"BG Север" - брой 7 (18 - 24 февруари 2011 г.)

БАСКЕТБОЛ

Плевенчани излъгаха Балкан в края

Момчетата на Тихомир Милев постигнаха четвъртата си победа в НБЛ

сн. интернет

Баскетболистите на Спартак постигнаха четвъртата си победа в Националната баскетболна лига (НБЛ), след като надиграха у дома Балкан (Ботевград) с 95:93 (22:22; 26:26; 23:25; 24:20). Срещата бе оспорвана, като за разлика от други мачове баскетболистите на Тихомир Милев извоюваха успеха след силни последни 8 минути. Спартак започна мача вихрено и след серия 8:0 поведе с 10:3. Това не уплаши гостите от Балкан. Те загатнаха за потенциала си и след силна стрелба на свой ред стигнаха до 13:14 в средата на първата четвърт. До края на първите 10 минути се игра кош за кош и логично след техния край на таблото светеше 22:22. След силна игра на Т. Тодоров в началото на втората част Спартак натрупа преднина от 6 точки след много добра отборна игра, главно в защита. Балкан не позволи на аванса да расте и бързо възстанови равенството - 38:38. В изключително равностойните минути до края на полувремето нито един състав не взе надмощие, за да се стигне до поредното равенство след 20 минути игра - 48:48. Тодор Тодоров изнесе силни минути и до почивката имаше 16 точки в актива си, а Никола Трайков вкара 13 точки.

Почивката се отрази по-добре на гостите от Ботевград. Те бързо дръпнаха с 9 точки - 49:58, след сполучлива стрелба от зоната за три точки. Плевенчани бързо се съвзеха от шока. Те стегнаха защитата си и намалиха разликата до 2 точки - 62:64. Развръзката остана за последната четвърт, след като преди заключителните 10 минути гостите водеха с 2 точки - 71:73. В началото на четвъртата четвърт след силни прояви на Станков и Софрониев Спартак дори поведе с 8 точки - 90:82. Тази разлика се запази до минута и половина преди края, но гостите върнаха интригата, като намалиха изоставането си само на точка 27 секунди преди края. Ценов вкара един наказателен удар, а в две последователни атаки гостите пропуснаха и победата остана за Спартак.

"Наложихме се с хъс и воля за победа. Воювахме до край и заслужено победихме. Дори и когато изоставахме, не се предадохме и това ни помогна за крайния успех. Имам някои забележки относно играта ни, но тях ги казах в съблекалнята на състезателите. Победихме силен съперник, което трябва да ни даде допълнително самочувствие", сподели наставникът на Спартак Тихомир Милев.

За успеха на Спартак най-резултатен бе Илия Станков, който вкара 21 точки на родния си клуб. Т. Тодоров добави 19, като овладя и 12 борби.

Междувременно капитанът на Спартак Хрисимир Димитров получи поредното си признание, след като бе награден за най-добър баскетболист за месец януари. На три пъти Хриси бе избиран за най-добър баскетболист в първия месец на новата година и заслужено спечели приза, който му бе връчен в София.

"Индивидуалните отличия в колективните спортове се дължат основно на целия отбор. Тази награда я печеля и със съдействието на моите съотборници в Спартак и затова им благодаря и на тях. Срещата с Балкан се реши буквално в последната минута. Не беше лесно, но ние бяхме мобилизирани да постигнем още една победа пред нашата публика, която въпреки затрудненията, които изпитва нашият тим, ни е вярна и ни подкрепя във всеки един двубой. И в момента има финансови затруднения в отбора, но се борим. Стискаме зъби и се надяваме да се нормализират нещата. Финансовите проблеми на спорта в Плевен са от няколко години. Не срещаме подкрепа от общината, много малко хора подпомагат отбора, за да е стабилен финансово. Единствено от колективните спортове само ние - мъжкият баскетболен тим на Спартак, останахме може би лицето на Плевен. Другите колективни спортове почти са закрити и издъхват. Не знам на какво се дължи това. Надяваме се да се намерят хора, които да започнат да помагат", сподели Хриси Димитров при награждаването си.

ФУТБОЛ

Коиловци се уреди с екип от Румен Петков

Екипировката беше връчена на специална церемония, сн. авторът

Футболният отбор на Коиловци се уреди с чисто нов екип. Той е подарък за местния футболен отбор от плевенския депутат Румен Петков. Местните играчи получиха екипировката на специална церемония. Самите футболисти ще имат възможност да се облекат в новия екип в следващото футболно първенство. Причината - местният отбор бе изваден от източната "Б" ОФГ за четири неявявания на мачове. Отборът бе наказан с лишаване от домакинство заради зулуми на публиката на мач от местното първенство. В знак на протест срещу наказанието клубното ръководство бойкотира мачовете до края на есенния полусезон, за което тимът бе изваден от групата.

БОРБА

Изобор с титла и бронзов медал от личното първенство във Враца

Борците на плевенския клуб Изобор се завърнаха с титла и бронзов медал от държавното лично първенство по класическа борба, което се проведе във Враца. Златният медал стана притежание на Русин Русенов в кат. до 50 кг, който бе над всички в категорията си. Плевенският талант отнесе съперниците си, побеждавайки ги с туш по пътя към титлата. Безкомпромисните му победи накараха селекционерите да го повикат на лагер с националния отбор. С медал от Враца се завърна и Благовест Борисов. При 66-килограмовите той надви последователно трима опоненти. Те му трасираха пътя към полуфинала. В него Благо бе победен след равностойна схватка от Николай Чочоров. Реферски грешки пък попречиха на Халил Атанасов също да стъпи на почетната стълбичка. След две победи невъзстановеният Халил загуби битката си с левскаря Николай Вичев и съдиите. Именно намесата на реферите определи крайния победител, а Халил трябваше да се задоволи с пето място.

