да гледат своите любимци. Единствено феновете на плевенския Спартак няма да имат възможност да подкрепят своите просто защото такъв отбор при мъжете... няма. Повече от три месеца не стигнаха да се намери изход от кризата. В последните десетина дни всички футболисти от представителния отбор бяха разпродадени за символични суми, а някои напуснаха и без финансов иск. Дори и старши треньорът Красимир Бислимов вече е помощник на Вачко Маринов в Чавдар (Б. Слатина).

От БФС вече публикуваха официално програмата за пролетния полусезон на западната "Б" група, като там фигурира и Спартак. Дори и рефери получиха наряд за първия пролетен кръг, когато Спартак е домакин на Чавдар (Етрополе). Само че градският стадион е пуст поне от две седмици и по нищо не личи, че в събота тук ще има мач. До редакционното приключване на броя нямаше официална информация дали Спартак ще играе и през пролетта в "Б" група. Всички действия в клуба показват, че в отбора са се примирили със съдбата си и западната "Б" група остава с 15 отбора. Наредбата на БФС сочи, че пътищата на плевенчани оттук нататък са два. Ако клубът писмено уведоми футболния съюз, че се отказва от участие, през следващото първенство ще се озове в областната група. Другата възможност е БФС да извади Спартак от групата и догодина отборът да играе в северозападната "В" група. Явно това е предпочитаният вариант от Пламен Николов. Според същата наредба юношеските отбори ще могат да продължат участието си за съответните възрасти. В отбора няма 11 картотекирани собствени професионалисти и това ще бъде причината Спартак да бъде изваден от групата. Тогава и официално ще можем да обявим и смъртта на плевенския тим.

Няколкото лета изкуствено дишане не помогнаха и в годината, когато трябва да честваме юбилей на плевенския футбол, с тъга ще си спомняме, че е имало отбор с името Спартак.

Всичките ни надежди през пролетта ще бъдат насочени към другия плевенски отбор - Белите орли, да спаси кожата. Наставникът Благой Кръстанов е умерен оптимист, но вярва във възможностите на своите футболисти. От разпадналия се Спартак бяха привлечени халфът Николай Боянов и юношите Радослав Иванов и Красимир Василев - Крауч. В последната си контрола орлите разбиха за самочувствие третодивизионния Левски с 5:0 и очакват предстоящото си гостуване на Марек. Срещата има пряко значение за борбата за оставане в групата. В състава се завърнаха Петър Трифонов и Георги Стефанов, а защитникът Иво Върбанов вече тренира пълноценно след продължително отсъствие поради травма. "Длъжни сме да вземем нещо от гостуването в Дупница. Познаваме отлично съперника за съботния двубой. Разучили сме силните и слабите му страни. Знаем, че са направили солидна селекция, но и те имат слаби страни, които трябва да използваме. Първите два мача са много важни за нас, защото са срещу преки съперници за оставане. Направихме добра подготовка и трябва да се борим за оставането си. Много ме боли за ставащото в Спартак, но нищо не мога да направя. Длъжни сме да спасим орлите, за да не празнуваме юбилей без отбор при професионалистите", сподели наставникът на орлите Благой Кръстанов.

При официалното изваждане на Спартак от групата всеки един отбор, играещ срещу тях, ще почива и ще печели служебно с 3:0. Напускането на Спартак може да помогне донякъде на орлите в мисията за спасение. Единият изпадащ ще се знае и борбата ще бъде да се избегне 15-ото място, което директно води при аматьорите.

В западната "Б" група почти сигурно е, че Монтана е с единия крак в "А" група. Конфортната преднина в челото, стройната организация в клуба и не на последно място финансовата подкрепа на местната община гарантират спокойна пролет за клуба и възможност да мислят за мачовете си в майсторската група. Интрига ще има за второто място след обединението на двата Пирина от Благоевград. Тук въпросът е кой ще иска да играе бараж и дали на някой отбор му се влиза при майсторите, където разходите са много повече. Апетити към баражното място проявяват няколко състава, но като че ли с оглед на ставащото през последните месеци, няма да е изненада втори да финишира Чавдар (Етрополе).