"Направеното в това състезание е заявка за бъдещето. Борците ни са още малки за тази възраст, така че в следващите схватки очаквам да са още по-напред в класирането. Тренираме при тежки условия, но въпреки това печелим титли и медали", коментира тленьорът Тодор Здравков.

Спартак изпусна Чавдар (Б. Слатина)

Футболният Спартак продължава със сгъстения цикъл предсезонни контроли. Само в рамките на два дни възпитаниците на Красимир Бислимов срещнаха професионалните Чавдари от Етрополе и Бяла Слатина. Срещу тима от Етрополе плевенчани загубиха, но оставиха в Правец добри впечатления със своята борбеност. Нашите футболисти изпуснаха половин дузина положения, а грешките в отбраната на Спартак бяха наказани от опитния съперник. През първото полувреме топката се движеше главно между двете наказателни полета. Ударите към вратарите се брояха на пръстите на едната ръка. Благой Пасков веднъж се измъкна сам срещу Мартин Димитров, но стражът на Спартак спаси. За плевенчани пропуски направиха Пламен Николов, който се размина с топката още в 3-ата минута, и Пламен Алексиев, който стреля опасно, но не уцели вратата. След почивката равновесието на терена се запази. По-опитният тим на Чавдар се възползва от две грешки на Спартак и ги наказа за 2:0. Плевенчани също имаха положения, но след удар на Стефан Христов гредата помогна на съперника. Отново Христов пропиля отличен шанс, озовал се сам срещу вратаря на Етрополе. Последователно Валентинов, Рудашки и Христов също не сполучиха в завършващия удар. В тази контрола контузии получиха Цветан Петров и Тони Паликрушев, които не играха срещу другия Чавдар - от Бяла Слатина. В тази проверка Спартак стигна до 0:0. Отново много добри прояви имаше младият плевенски вратар Мартин Димитров, но на вратата на Чавдар. Съперникът бе останал без страж за контролата и плевенчани им услужиха с талантливия юноша.

По-интересно беше първото полувреме, когато минимален превес имаха плевенските футболисти. За пореден път спартаковци демонстрираха неумение при нанасяне на завършващ удар и това не им позволи да поведат в резултата. От чисти позиции очи в очи с вратаря на съперника не вкараха Пламен Николов и Лъчезар Петров. Чавдар имаше възможност също да поведе, но пропуски на Денис Николов и на Владислав Василев запазиха двете нули след първото полувреме. След почивката картината не се промени. Гостите дори още повече намалиха оборотите. Опитите им да сътворят нещо смислено в атакуващ план доведоха само до 2 - 3 центрирания, които всяха лека суматоха пред плевенската врата. За сметка на това спартаковци отново изтърваха положенията си. Този път го сториха Кунчо Кунчев и Валентин Валентинов.

"Получиха се полезни мачове срещу състави от професионалния футбол. Хубаво е, че играем с по-класни съперници, защото това ни дава реална представа дали имаме сили да се конкурираме с тях. На този етап от подготовката все още сме далеч от оптималната си форма. Отборите, с които премерихме сили, са вече на финала и пред старта на шампионата. Логично е да са по-подготвени от нас. Въпреки това в общи линии съм доволен от момчетата. Най много ме радва това, че все по-добре стоим в тактическо отношение на терена. Това показва, че дисциплината е налице. За другите неща има време. Ще ги усъвършенстваме и тях до началото на пролетния дял на първенството. Надявам се, че страхът, който ни съпътстваше в мачовете през миналата есен, вече е преодолян. Все пак привлякохме в отбора доста опитни играчи", заяви след двете контроли наставникът на Спартак Красимир Бислимов.

В състава на Спартак се появи в игра защитникът Иво Върбанов. Той се завърна от чужбина и поддържа форма с тренировки в плевенския тим. Малката пума очаква оферти от професионални клубове, но има вероятност през пролетта да заиграе и с екипа на Спартак.

Следващата проверка на Спартак е в петък (18.02.) в Ловеч срещу дублиращия състав на шампионите.

Волейболистките ни със загуба край морето

Волейболистките на Спартак се завърнаха със загуба от гостуването си на Спартак Интерком Груп (Варна) след поражение с 3:0 (25:16; 25:15; 25:14). Кадровите проблеми и дългото изморително пътуване с влак в деня на мача също даде своето отражение върху играта на плевенския отбор. Без три от основните си състезателки, Спартак 96 в нито един гейм не стигна до 20-ата точка. Малко повече от час бе достатъчен на варненки да вземат чиста победа. "Имахме доста проблеми преди това гостуване. Играхме с почти девически състав. И нашата зала е студена, но тази във Варна мина всякакви граници. Щом на нашите момичета бе студено, представете си за какъв студ става въпрос. Отгоре на това преди нашия мач е имало баскетболна среща и залата бе много прашна", сподели наставничката Виолета Антонова.

След загубата във Варна Спартак остава на шестото място във временното класиране. В следващия кръг плевенчанки са домакинки на Славия. Срещата е на 18.02 от 18 часа в зала Спартак.