Литекс очаквано на полуфинал

Ники ИВАНОВ

Футболистите на Литекс направиха поредната си крачка към защита на спечелената през миналото първенство Купа на България. Възпитаниците на Станимир Стоилов започнаха с победа футболната 2009 г., надигравайки като гост Несебър с разгромното 5:1 в четвъртфинален двубой за купата. Малко повече от час бе нужен на ловчалии, докато подчинят своя съперник. Литекс контролираше събитията на терена, но след няколко аристократични пропуска позволи на домакините си дори да поведат в резултата. Ивелин Попов бързо възстанови равенството, за да покаже кой е фаворитът в срещата. След почивката гостите рязко вдигнаха оборотите и второто попадение бе въпрос на време. Защитната тактика на Несебър издържа до 61-ата минута, когато новото попълнение Дока вкара за 1:2. Голът съвсем сломи играещия в "Б" група състав на Несебър и само след 9 минути Попов вкара нов гол. В оставащото време Бибишков и Момчил Цветанов намериха начин да се запишат като голмайстори. Постигнатият успех трябва да влее допълнително самочувствие на Литекс, който в понеделник (09.03.) играе срещу Славия в първия пролетен кръг. Амбициите на отбора изключват всякаква грешка и трите точки са задължителни по пътя към върха в майсторската група. Неприятна травма срещу Несебър получи бившият национал Ивайло Петков, който е под въпрос за срещата със Славия.

Приказката на новака в "Б" група Ботев (Криводол) приключи след домакинска загуба от елитния Миньор (Перник). След напускането на Анатоли Кирилов, новият наставник на криводолци Анатоли Тонов дебютира със загуба и остава да насочи мислите си към срещите в "Б" група.

Оранжевите разгромиха Свиленград

Мира ГАНЧЕВА

Литекс отнесе с 4:0 втородивизионния Свиленград в последната контрола от зимната подговка. Пред 500 зрители на стадион "Колодрума" в южния град ловчалии имаха тотално превъзходство, като можеха да спечелят с далеч по-убедителен резултат. Момчил Цветанов откри резултата в 47-ата минута. Последваха голове на Крум Бибишков в 55-ата, Дока в 59-ата и Александър Цветков в 72-ата минути. Домакините от Свиленград на моменти играха доста грубо, от което пострадаха Момчил Цветанов и Диего. Цветанов дори бе заменен принудително. Последните десет минути в игра се появи Уилфред Нифлор. Това е първи мач за френския нападател от месеци. Нифлор пропусна досегашните контроли в Дубай и Турция, тъй като се възстановяваше от контузия. На загрявката преди мача болки в крака почувства Том, заради което Станимир Стоилов му даде почивка. На мястото на бразилеца започна Момчил Цветанов.

БАСКЕТБОЛ

Плевенчани загубиха репетицията за купата

Иван НИКОЛОВ

Баскетболистите на Спартак загубиха гостуването си на Черно море с 87:76 ( 23:22; 16:20; 23:21; 25:13), като срещата се явяваше своеобразна генерална репетиция за сблъсъка им на четвъртфиналите за Купата на България след седмица. Двубоят бе равностоен, като варненци демонстрираха по-здрави нерви в заключителните минути, което се оказа решаващо за крайния успех. Първите две атаки на домакините бяха безрезултатни, което веднага бе използвано от плевенчани. Последваха обаче кош и тройка за варненци и оттам мачът се играеше точка за точка. След няколко добри отигравания в атака и защита от страна и на двата тима резултатът след 10 минути игра бе 23:22 в полза на гостите. Втората четвърт продължи да се играе точка за точка. И двата състава направиха по една мини серия, като разликата не набъбваше повече от 5 точки за нито един от отборите. В края на втората четвърт Хриси Димитров и Илия Станков напомниха за класата си и това веднага помогна на плевенчани да се оттеглят на почивката с преднина от 3 точки - 39:42.

След паузата отборите бяха още по-стимулирани да гонят победата. След активната защита през първите две минути никой не успя да отбележи, а малко по-късно варненци успяха да намалят резултата, извеждайки го до ново равенство - 48:48. За Спартак силен мач продължи да прави капитанът Хрисимир Димитров, а и Саша Топчов се събуди след почивката. Домакините не се предадоха, като над всички блестеше Маконтош, който заедно с младия Кьосев, не позволиха варненци да изостанат чувствително в резултата. При 57:57 три минути преди края на частта след поредна размяна на кошове възпитаниците на Дарин Великов имаха минимална преднина - 63:62.

В последната четвърт всички в залата бяха готови за инфарктни минути и очакванията им бяха оправдани. Двата състава набързо си размениха по една тройка и кош и запазиха интригата до последните минути. В последните пет минути от срещата отново Маконтош и Димитров бяха водещите фигури за отборите си, а играта вървеше кош за кош. В самия край на мача домакините успяха да направят няй-голямата серия в мача - 12 поредни точки и да пречупят съперника си, достигайки до крайното 87:76. Резултатът бе изравняван девет пъти, а водачеството беше сменено цели 34 пъти! Нито един път за 40 минути плевенчани не успяха да се откъснат с повече от 6 точки, а домакините постигнаха най-голямата си преднина в края на мача. Голямо предимство за Черно море бяха овладените борби - 37 срещу 28 за плевенчани, което се оказа и решаващо за крайния успех. За Спартак най-добър бе за порден път Хриси Димитров с 15 точки, 5 борби и 3 асистенции. Много добре се включиха Вл. Маринов с 15 т. плюс 7 асистенции и Илия Станков и Саша Топчов съответно с 16 и 15 точки (последният - плюс 6 борби). След този успех варненските баскетболисти взеха психологически аванс преди срещите за Купата на България другата седмица. Двата състава излизат един срещу друг в четвъртфинален двубой.

Във временното класиране Спартак запазва третата си позиция, като в следващия кръг е домакин на аутсайдера Сливен. Двубоят е на 07.03. (събота) от 18,00 ч. в зала "Балканстрой".

Междувременно президентът и старши треньорът на Спартак Цветан Антов и Дарин Великов обясниха, че основната причина да поискат финалите на турнира за купата, са плевенските фенове. "Не сме били домакини на такъв форум в последните 15 години. Нашите фенове заслужават да видят подобно зрелище. Силите са много изравнени и който се съхрани психически и физически, ще има най-големи шансове да спечели купата. Ние ще играем мач за мач, а като домакини очкаванията към нас са по-големи и съответно напрежението ще е по-голямо. Всички в отбора са амбицирани да зарадват своите верни поддръжници", сподели Цецо Антов.

Кандидатурата на Плевен бе предпочетена пред тези на Самоков, Бургас и Ботевград и е била избрана с пълно единодушие. По време на състезателните дни до зала "Балканстрой" ще има и по-чест транспорт за всички фенове.

БОРБА

Изобор с пето място на държавното

Кольо ПАВЛОВ

Плевенският клуб по борба Изобор се отчете с едно пето място на провелото се държавно лично първенство за деца по класическа борба. От плевенският клуб заложиха на шестима дебютанти, които се представиха сравнително добре за възрастта си и опита си в подобни прояви. В надпреварата взеха участие 188 борци от 28 клуба. От нашите борци най-добре се представи Юджан Яшаров, който в кат. до 59 кг се класира на пето място. При 42-килограмовите плевенчанинът Атанас Аркадиев завърши на седмо място. Още двама състезатели на Изобор успяха да се класират в челната десетка на своите категории. Това са Пенко Павлов (47 кг) и Станислав Иванов (66 кг), които завършиха на десето място.